Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadchodzi Wieniawski

Marek Zaradniak
Na czele jury już po raz drugi stoi znakomity skrzypek i dyrygent rosyjski Maxim Vengerov
Na czele jury już po raz drugi stoi znakomity skrzypek i dyrygent rosyjski Maxim Vengerov Grzegorz Dembiński
Przez dwa tygodnie w Poznaniu rywalizować będzie 48 skrzypków z 19 krajów Wśród uczestników konkursu jest 10 skrzypków i skrzypaczek z Polski

Za nieco ponad dwa tygodnie, 8 października, rozpocznie się w Poznaniu XV Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy imienia Henryka Wieniaw-skiego. To najstarszy taki konkurs na świecie.
Pierwszy odbył się jeszcze w Warszawie w roku 1935. Od 1952 roku gospodarzem konkursu jest Poznań.
Tegoroczny potrwa do 23 października, a uczestniczyć w nim będzie 48 skrzypków z 19 krajów wyłonionych podczas preselekcji, które odbyły się w Toronto, Gdańsku, Interlaken w Szwajcarii oraz w Tokio. Do udziału w nich zgłosiła się rekordowa liczba ponad 250 skrzypaczek i skrzypków z 40 krajów. Wszystkich osobiście przesłuchiwał przewodniczący jury, znakomity skrzypek i dyrygent rosyjski Maxim Vengerov.
W wyniku jego decyzji najliczniejsza jest ekipa polska. Liczy dziesięcioro skrzypków. Spośród reprezentacji zagranicznych największa jest japońska, liczy dziewięcioro skrzypków. Sześcioro skrzypków przyjedzie z Rosji, czworo z USA, a po trzech z Ukrainy, Korei Południowej i Francji. Troje skrzypków reprezentuje dwa kraje. Wszystkie przesłuchania konkursowe i koncerty odbywać się będą w Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza.
Podczas koncertu inauguracyjnego usłyszymy Deutsche Kammerphilharmonie Bre-men z Niemiec. Zadyryguje maestro profesor Krzysztof Penderecki, który jest zarazem honorowym przewodniczącym jury. Solistką będzie zwyciężczyni XIV Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego, Koreanka Soyoung Yoon.
W programie znajdą się Adagio na smyczki z III Symfonii Krzysztofa Pendereckiego, Koncert skrzypcowy D-dur Ludwiga van Beethovena i VII Symfonia Antonina Dvoraka.
Konkurs składa się z czterech etapów. Zgodnie z regulaminem do II etapu przejdzie 24 skrzypków, do III 12 skrzypków, a do finału sześcioro. Uczestnikom III etapu towarzyszyć będzie Orkiestra Kameralna Polskiego Radia Amadeus pod batutą Agnieszki Duczmal. Natomiast uczestnikom etapu finałowego, w którym wykonają oni jeden z koncertów skrzypcowych Henryka Wieniaw-skiego oraz jeden z wybranych innych koncertów skrzypcowych, towarzyszyć będzie Orkiestra Filharmonii Poznańskiej pod batutą Marka Pijarow-skiego i Łukasza Borowicza.
Główna nagroda konkursu to 30 tys. euro. Na laureatów konkursu czeka też wiele nagród pozaregulaminowych. Zainteresowanie konkursem wśród melomanów jest ogromne. Na koncert inauguracyjny pozostały już jedynie ostatnie bilety.
Niestety, nie ma już karnetów obejmujących koncert inauguracyjny oraz koncert laureatów, oraz przesłuchania. Na koncert laureatów 23 października nie ma zresztą już żadnych biletów.
Dwa dni po koncercie laureatów w Poznaniu, 25 października, odbędzie się koncert laureatów w Narodowym Forum Muzyki we Wrocławiu. Dyrygować będzie Marek Pijaro-wski.

[email protected]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nadchodzi Wieniawski - Głos Wielkopolski

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24