Nagrodziliśmy najlepsze samorządy

s.siwak@nowiny24.pl
Redaktor naczelny, Stanisław Sowa, wręcza nagrodę Henryce Koszyckiej-Paniw sektetarzowi Urzędu Miasta w Przemyślu
Redaktor naczelny, Stanisław Sowa, wręcza nagrodę Henryce Koszyckiej-Paniw sektetarzowi Urzędu Miasta w Przemyślu K. Łokaj
Dziś, w sali kolumnowej Urzędu Wojewódzkiego w Rzeszowie odbyła się wielka gala nowinowego rankingu Złota Setka Gmin Podkarpacia. W jej trakcie nagrodziliśmy zwycięzców w kilku kategoriach, a także liderów konkursu głównego.

Naszym partnerem w przygotowaniu całego rankingu jest Wyższa Szkoła Zarządzania w Rzeszowie.
- Rolą prasy jest informować, więc taki informacyjny charakter ma nasz ranking. Podajemy zestaw informacji o pracy podkarpackich samorządów, który z pewnością jest interesujący dla czytelników. Z rankingu wynika, że nasze samorządy coraz odważniej inwestują i sięgają po środki unijne - mówił Stanisław Sowa, redaktor naczelny Nowin, otwierając uroczysta galę.
Szef naszej gazety podziękował pani wojewodzie, że udzieliła nam gościny, a dr Krzysztofowi Kaszubie za wielką pomoc w opracowaniu rankingu gmin.
Region zmienia się na korzyść
Małgorzata Chomycz-Śmigielska, wojewoda podkarpacki,
patron honorowy naszego rankingu podkreślała, że region bardzo się zmienił na korzyść w ostatnich latach. Stało się tak nie tylko dzięki środkom z programów pomocowych UE, ale głównie poprzez aktywną pracę samorządowców w miastach i gminach. – Serdecznie wam wszystkim gratuluję wyróżnień w rankingu Nowin. Zawsze możecie liczyć na moje wsparcie w waszej pracy -  zakończyła pani wojewoda.
Jerzy Bieniek, z Urzędu Miasta Rzeszowa odczytał List gratulacyjny dla laureatów konkursu od prezydenta Tadeusza Ferenca, kolejnego patrona honorowego naszego rankingu.
O niejasnościach, zawiłościach pułapkach nowej tzw. ustawy śmieciowej mówiła Beata Fatyga, z departamentu ochrony środowiska Urzędu Marszałkowskiego w Rzeszowie. Dla przykładu, w myśl nowej ustawy, gminy nie mogą zlecić własnym jednostkom zadań związanych z gospodarką odpadami, tylko powinny ogłosić przetarg. I nie zawsze musi wygrać własna firma. Jeśli gminy nie zrobią przetargu, będą płacić srogie kary. Pomimo zapłacenia tych kar, przetarg i tak trzeba będzie przeprowadzić. Czyli, złapał kozak tatarzyna…
B. Fatyga zwracała też uwagę na sprzeczność w nowej ustawie. Otóż,  koszt zagospodarowania odpadów musi być wyższy, a opłata pobierana od mieszkańców koniecznie niższa. Podobno parlamentarzyści pracuują nad poprawkami do tej ustawy.
Wyniki naszego rankingu zaprezentował dr Krzysztof Kaszuba, rektor Wyższej Szkoły Zarządzania. Dokładnie omówił  metodologię, jaka posłużył się przy opracowaniu rankingu głównego. Podkreślał, że  mamy na Podkarpaciu 160 gmin, w tym 110 wiejskich, 34 miejsko-wiejskie i 16 miejskich. Co prawda nasz ranking organizujemy pod hasłem Złota Setka Gmin Podkarpacia, ale podajemy miejsca w rankingu wszystkich podkarpackich samorządów, aby mogły poznać i przeanalizować swoje miejsce w porównując się do liderów.
K. Kaszuba  przedstawił także skład kapituły, która wyłoniła złote dziesiątki gmin w 5 kategoriach. – Serdecznie dziękuję wszystkim gminom, które nadesłały ankiety konkursowe. Bez waszej pomocy w tym zakresie niemożliwe byłoby rzetelne wyłonienie zwycięskich gmin w konrursie – mówił Kaszuba.
Nagrody, dyplomy i wyróżnienia
        Zwycięzcą rankingu głównego Złota Setka Gmin Podkarpacia został Tarnobrzeg. Drugie miejsce zajęło Krosno, a trzecie Przemyśl.
- Nie ma lepszego prezentu świątecznego i noworocznego niż takie prestiżowe wyróżnienie w konkursie organizowanym przez Nowiny – powiedział zwycięzca rankingu, Norbert Masztalerz, prezydent Tarnobrzega. Złożył również wszystkim serdeczne życzenia świąteczne i noworoczne.
Wręczono także nagrody dla najlepszych gmin miejskich – tu zwycięzcą okazał się Tarnobrzeg. Liderem gmin miejsko – wiejskich została Nowa Dęba. A najlepszą gminą wiejską – Solina
Kapituła naszego rankingu wyłoniła także zwycięzców w pięciu kategoriach. Turystyczną Gminą Roku została gmina wiejska Dębica, Skutecznym Beneficjentem Środków Unijnych – miasto Sanok, Kreatorem Kapitału Społecznego -  Tryńcza,  Liderem Globalizacji okazało się Krosno, zaś Inwestorem Roku został Rzeszów.

