Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadjeżdża Podmiejska Kolej Aglomeracyjna, która połączy Rzeszów z okolicznymi miejscowościami. Rusza budowa!

Bartosz Gubernat
Bartosz Gubernat
K.Kapica
Pół miliarda złotych pochłonie stworzenie Podmiejskiej Kolei Aglomeracyjnej, która połączy Rzeszów z okolicznymi miejscowościami. W urzędzie marszałkowskim podpisano umowy na jej budowę.

- Od Przeworska do Dębicy i od Kolbuszowej do Strzyżowa, przez Rzeszów będą wiodły trasy pociągów, które już zamówiliśmy. Klamka zapadła, najdroższy projekt, jaki realizowaliśmy do tej pory jako samorząd województwa właśnie staje się faktem – mówi Władysław Ortyl, marszałek województwa.

Potężne przedsięwzięcie obejmuje modernizację istniejących juz linii kolejowych, budowę zupełnie nowej, która doprowadzi z Rzeszowa do portu lotniczego w Jasionce, a także wykonanie infrastruktury wzdłuż torów – głównie przystanków i parkingów dla samochodów i rowerów. Województwo będzie realizować go wspólnie PKP PLK S.A. i 16 podkarpackimi gminami. - Projekt nie jest łatwy, ale jestem przekonana, że dzięki dobrej współpracy z samorządami, już w 2022 roku pojedziemy pociągami w tym obszarze. Pomoże to odkorkować aglomerację rzeszowską i poprawić jakość powietrza w regionie - mówi Ewa Draus, wicemarszałek województwa.

- O budowę kolei zabiegaliśmy od 2013 roku i teraz jest moment przełomowy, prace nareszcie się rozpoczną. A dla naszych mieszkańców to bardzo ważna sprawa. Dostaniemy szybkie i wygodne połączenie z Rzeszowem, do którego mnóstwo ludzi dojeżdża do szkoły i pracy. Po uruchomieniu kolei w pełnym zakresie, szybkie szynobusy będą kursować rano i popołudniu co pół godziny – mówi Jan Zuba, burmistrz Kolbuszowej. I zwraca uwagę, że w tej chwili liczba połączeń autobusowych ze stolicą regionu jest zbyt mała.

- Brakuje przewoźników, a ci, którzy świadczą usługi busami, nie są w stanie przewieźć wszystkich pasażerów. To rodzi poważne problemy, między innymi z dojazdem młodzieży do szkół – mówi burmistrz Zuba.

Szacuje się, że po modernizacji linii kolejowej czas podróży koleją z Kolbuszowej do Rzeszowa skróci się do około 30 minut. Tymczasem jazda samochodem na tej trasie trwa w tej chwili nawet 40 minut. Aby zachęcić pasażerów do pozostawienia samochodów i przesiadki na kolej, gminy wspólnie z PKP zmodernizują także infrastrukturę towarzyszącą linii kolejowej. Powstaną m.in. nowe przystanki i miejsca parkingowe.

- My zaplanowaliśmy przede wszystkim centrum przesiadkowe na bazie obecnego budynku dworcowego. W jednym miejscu spotkają się tu transport kolejowy i autobusowy. Powstanie 120 miejsc na auta, parking dla rowerów, nowe drogi i chodniki oraz zatoka dla autobusów. W budynku dworca znajda się m.in. poczekalnia dla podróżnych, pokój dla matki z dzieckiem, świetlica dla młodzieży z punktem bibliotecznym i bar. Swoje pomieszczenia dostaną tutaj też straż miejska, centrum monitoringu i centrum świadczeń rodzinnych. Aby mieszkańcy mogli załatwić sprawy bezpośrednio po wyjściu z pociągu – wylicza Jan Zuba.

Na liniach kolei będzie 20 przystanków. Szynobusy mają tu kursować z częstotliwością co 30 minut.

ZOBACZ TEŻ: Kobieta kierowca autobusu. Monika pracuje w rzeszowskim MPK

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Uwaga na chińskie platformy zakupowe

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24