Nadciąga wielki ruch w „polskim” kosmosie

Materiał informacyjny PARP
Udostępnij:
Analiza możliwości lotów suborbitalnych z Ustki czy lokalizacja stacji bezpieczeństwa kosmicznego w Bieszczadach – to tylko dwa z wielu tegorocznych działań Polskiej Agencji Kosmicznej (POLSA). O ambitnych planach rozwoju przemysłu kosmicznego i związanych z tym szansach dla polskiego biznesu rozmawiano podczas wideokonferencji z cyklu spotkań, organizowanych przez Polską Agencję Rozwoju Przedsiębiorczości oraz Ministerstwo Rozwoju i Technologii pod hasłem: „Idea Rozwoju Twojego Biznesu”.

O perspektywy rozwoju polskiego sektora kosmicznego opowiadali

Piotr Zabadała – zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii oraz prof. dr hab. Grzegorz Wrochna – prezes Polskiej Agencji Kosmicznej.

Zadanie nie należało do prostych, skoro samo określenie, czym jest sektor kosmiczny, budzi wiele wątpliwości. Zdaniem dyrektora Zabadały tzw. New Space to nie tylko firmy produkujące i wynoszące w kosmos satelity i rakiety. To przedsiębiorstwa i ośrodki naukowe z bardzo wielu dziedzin, od firm medycznych, poprzez IT, aż do bankowości i ubezpieczeń. To, co nie budzi wątpliwości to natomiast fakt, że jest to jedna z najbardziej innowacyjnych branż, a produkty i aplikacje powstające w New Space mają później szerokie zastosowanie w wielu dziedzinach życia. Nie ma też wątpliwości, że jest to jeden z najszybciej rozwijających się obszarów ludzkiej aktywności: gdy Polska przystępowała w 2012 r. do ESA (Europejskiej Agencji Kosmicznej), zarejestrowanych w niej było 50 różnych podmiotów – dziś jest ich już blisko 400!

Działania służące rozwojowi sektora kosmicznego zostały zaprojektowane w Polskiej Strategii Kosmicznej, przyjętej przez rząd w 2017 r. Założono w niej stworzenie system wsparcia dla firm w postaci Krajowego Programu Kosmicznego. Ostatecznie program został przedstawiony w lipcu tego roku do szerokich prekonsultacji. Do opisanych w programie działań, ujętych w 4 główne priorytety, wpłynęło już ponad 500 uwag.

Warto sobie uświadomić skalę ambitnych wyzwań tego programu, skoro zakłada on m.in. budowę zdolności konstruowania i wynoszenia obiektów kosmicznych i systemu Satelitarnej Obserwacji Ziemni za pomocą minii konstelacji satelitów pod nazwą Mikroglob.

Krajowy Program Kosmiczny w znacznej mierze finansowany będzie już od przyszłego roku ze Środków Krajowego Planu Odbudowy. Dzięki naszej obecności w ESA, mamy udział w dużych międzynarodowych projektach i misjach, dostęp do infrastruktury badawczej i szkoleń. Obecnie Polska uczestniczy m.in. w programach związanych z obserwacją ziemi, bezpieczeństwem kosmicznym, eksploracją głębokiego kosmosu, w programach technologicznych związanych z nawigacją i telekomunikacją.

Ważnym wsparciem dla krajowego przemysłu kosmicznego jest tzw. list poparcia, oznaczający zobowiązanie danego kraju do pokrycia określonych kosztów projektu w wypadku, gdy pochodzący z tego państwa wykonawca wygra przetarg w ESA. Najbliższe planowanie udziału państw w projektach ESA na kolejne lata odbędzie się już w przyszłym roku. Warto więc śledzić wszelkie wiadomości i wydarzenie związane z polskim programem kosmicznym.

Cykl edukacyjnych wideokonferencji pod hasłem: „Idea Rozwoju Twojego Biznesu” ruszył we wrześniu i potrwa do grudnia. Do udziału w spotkaniach zaproszono ekspertów z 19 instytucji, m.in.: Ministerstwa Funduszy i Polityki Regionalnej, Ministerstwa Finansów, KUKE, Głównego Urzędu Miar, Głównego Urzędu Nadzoru Budowlanego, Urzędu Zamówień Publicznych, Zakładu Ubezpieczeń Społecznych, Narodowego Centrum Badań i Rozwoju czy Banku Gospodarstwa Krajowego. Eksperci przez kolejne tygodnie dzielą się z przedsiębiorcami wiedzą i praktycznymi wskazówkami na temat korzystania z rozwiązań osłonowych proponowanych firmom przez rząd.

Bezpłatny udział dla wszystkich zainteresowanych

Każde spotkanie składa się indywidualnych prelekcji zaproszonych ekspertów, moderowanej przez dziennikarkę Justynę Dżbik-Kluge dyskusji zaproszonych gości na najważniejsze z poruszonych tematów, a także odpowiedzi na pytania uczestników. Pytania można też zadawać mejlowo – organizatorzy gwarantują, że żadne z nich nie zostanie bez odpowiedzi

Konferencje z cyklu #idearozwojubiznesu są transmitowane „na żywo” na stronie internetowej www.parp.gov.pl/idearozwojubiznesu, pod tym też adresem można obejrzeć ich zapis w dowolnej chwili. Udział w wydarzeniach jest bezpłatny i nie wymaga wcześniejszej rejestracji.

PARP dociera z pomocą do przedsiębiorców

– PARP od początku pandemii wspiera MŚP zarówno specjalnymi programami pomocy finansowej, jak i wsparciem merytorycznym. Przykładem jest kolejny cykl wideokonferencji edukacyjnych. Zależy nam na tym, aby dzięki spotkaniom online dotrzeć do jak najszerszego grona przedsiębiorców. Do współpracy zaprosiliśmy ekspertów z różnych instytucji i branż, którzy opowiedzą o tych rozwiązaniach osłonowych, które rząd przygotował dla przedsiębiorców – zapewnia Mikołaj Różycki, p.o. prezesa Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości.

Patronami medialnymi cyklu są: Polska Agencja Prasowa, Polsat News oraz Polska Press.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Materiał oryginalny: Nadciąga wielki ruch w „polskim” kosmosie - Polska Times

Więcej informacji na stronie głównej Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie