Adam Góral, założyciel Asseco Poland, jest 39 na liście 100 Najbogatszych Polaków 2012 miesięcznika „Forbes”. Adam i Jerzy Krzanowscy są na 74 miejscu.

Eksperci zestawiający listę 100 Najbogatszych Polaków 2012 oszacowali majątek Adama Górala na ponad pół miliarda zł – dokładnie na 505 mln zł.

Spadek z 32 miejsca

Znana reguła mówiąca, że bogaci, stają się jeszcze bogatsi niezupełnie sprawdza się w przypadków najbogatszych biznesmenów z Podkarpacia.

Półmiliardowy majątek prezesa i współtwórcy międzynarodowego sukcesu Asseco Poland pozwolił mu na zajęcie 39. miejsca w rankingu „Forbesa”. To jednak spadek z 32. pozycji, którą A. Góral zajmował w 2011 r.

Gwoli ścisłości w ub.r. majątek współwłaściciela Asseco (największej grupy informatyczną w Europie środkowowschodniej), wyceniono nieznacznie wyżej, bo na 510 mln zł.

Krzanowscy na 74. miejscu

Z 285 mln zł do 310 mln zł wzrósł natomiast majątek Adama i Jerzego Krzanowskich, którzy są współzałożycielami i współwłaścicielami Grupy Nowy Styl w Krośnie.

W ciągu roku ich szacowane aktywa wzrosły zatem o 25 mln zł, ale ta niebagatelna kwota nie pozwoliła im nawet na utrzymanie 68. pozycji na liście „Forbesa”. Na liście 100 Najbogatszych Polaków 2012 współtwórcy Nowego Stylu przesunęli się na 74 miejsce.

Dla przeciętnego Kowalskiego są to imponujące majątki, jednak w porównaniu z liderami całej listy 100 Najbogatszych Polaków 2012 ich wielkość wcale nie przytłacza.

1. miejsce Jan Kulczyk

Jak wynika z zestawienia, zajmujący 1. miejsce na liście „Forbesa” Jan Kulczyk powiększył swój majątek w ciągu roku o 1,5 miliarda zł.

Obecnie wartość jego aktywów m.in. w infrastrukturze i energetyce oszacowano łącznie na 8,9 mld zł (7,4 mld zł).

2. miejsce Zygmunt Solorz-Żak

Najbogatszemu Polakowi niewiele ustępuje nabywca Polkomtela.

Według szacunków, o niewiele mniejszą kwotę niż Kulczyk zwiększył swój majątek Zygmunt Solorz-Żak odnoszący kolejne sukcesy w mediach i finansach. Jego fortuna w ciągu ostatniego roku wzrosła z 7,2 mld zł do 8,5 mld zł.

3. miejsce Michał Sołowow, który wyprzedził Czarneckiego

Na trzecią pozycję z czwartej przesunął się Michał Sołowow, a Leszek Czarnecki, który przed rokiem był trzeci, teraz musi się zadowolić czwartą pozycją.

Robiącemu interesy m.in. w przemyśle chemicznym i budownictwie Michałowi Sołowowowi wyszacowano majątek na 5,5 mld zł.

Natomiast Leszek Czarnecki (branża finansowa) może pochwalić się majątkiem 4,3 mld zł (przed rokiem 5,9 mld zł).