Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najbardziej poszukiwane zawody w Polsce, Europie i na świecie

aszenborn
Najbardziej poszukiwanymi pracownikami są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, czyli m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze.
Najbardziej poszukiwanymi pracownikami są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, czyli m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze. Wilczkiewicz
48% pracodawców w Polsce deklaruje, że ma trudności z obsadzeniem stanowisk z powodu braku kandydatów o odpowiednich kwalifikacjach.

Wyniki badania Manpower wskazują na brak wykwalifikowanych pracowników fizycznych, menedżerów projektów i przedstawicieli handlowych.
Obrazek artykułu

Manpower Polska opublikował raport 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce, z którego wynika, że 48% polskich pracodawców ma problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów. Najtrudniej znaleźć w Polsce wykwalifikowanych pracowników fizycznych, menedżerów projektów oraz przedstawicieli handlowych.

Wyniki badania 10 najbardziej poszukiwanych zawodów w Polsce dokładnie pokazują obecny trend na rynku pracy - najbardziej poszukiwanymi pracownikami, tak jak rok temu, są wykwalifikowani pracownicy fizyczni, czyli m.in. elektrycy, cieśle, stolarze, murarze, hydraulicy czy spawacze.

- Nowym stanowiskiem na liście, które od razu znalazło się na drugim miejscu jest menedżer projektów. Obserwujemy także, że z roku na rok coraz więcej pracodawców zgłasza zapotrzebowanie na przedstawicieli handlowych - wyjaśnia Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska. - Badanie przeprowadzane jest w Polsce po raz drugi. Osiem stanowisk wskazanych jako najtrudniejsze do obsadzenia w zeszłym roku ponownie znalazło się na liście tych najbardziej poszukiwanych - dodaje Iwona Janas.
Globalnie, Manpower już po raz czwarty przebadał prawie 39 000 pracodawców z 33 krajów, aby ustalić, na które stanowiska jest największe zapotrzebowanie.

Najwięcej pracodawców deklarujących trudności ze znalezieniem odpowiednich kandydatów jest w Rumunii i na Tajwanie (62%), w Peru (56%), Japonii (55%), Australii (49%), na Kostaryce i w Polsce (48%). Najłatwiej jest znaleźć pracowników w Irlandii (5%), Hiszpanii (8%), Wielkiej Brytanii (11%), Chinach (15%)i Czechach (17%).

Wyniki raportu dla regionu EMEA (Europa, Bliski Wschód, Afryka), w którym zbadano ponad 15 000 pracodawców wskazują, że 25% z nich ma trudności z doborem odpowiednich pracowników. Największe problemy zgłaszają: Rumunia (62%), Polska (48%), Grecja (37%), Szwajcaria (36%), natomiast najmniejsze - Irlandia (5%), Hiszpania (8%) i Wielka Brytania (11%).

Są to jednocześnie kraje, które znajdują się w grupie zgłaszających najmniejsze trudności w skali globalnej. Warto zwrócić uwagę, że 7 z 10 stanowisk, na które najtrudniej jest znaleźć pracowników pokrywa się z listą zawodów ustalonych dla Polski na świecie.

Pierwsza trójka dla regionu jest niemalże taka sama jak dla Polski. W obu przypadkach najbardziej poszukiwani są wykwalifikowani pracownicy fizyczni i przedstawiciele handlowi.

Z kolei lista 4 najbardziej poszukiwanych zawodów w regionie idealnie pokrywa się z listą pracowników, których najtrudniej jest znaleźć według zestawienia przygotowanego na podstawie deklaracji pracodawców ze wszystkich 33 krajów, tj. wykwalifikowani pracownicy fizyczni, przedstawiciele handlowi, technicy (produkcji, procesu produkcji i utrzymania ruchu) oraz inżynierowie.

- Spowolnienie gospodarcze, którego doświadczają prawie wszystkie kraje doskonale uświadamia pracodawcom, że są w minimalnym stopniu przygotowani do właściwego zarządzania talentami.

Obecny czas jest wykorzystywany przez firmy do pozyskania dobrych i wartościowych pracowników. Fakt, że wielu pracodawców deklaruje chęć ich zatrudniania i jednocześnie zgłasza problemy ze znalezieniem odpowiednich kandydatów, to sygnał dla pracowników, aby dbali o swój rozwój, a dla pracodawców - by dbali o talenty, które już pozyskali - komentuje Iwona Janas, dyrektor generalna Manpower Polska.

Poniżej znajduje się lista pracowników, których - według deklaracji pracodawców - jest najtrudniej znaleźć.

10 najbardziej poszukiwanych zawodów 2009 r.









































10. Pracownicy działu Obsługi Klienta i Wsparcia Klienta10. Mechanicy10. Kierowcy
W POLSCEW EUROPIENA ŚWIECIE
1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni*1. Wykwalifikowani pracownicy fizyczni*
2. Menedżerowie projektów2. Przedstawiciele handlowi2. Przedstawiciele handlowi
3. Przedstawiciele handlowi3. Technicy (produkcji, procesu produkcji i utrzymania ruchu)3. Technicy (produkcji, procesu produkcji i utrzymania ruchu)
4. Inżynierowie4. Inżynierowie4. Inżynierowie
5. Kierowcy5. Kierowcy5. Członkowie zarządu/kadra najwyższego szczebla
6. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni6. Członkowie zarządu/kadra najwyższego szczebla6. Pracownicy księgowości i finansów
7. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji7. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni7. Niewykwalifikowani pracownicy fizyczni
8. Kucharze/szefowie kuchni8. Pracownicy księgowości i finansów8. Pracownicy produkcj
9. Pracownicy produkcji9. Pracownicy ds. IT9. Pracownicy sekretariatu, asystenci dyrekcji, asystenci ds. administracji

*Wykwalifikowani pracownicy fizyczni oznaczają wykwalifikowanych pracowników fizycznych wszystkich specjalizacji, m.in.: elektryków, cieśli, stolarzy, murarzy, hydraulików, spawaczy.

Źródło

www.manpower.pl

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24