Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadużywamy leków bez recepty. Efekt może być zabójczy

Ewa Kurzyńska
- Antybiotyki są silną bronią w walce z bakteriami. Jednak nadużywane stają się coraz mniej skuteczne – ostrzega dr hab. n. med. Bartosz Korczowski.
- Antybiotyki są silną bronią w walce z bakteriami. Jednak nadużywane stają się coraz mniej skuteczne – ostrzega dr hab. n. med. Bartosz Korczowski. Krzysztof Łokaj
Lubimy leczyć się na własną rękę. Nie czytamy ulotek dołączonych do lekarstw. Lekarze ostrzegają: nadmiar leków kupowanych bez recepty może być zabójczy.

Najczęściej sięgamy po popularne leki przeciwbólowe dostępne w sklepach i stacjach benzynowych. Boli głowa - apap, ćmi ząb - ibupron. Pomogło koleżance, mi też pomoże.

Bardziej od Polaków leki lubią zażywać jedynie Francuzi. Pod względem liczby opakowań przypadających na statystycznego mieszkańca zajmujemy drugie miejsce w Europie!

Ostrożnie z lekami

- Leczenie na własną rękę bez konsultacji z lekarzem czy farmaceutą, to powszechne zjawisko w Polsce - przyznaje lek. med. Janusz Kaliszczak, pediatra, epidemiolog i specjalista chorób zakaźnych.

Ponieważ wiele leków jest dostępnych bez recepty, pacjenci mają złudne poczucie, że można je stosować bez umiaru. Skutki takiego postępowania mogą być tragiczne.

- Miałem pacjenta, który z powodu dolegliwości bólowych sięgnął po leki dostępne bez recepty. Zażył osiem różnych środków. Okazało się, że wszystkie zawierały tą samą substancję, która w skumulowanej dawce wywołała poważne zaburzenia, m. in. w pracy wątroby. Na szczęście zmiany okazały się odwracalne i mężczyźnie udało się pomóc - mówi Janusz Kaliszczak.

Nie czytamy ulotek

- Nie mieszaj różnych leków przeciwbólowych. Np. gdy zażyjesz tabletkę paracetamolu, nie bierz już polopiryny czy ibuprofenu.

- Krytycznie podchodź do reklam leków.

- Jeśli lekarz uważa, że twoją chorobę uda się wyleczyć bez antybiotyku - zaufaj mu. Gdy dopadł cię wirus, antybiotyk i tak nie pomoże.

- Zawsze mów lekarzowi, jakie leki bierzesz. Także te dostępne bez recepty!

- Zawsze czytaj ulotki dołączone do leków i stosuj się do zawartych w nich rad.

Zdaniem Lidii Czyż z Podkarpackiej Okręgowej Izby Aptekarskiej, mieszkańcy regionu najczęściej sięgają po środki przeciwbólowe.

- Te na bazie paracetamolu są dostępne także w supermarketach, kioskach, na stacjach benzynowych. To miejsca, gdzie na fachową poradę pacjent nie może liczyć - ostrzega farmaceutka.

Specjaliści podkreślają, że przed zażyciem leku należy przeczytać ulotkę do niego dołączoną, bądź poradzić się specjalisty. Okazuje się jednak, że nie jesteśmy do tego skorzy. Z raportu, opublikowanego w ramach kampanii "Lek Bezpieczny" wynika, że tylko 13 proc. z nas czyta ulotki dołączone do leków!

Zbyt dużo antybiotyków

Jak się okazuje, nadużywanie tabletek przeciwbólowych to nie jedyny problem.

- Zdecydowanie zbyt często przepisywane są antybiotyki. Zdarza się, że lekarze ordynują je pacjentom "na wszelki wypadek".

O antybiotyk dla dziecka bardzo często proszą tez sami rodzice. Tymczasem większość zakażeń wywołują wirusy, na które antybiotyk i tak nie pomoże - podkreśla dr hab. n. med. Bartosz Korczowski, ordynator oddziału dziecięcego w Szpitalu Wojewódzkim nr 2 w Rzeszowie.

Antybiotyk niszczy nie tylko bakterie chorobotwórcze, ale także przyjazną nam, naturalną florę bakteryjną, obecną m. in. w jelitach, drogach oddechowych. Gdy zabraknie tej ochrony stajemy się bardziej podatni na zakażenia. Podanie antybiotyku, gdy nie jest potrzebny, szkodzi jednak nie tylko choremu. Jeśli bakterie zbyt często stykają się ze szkodliwą dla nich substancją, stają się na nią odporne.

- W efekcie coraz częściej borykamy się z sytuacjami, że trudno jest pomóc choremu dziecku, gdyż antybiotyki okazują się nieskuteczne - dodaje dr Korczowski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24