Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nagroda specjalna im. Dariusza Fikusa 2021 dla uwięzionych dziennikarek z Białorusi: Darii Czulcowej i Kaciaryny Andrejewej

AIP
STRINGER/AFP/East News
Laureatkami Nagrody Specjalnej im. Dariusza Fikusa zostały Daria Czulcowa i Kaciaryna Andrejewa z telewizji Biełsat, za niezłomne wykonywanie zawodu dziennikarza w warunkach wymagających ogromnej osobistej odwagi. Tegoroczna Nagroda Specjalna jest znakiem solidarności ze wszystkimi dziennikarzami na Białorusi, którzy są represjonowani przez władze. Kapituła wyłoniła też trójkę finalistów głównej Nagrody im. Fikusa 2021.

Dziennikarki Biełsatu Daria Czulcowa i Kaciaryna Andrejewa zostały przed kilkoma tygodniami skazane przez sąd w Mińsku na dwa lata kolonii karnej. Tylko za to, że relacjonowały protesty przeciwko fałszerstwom wyborczym na ulicach Mińska.

W areszcie przebywa jednak znacznie więcej niezależnych białoruskich dziennikarzy. Niektórzy jeszcze czekają na proces, a w tych procesach, które już się zakończyły dziennikarze otrzymują wyroki bezwzględnej odsiadki w karnych koloniach.

To w imię solidarności z nimi i ku uhonorowaniu ich odwagi w pełnieniu dziennikarskiego zawodu kapituła Nagrody im. Dariusza Fikusa przyznała im wyróżnienie.

Kapituła wyłoniła także laureata tegorocznej głównej Nagrody im. Dariusza Fikusa za dziennikarstwo najwyższej próby. Nazwisko zwycięzcy zostanie ogłoszone jednak podczas gali wręczenia nagrody.

W głosowaniu kapituły wyłoniono trzy publikacje - finalistów. Spośród ponad stu publikacji zgłoszonych do nagrody najwięcej głosów oddanych przez członków kapituły otrzymali (kolejność alfabetyczna):

  • Jacek Harłukowicz – za tekst „Międzynarodówka z polskimi fanami Adolfa Hitlera” opublikowany w „Gazecie Wyborczej”
  • Janusz Schwertner – za tekst „Miłość w czasach zarazy”opublikowany w Onet.pl
  • Andrzej Stankiewicz – za tekst „Koronawirusowi szulerzy z rządu. W starciu z zarazą polskie państwo skapitulowało.” opublikowany w Onet.pl

Ogłoszenie nazwiska i wręczenie nagrody odbędzie się podczas gali w Warszawie. Data uroczystości zostanie ustalona po zniesieniu ograniczeń związanych z epidemią. Do tego momentu zwycięskie nazwisko zna wyłącznie adwokat Andrzej Michałowski, który jest depozytariuszem werdyktu kapituły.

- Nagroda jest przyznawana za tekstowy materiał dziennikarski, opublikowany drukiem w prasie lub w Internecie w poprzednim roku. Nagrodę stanowią dyplom oraz 10 000 zł. Partnerem Nagrody jest Stowarzyszenie Dziennikarzy i Wydawców REPROPOL - głosi komunikat kapituły, w której skład w tegorocznej edycji weszli:

  • Leszek Będkowski („Polityka”)
  • Robert Feluś („Wprost”)
  • Łukasz Fikus (syn Dariusza Fikusa)
  • Krzysztof Jedlak („Dziennik Gazeta Prawna”)
  • Piotr Mieśnik (Wirtualna Polska)
  • Wojciech Rogacin („Polska Times”)
  • Jadwiga Sztabińska (Press Club Polska)
  • Bartosz Węglarczyk (Onet.pl)
  • Rafał Zakrzewski („Gazeta Wyborcza”)
  • Marcin Żyła („Tygodnik Powszechny”)

Więcej informacji o nagrodzie na stronie

www.nagrodafikusa.pl.
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Wielki Piątek u Ewangelików. Opowiada bp Marcin Hintz

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nagroda specjalna im. Dariusza Fikusa 2021 dla uwięzionych dziennikarek z Białorusi: Darii Czulcowej i Kaciaryny Andrejewej - Portal i.pl

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24