Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Na zimowy urlop znów polecimy do Hurghady. Po latach przerwy wraca to połączenie z lotniska w Jasionce pod Rzeszowem

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego „Rzeszów - Jasionka”
Adam Hamryszczak, prezes zarządu Portu Lotniczego „Rzeszów - Jasionka” Archiwum lotniska
Rozmowa z Adamem Hamryszczakiem, prezesem zarządu Portu Lotniczego „Rzeszów - Jasionka”.

Jak podsumowałby Pan wakacyjny sezon na lotnisku w Jasionce? Które destynacje okazały się najbardziej obleganymi, a które nowości trafionymi?

Tegoroczny sezon wakacyjny był udany dla naszego lotniska. Dzięki bardzo dobrej współpracy z narodowym przewoźnikiem przywróciliśmy połączenie transatlantyckie do Stanów Zjednoczonych oraz rozszerzyliśmy ofertę lotów wakacyjnych. Szczególnym zainteresowaniem cieszyły się loty do Chorwacji – Zadaru i Splitu. Kolejny rok z rzędu nie zawiedliśmy się na pasażerach stawiających na turystykę krajową, którzy bardzo chętnie korzystali z bezpośredniego połączenia do Szczecina czy Gdańska, które realizowane było tego lata z większą częstotliwością niż w roku ubiegłym.
Jeśli chodzi o połączenia czarterowe to nowością było cotygodniowe połączenie do albańskiej Tirany. Loty do tureckiej Antalyi były realizowane aż cztery razy w tygodniu. Dzięki tym działaniom w miesiącach wakacyjnych obsłużyliśmy dwa razy więcej pasażerów niż w 2020 roku.

Dokąd w tej chwili jeszcze warto polecieć na parodniowy, jesienny wypoczynek?

Do połowy października można skorzystać z oferty biura Coral Travel i udać się na Riwierę Turecką.

Czy już wiadomo, jak będzie wyglądała siatka połączeń na okres zimowy? Możemy się spodziewać nowych kierunków, a może któryś z przewoźników planuje czasowe zawieszenie kierunków?

Zgodnie z informacjami od przewoźników, w okresie zimowym przywrócona zostanie siatka regularnych połączeń zbliżona do tej sprzed pandemii. 1 listopada wraca połączenie liniami Ryanair do Bristolu. Ponadto nasz nowy przewoźnik - Wizz Air – wyraźnie zwiększa swoją aktywność i będzie operował na trasach do Oslo, Londynu oraz Eindhoven. Co ciekawe, po wielu latach przerwy znów będzie można polecieć z Jasionki na zimowy urlop do ciepłych krajów. Od końca grudnia do połowy kwietnia w każdy czwartek wraz z Coral Travel zaplanowaliśmy loty do egipskiej Hurghardy.

Podróżni cieszyli się z powrotu lotów do Stanów Zjednoczonych. Kto najczęściej z nich korzysta?

Ze względu na ograniczenia w podróży wprowadzone przez Stany Zjednoczone, z połączenia mogły głównie skorzystać osoby posiadające obywatelstwo amerykańskie lub rezydenci. Bardzo dużo osób z naszego regionu ma rodziny mieszkające w New Jersey lub Nowym Jorku od wielu lat i właśnie ta grupa pasażerów najczęściej korzystała z tego prestiżowego dla nas połączenia.

Biznes, w szczególności ten zlokalizowany w Dolinie Lotniczej, oczekiwał powrotu lotów do Niemiec. Jak wygląda obecnie sytuacja na tym kierunku?

Decyzja Lufthansy o powrocie na podrzeszowskie lotnisko z połączeniem do Frankfurtu była niewątpliwie z radością przyjęta zarówno przez rodzimych przedsiębiorców jak i zagranicznych inwestorów, w szczególności reprezentujących sektor lotniczy czy motoryzacyjny. Przykładamy dużą wagę do obsługi pasażerów biznesowych, nasza oferta obejmuje pełną obsługę klientów VIP już od momentu przyjazdu na lotnisko. Dedykowane miejsca parkingowe, indywidualna odprawa, catering, czy zamawianie usług dodatkowych – to wszystko w zaciszu komfortowych wnętrz saloniku VIP.

