Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na zdrowie. Zielone liście czosnku niedźwiedziego. Rozmowa z Ewą Muszyńską, dietetykiem z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Rzeszowie

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Rozmowa z Ewą Muszyńską, dietetykiem z Centrum Dietetycznego Naturhouse w Rzeszowie.

- Czosnek niedźwiedzi stał się w Polsce bardzo popularną przyprawą. Jeszcze możemy go zebrać i cieszyć się jego smakiem.

- Czosnek niedźwiedzi ceniony jest dzięki swoim właściwościom leczniczym, odżywczym i smakowym. Rośnie na przełomie marca i kwietnia, głównie w leśnych terenach. Czosnek niedźwiedzi jest objęty ochronną częściową, nie można go zrywać w lesie, poza tym jego liście podobne są konwalii czy zimowita, a jej łodygi nie nadają się do spożycia. Czosnek można zasadzić w ogródku, a także korzystać z czosnku suszonego dostępnego w sklepach ze zdrową żywnością.

- Czyli ma właściwości lecznicze?

- W dawnych czasach wierzono, że zjadanie liści czosnku dawało siłę po długiej i wyczerpującej zimie i uodporniały na choroby. Ma subtelniejszy w smaku od standardowego czosnku. Ze względu na duże ilości siarki doceniony jako naturalny lek przeciwwirusowy i przeciwbakteryjny, ale właściwości leczniczych ma także więcej.

- Przypomina zwykły czosnek?

- Obydwie rośliny są bardzo cenione i stosowane jako naturalny antybiotyk. Czosnek niedźwiedzi jest subtelniejszy w smaku. Z wyglądu bardzo się różnią, jadalne części czosnku niedźwiedziego to listki.

- A do czego możemy wykorzystać go w kuchni?

- Moją ulubioną formą spożywania czosnku niedźwiedziego jest pesto - posiekane, wymieszane z oliwą, przyprawami, świetnie uzupełnia dania z makaronem czy kaszotto. Pesto ma też tę zaletę, że możemy go przechowywać dłużej w spiżarni i wspomagać się nim w trakcie infekcji. W wersji na surowo twarożek wymieszany z listkami smakuje wybornie. Również jako dodatek do sałatek, zup czy farsz do pierogów ruskich. Świeże listki pasują do mizerii, a także wymieszane z masłem jako smarowidło do pieczywa. Najlepiej smakują młode liście, wczesną wiosną. Można go jednak utrwalić w formie nalewki, pesto lub ususzyć, a nawet ukisić, aby cieszyć się jego smakiem na dłużej.

od 12 lat
Wideo

Protest w obronie Parku Śląskiego i drzew w Chorzowie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24