Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nadzór budowlany: pomnik w Rzeszowie trzeba zburzyć, bo propaguje komunizm. Prezydent Ferenc się nie zgadza

Bartosz Gubernat
16.07.2018 rzeszow pomnik wdziecznosci armii radzieckiej na plac ofiar getta fot krzysztof kapica
16.07.2018 rzeszow pomnik wdziecznosci armii radzieckiej na plac ofiar getta fot krzysztof kapica K_kapica_afk
Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego nakazuje miastu wyburzyć pomnik Wdzięczności Armii Czerwonej. – Nie zgadzamy się z taką decyzją. Pomnik jest częścią historii Rzeszowa i powinien pozostać – odpowiada prezydent Tadeusz Ferenc.

Podkarpacki Wojewódzki Inspektor Nadzoru Budowlanego zajmuje się sprawą pomnika na polecenie wojewody Ewy Leniart. Kilka dni temu do ratusza wpłynęło pismo, w którym informuje on władze Rzeszowa o nałożeniu obowiązku usunięcia pomnika. Podstawą do wydania takiej decyzji jest ustawa dekomunizacyjna, a także opinia, jaką na temat monumentu wydał Instytut Pamięci Narodowej.

W swojej decyzji Ryszard Witek, PWINB zwraca uwagę, że chociaż pomnik nie posiada żadnych napisów wskazujących na to, że upamiętnia Armię Czerwoną, to jednak wynika to z dokumentów jakimi dysponuje IPN, a także z uchwały Rady Miasta Rzeszowa z 2018 roku, w której jest on nazwany pomnikiem Wdzięczności Armii Radzieckiej. „Wobec powyższego upamiętnia on armię komunistycznego, totalitarnego państwa, jakim był Związek Socjalistycznych Republik Sowieckich” – czytamy w piśmie przesłanym do miejskiego ratusza.

CZYTAJ TEŻ: Tadeusz Ferenc: nie podniosę ręki na pomnik przy placu Ofiar Getta w Rzeszowie

W rzeszowskim ratuszu z decyzją inspektora się nie zgadzają. Prezydent Tadeusz Ferenc zapowiada, że miasto odwoła się od niej do Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, bo pomnik jest częścią historii Rzeszowa i powinien pozostać na swoim miejscu.

- Poza tym pomnik znajduje się w miejscu dawnego cmentarza żydowskiego, a ustawa dekomunizacyjna nie obejmuje cmentarzy. Jest także częścią układu urbanistycznego wpisanego do rejestru zabytków, a zapisów ustawy nie stosuje się wobec takich obiektów. Nie można więc na jej podstawie nakazać rozbiórki – mówi Maciej Chłodnicki, rzecznik prezydenta Rzeszowa.

Urzędnicy przypominają, że w 1966 roku przy pomniku umieszczono tablicę, która informuje, że pomnik jest symbolem 1000-letniej walki o wolność, niezawisłość narodową.

– Wówczas pod pomnikiem symbolicznie złożona także ziemię pochodzącą z miejsc straceń mieszkańców Rzeszowszczyzny – dodaje rzecznik prezydenta Ferenca.

To zdaniem władz miasta zmieniło wymowę pomnika.


ZOBACZ TEŻ: Pomnik Czynu Rewolucyjnego w Rzeszowie - zburzyć czy zostawić? [SONDA ULICZNA]

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24