Jak długo potrwa powrót do tzw. normalności w branży lotniczej i czy nie obawia się Pan, że kolejna fala zakażenia koronawirusem znów utrudni podróżowanie?

Uważam, że pewne ożywienie rynku nastąpi już w sezonie letnim 2022 roku. Jednak na podstawie rozmów z przewoźnikami i analiz międzynarodowych instytucji branżowych możemy prognozować, że powrót do poziomu ruchu lotniczego z 2019 r. nastąpi nie wcześniej niż w roku 2024 r.

Najważniejsze inwestycje, jakie planowane są w najbliższym czasie w podrzeszowskim porcie?

Dzięki dobrej współpracy i zaangażowaniu właścicieli spółki oraz wsparciu Ministerstwa Infrastruktury przystąpiliśmy do realizacji dwuletniego programu inwestycyjnego o wartości przekraczającej50 mln zł. Pozwoli nam to unowocześnić lotnisko pod kątem bezpieczeństwa operacji lotniczych i obsługi pasażerów, cyfryzacji, a także ochrony środowiska.

Na jakim etapie jest inwestycja LOT AMS, czyli budowa najnowocześniejszej w tej części Europy bazy technicznej obsługującej samoloty szerokokadłubowe?

Obecnie finalizowane są kwestie formalne, po to by wiosną przyszłego roku mogły rozpocząć się pierwsze prace budowlane. Chcę podkreślić, że zlokalizowanie bazy technicznej LOT AMS na Podkarpaciu ma strategiczne znaczenie nie tylko dla rozwoju lotniska, ale całego regionu., trwale wiążąc go z narodowym przewoźnikiem. Docelowo to również szansa dla naszej spółki na stabilny wzrost przychodów lotniczych i poza lotniczych.

Lotnisko w Jasionce chce być przyjazne rodzinom. Na jakie udogodnienia mogą zatem liczyć rodzice podróżujący z pociechami?

Program „Lotnisko Przyjazne Rodzinie” to inicjatywa, którą rozpoczęliśmy w trakcie obecnego sezonu letniego i zamierzamy rozwijać w kolejnych latach. Chcemy, aby rodziny z dziećmi czuły się na lotnisku nie tylko bezpiecznie, ale także bardziej komfortowo niż dotychczas. Przygotowaliśmy liczne udogodnienia, takie jak: specjalnie oznakowane, szerokie miejsca parkingowe, pierwszeństwo obsługi podczas kontroli bezpieczeństwa, dedykowane pokoje dla rodziców z dziećmi, opaski niezgubki, czy menu dla najmłodszych w lotniskowych punktach gastronomicznych. Najmłodsi pasażerowie mogą także wziąć udział w programie „Mały Podróżnik”.

Głośno ostatnio jest o tym, że opłaty za operacje lotnicze mogą wzrosnąć nawet o 70 procent. Gdyby tak się stało, jakie to może mieć konsekwencje dla pasażerów?

Podobne podwyżki spodziewane są również w zachodniej Europie i nie będą to jedyne wzrosty kosztów realizowanych operacji lotniczych. To konsekwencja pandemii COVID-19, która odbiła się negatywnie zarówno na liniach lotniczych, lotniskach, jak również na instytucjach zarządzających ruchem lotniczym. Te ostatnie właśnie postanowiły zasygnalizować wzrost opłat, który obecnie jest przedmiotem publicznej dyskusji wszystkich zainteresowanych stron. Ufam, że zakończą się kompromisem, a końcowy odbiorca, czyli pasażer, nie odczuje znacząco tego wzrostu w cenie biletu.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24