Nagrody dla sołectw, w których najwięcej gospodarstw rolnych spisze się przez internet

Materiał informacyjny GUS
fot. adam wojnar / polska press
Na ostatnie dwa tygodnie trwania Powszechnego Spisu Rolnego 2020 (od 19 do 30 listopada 2020 roku), mamy niezwykle atrakcyjną propozycję dla sołectw i sołtysów z województwa podkarpackiego. Zapraszamy wszystkie sołectwa do udziału w atrakcyjnym konkursie, zorganizowanym specjalnie dla nich.

Na czym polega konkurs? Otóż sołectwa, w których od 19 do 30 listopada spisze się najwięcej gospodarstw rolnych przez Internet, otrzymają atrakcyjne nagrody w postaci bonów zakupowych: za I miejsce 2 tys. zł, za II miejsce 1,5 tys. zł, za III miejsce 1 tys. zł, a za miejsca od 4 do 15 po 500 zł. Bony odbiorą sołtysi, którzy wraz z radą sołecką zdecydują, na co je przeznaczyć. Aby wziąć udział w konkursie, z terenu danego sołectwa musi zostać spisanych przez Internet minimum 5 gospodarstw. Im wyższa liczba spisanych gospodarstw, tym większa szansa na wygraną.

Minimum 5 zgłoszeń z sołectwa

Gospodarstwa rolne w poszczególnych sołectwach na Podkarpaciu coraz częściej wybierają formę spisu przez Internet. W naszym konkursie, jeżeli z danego sołectwa zostanie dokonanych minimum 5 zgłoszeń, może ono wziąć udział w konkursie realizowanym przez Urząd Statystyczny w Rzeszowie i „Nowiny“. Na zwycięskie sołectwa, które w spisie przez Internet będą najaktywniejsze, czekają nagrody o łącznej wartości ponad 10 tys. zł.

Zachęcamy przedstawicieli sołectw do kontaktu z Urzędem Statystycznym w Rzeszowie. Poinformujcie nas jak najszybciej, ile gospodarstw rolnych z waszego terenu dokonało już takiego spisu. Jesteśmy do waszej dyspozycji pod nr telefonu: 17 853 52 10 wew. 212, lub pisząc na adres: [email protected]

Wiadomo, że sołtysi w swoim sołectwie znają praktycznie wszystkich. Z mieszkańcami spotykają się niemal codziennie. Dlatego też przede wszystkim do nich zwracamy się, aby zachęcali mieszkańców swoich sołectw do spisania się przez Internet. Sołtysi, którzy cieszą się w swoich miejscowościach poważaniem, mogą propagować taką właśnie metodę wzięcia udziału w PSR 2020.

Bezpiecznie, bo przez internet

Pamiętajmy, że spis rolny zgodnie z ustawą, jest obowiązkowy i wszystkie gospodarstwa rolne podlegają obowiązkowi spisowemu, a w dobie pandemii, spisanie się samemu przez Internet jest metodą najwygodniejszą i najbardziej bezpieczną.

Powszechny Spis Rolny to kompleksowe i najważniejsze, statystyczne badanie stanu polskiego rolnictwa w 10-letnim okresie. W czasie spisu bardzo dużą rolę pełnią samorządy i gminne biura spisowe.

Wyniki spisu rolnego są jedynym źródłem, które pozwala dokładnie scharakteryzować polskie rolnictwo. Służą władzom lokalnym i centralnym do podejmowania trafnych decyzji strategicznych, opartych na analizie danych.

Spis co 10 lat

Obowiązek realizacji spisów nakłada na państwa członkowskie Unii Europejskiej rozporządzenie Parlamentu Europejskiego i Rady, jak również wynika on z rekomendacji FAO, zawartych w dokumencie pn. Światowy program spisów rolnych rundy 2020 r. W państwach członkowskich ONZ pełne badanie realizowane jest raz na 10 lat i obejmuje wszystkie gospodarstwa rolne. Poprzedni Powszechny Spis Rolny odbył się w Polsce w 2010 r. Aktualnie Powszechny Spis Rolny jest prowadzony w całej Polsce od 1 września do 30 listopada br.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24