Powiedzieli na gali:

NORBERT MASTALERZ, prezydent  Tarnobrzega:
- Naszym oczkiem w głowie jest coraz bardziej znane wśród turystów, a zwłaszcza miłośników sportów wodnych Jezioro Tarnobrzeskie, które powstało w miejscu wielkiej dziury po odkrywkowej kopalni siarki. Mamy ambicję, aby stało się tak popularne jak bieszczadzka Solina. W letnich miesiącach nasze jezioro  odwiedza dziennie nawet 20 tysięcy osób z całego regionu. I nic w tym dziwnego, bo 500–hektarowy, malowniczy akwen ma świetne warunki wietrzne, wyjątkowo czystą, przejrzystą na kilkanaście metrów wodę i najdłuższą w regionie, bo dwukilometrową piaszczystą plażę. Wykorzystujemy też każdą okazję na pozyskanie unijnych funduszy. Przeznaczamy je nie tylko na budowę nowej infrastruktury komunalnej lub modernizację istniejącej i bezpieczeństwo, ale także na promocję gospodarczą miasta. Bo sprowadzanie nowych inwestorów i co za tym idzie, tworzenie nowych miejsc pracy to nasz absolutny priorytet.
ZBIGNIEW SAWIŃSKI, wójt gminy Solina:
- Wiele wysiłku wkładamy w zachowanie czystości wód jeziora solińskiego i tak będziemy nadal czynili w najbliższych latach. Realizujemy bowiem ambitny program otoczenia sztucznego zbiornika wianuszkiem oczyszczalni. Do zbudowania pozostała nam jeszcze jedna w miejscowości Zawóz, do której podłączy się kilka sąsiednich wiosek. Inwestycje w górach są znacznie droższe niż w terenach nizinnych. Dla przykładu, budowa kanalizacji. Domy porozrzucane są w sporej odległości, w dodatku położone na wzgórzach i pagórkach.  Takie gminy jak nasza, która dba o ekologię, mają poważny problem. Brakuje nam pieniędzy na kolejne inwestycje, bo jeśli chodzi o środki z UE, potrzebna jest część własnych pieniędzy. Państwo powinno wesprzeć pieniędzmi realizację programu ekologicznego w takich gminach jak  Solina.
JULIAN OZIMEK, burmistrz miasta i gminy Nisko:
- Podstawowym problemami, z jakimi będziemy się zmagać w najbliższym czasie to sieć wodociągowa i kanalizacja. One spędzają sen z powiek mnie i pozostałym naszym samorządowcom. Przy czym, problem wody zostanie w najbliższym czasie rozwiązany, gdyż niedługo zostanie oddana do użytku nowa stacja uzdatniania. Pozostaje druga kwestia, czyli sieć kanalizacyjna. Ta, która obecnie istnieje w mieście po prostu się zapada, gdyż jej zużycie po kilkudziesięciu latach eksploatacji jest bardzo duże. To będzie nasza główna sprawa do rozwiązania przez parę ładnych lat. Jeśli chodzi o pieniądze na  te inwestycje, to mamy wyjątkowo korzystną sytuację, jeśli chodzi o stan finansów gminy. Zadłużenie jest minimalne. W realizacji tej inwestycji liczymy na wsparcie z programów unijnych, a w razie potrzeby będziemy mogli wesprzeć się kredytem na dokończenie kosztownych robót.
STANISŁAW ROKOSZ, wójt gminy wiejskiej Dębica:
- Tworzymy właśnie dwie podstrefy ekonomiczne, gdyż posiadamy 80 hektarów atrakcyjnego terenu do zagospodarowania, Już odnotowujemy zainteresowanie tymi działkami przez potencjalnych inwestorów. Sprawa to bardzo ważna w kontekście zwiększania ilości miejsc pracy, zwłaszcza dla młodych mieszkańców naszej gminy. Dążymy również do uruchomienia uzdrowiska w miejscowości Latoszyn. Mamy bogate źródła leczniczej wody mineralnej. Właściwie chcemy reaktywować uzdrowisko, gdyż funkcjonowało ono już w okresie międzywojennym i było bardzo znane oraz cenione przez kuracjuszy w całej Europie. Inwestujemy także w infrastrukturę turystyczno-rekreacyjną. Chcemy, żeby po zakończeniu wydobycia żwiru w Pustkowie, powstał tam ośrodek rekreacyjno-sportowy. Wyrobisko ma 30 hektarów, z czego 23 hektary pod wodą. Będzie więc gdzie popływać.
 

W restauracji zapłacimy więcej

Wideo

Komentarze 2

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

l
lotto

a za co Krosno dostalo, za likwidacje miejsc pracy w Hucie, czy za stworzenie CDS? Bo juz sie pogubiłem?

o
oberwator

Drogi redaktorku nie ma stanowiska sekretarza urzędu.

Dodaj ogłoszenie