Nad Wisłokiem w Rzeszowie staną kolejne wysokie bloki. Do 18 pięter. Czy jest szansa na zielone bulwary i ład przestrzenny nad rzeką?

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Radni z klubu PiS chcą, by miasto porozumiało się z deweloperami
Radni z klubu PiS chcą, by miasto porozumiało się z deweloperami Paweł Dubiel
Udostępnij:
Kolejny inwestor uzyskał pozwolenie na budowę 17-kondygnacyjnego wieżowca w okolicy Wisłoka, między mostem Zamkowym a Lidlem. Po tej stronie rzeki może powstać aż 7 tak wysokich budynków. Zgodnie z prawem. Radni z klubu PiS chcą, by miasto porozumiało się z deweloperami. Aby po tej stronie rzeki powstały nowe bulwary. A nowa pierzeja nie była bezładem przestrzennym.

- W związku z pracami nad planem zagospodarowania przestrzennego między ul. Podwisłocze a Wisłokiem, złożyliśmy nasze propozycje poprawek. Głównym postulatem jest utworzenie parku centralnego, a jego sercem powinny być nowe bulwary - podczas wczorajszej konferencji prasowej mówił Marcin Fijołek, szef klubu radnych PiS w rzeszowskiej Radzie Miasta.

Robert Kultys z PiS, nowo wybrany przewodniczący Komisji Gospodarki Przestrzennej precyzował, na czym najbardziej im zależy.

- Mamy dla prezydenta propozycję, którą złożyliśmy jako uwagę do planu - mówił. - Uważamy, że w przygotowaniu i ostatecznym uchwaleniu tego planu powinny być wzięte pod uwagę dwa cele. Pierwszym jest zagwarantowanie powstania bulwarów na całym odcinku między mostem Zamkowym a zaporą. Ale to wcale nie jest tożsame z zapisaniem na papierze, że tam będzie zieleń. Z samego zapisu nic jeszcze nie wynika. Aby realnie te bulwary powstały, przede wszystkim potrzebne jest pozyskanie terenów prywatnych. A znowu to się nie uda, jeśli miasto nie osiągnie porozumienia z właścicielami tychże działek co do zapisów ich ostatecznego przeznaczenia.

Dodaje, że Biuro Rozwoju Miasta wyliczyło, iż koszt pozyskania tych terenów to ok. 43 mln zł.

- Uważamy, że to kwota więcej niż optymistyczna. Tak naprawdę, jeśli mówić o tym, ile miałyby kosztować te tereny pozyskane w konflikcie, to szacunki mówią o 100-200 mln. To kwoty nierealne do udźwignięcia dla miasta.

Radni z klubu PiS zgłosili uwagi do projektu planu zagospodarowania przestrzennego terenów między zaporą a Mostem Zamkowym.

- Uwagi przyjmujemy. Fachowcy z Biura Rozwoju Miasta i prezydent zdecydują, czy jakiekolwiek zmiany zostaną wprowadzone - mówi Artur Gernand z Kancelarii Prezydenta Rzeszowa.

Robert Kultys z PiS kontynuuje, że drugi cel, który miasto powinno osiągnąć przy pracach nad tym planem, to zapanowanie nad bezładem przestrzennym.

- Nie oszukujmy się. Plany inwestorów nie mają wspólnej urbanistycznej kompozycji. Jeżeli zatem powstaną w takim kształcie, to obawiam się, że jeden z najładniejszych kawałków Śródmieścia, jeśli chodzi o położenie, może być zepsuty urbanistycznie. I zamiast być piękną wizytówką, będzie smutnym świadectwem wolnej amerykanki.

Jeszcze raz podkreśla, że miasto przed ostatecznym uchwaleniem planu powinno tak dogadać się z inwestorami, by utworzenie bulwarów było realne i udało się zapanować nad chaosem przestrzennym.

- Jesteśmy przekonani, że w tej chwili panuje sprzyjający klimat do tego porozumienia. Inwestorzy, wbrew pozorom, też nie są zadowoleni z sytuacji.

Przyznaje, że trzy pozwolenia na budowę wydawane zostały zgodnie z prawem. To samo mówi Artur Gernand z UM.

- Jeden budynek najbliżej mostu już powstaje. Sąsiednia działka też jest objęta pozwoleniem na budowę i jest ono prawomocne. W ostatni piątek urząd wydał kolejne pozwolenie na budowę. Wniosek był prawidłowy, dołączona była też pozytywna opinia Wód Polskich. Nie mieliśmy więc innego wyjścia.

Budynek 17-kondygnacyjny (16 mieszkalnych, parter usługowy) planowany jest na działce mniej więcej na wysokości Podwisłocze 40, ale po drugiej stronie. Ponadto przy Wisłoku wydane zostały dwie decyzje o warunkach zabudowy (prawomocne). Inwestorzy zawnioskowali o kolejne dwie „wuzetki”.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Środki z KPO obniżą inflację - komentarz

Wideo

Komentarze 12

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

m
mieszkaNIEc
Budujcie, ale podnieście teren do poziomu Podwisłocza, a nie na poziomie Wisłoka. No i zgodnie ze spójną wizją, a nie wolna amerykanka.
A
Adam Kulczycki
Rzeszów ma nowy żłobek i przedszkole przy ul. Iwonickiej

RZESZÓW. W środę, 1 września, ponad 350 maluchów pojawiło się w nowym żłobku i przedszkolu, które powstały przy ul. Iwonickiej w Rzeszowie. Obydwie inwestycje kosztowały łącznie ponad 17 mln zł.

- 1 września rozpoczynamy nowy rok szkolny. Jest to także dzień, w którym po raz pierwszy zaprosiliśmy dzieci do nowych, pięknych i nowoczesnych obiektów – żłobka i przedszkola, które powstały w jednej z najszybciej rozwijających się części naszego miasta – powiedział Konrad Fijołek, prezydent Rzeszowa.

Więcej na: https://gazetaparlamentarna.pl/2021/09/01/rzeszow-ma-nowy-zlobek-i-przedszkole-przy-ul-iwonickiej/
G
Gość
Nastepny idiota wydaje pozwolenie ma budowe na terenach zalewowych.
R
Róża won Tfuj
2 września, 10:38, Róża won Tfuj:

Cała nadzieja we Fijołku, że to łajno ukróci.

Coś ten Fijołek zniknął w nowiny24 bez śladu. Kinia też... .

R
Róża won Tfuj
Cała nadzieja we Fijołku, że to łajno ukróci.
G
Gość
muremzabetonem
p
przechodzień
Z 18. piętra lepiej widać znikające z każdym rokiem Bulwary.
G
Gość
Wincyj betonu!
Z
Zryty beret
Rozumiem, że wcześniej zostanie wybudowany most, aby rozładować dodatkowy ruch oraz parkingi. Naiwny jestem ?
G
Gość
A ile grunt, na którym budowane są nowe bloki wystaje ponad przeciętny poziom lustra wody na Wisłoku? Żeby potem nie było lamentów, że przyszła woda i dobytek zalała i oczywiście żądań o pomoc z pieniędzy podatników dla zalanych.
G
Gość
A jak można było wydawać tak beznadziejnie WZtki
G
Gość
jak będzie liga mistrzów w rzeszowie, to musi ten stadion miejski mieć ja kieś wysokie otoczenie
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie