Najdroższe inwestycje na Podkarpaciu

[email protected]
Najdroższe inwestycje na PodkarpaciuFragment autostradowej obwodnicy Rzeszowa.
Najdroższe inwestycje na PodkarpaciuFragment autostradowej obwodnicy Rzeszowa. K. Łokaj
Udostępnij:
Budowa kolejnych odcinków autostrady A4 oraz nowego mostu na Wiśle w rejonie Mielca, przebudowa węzłów komunikacyjnych w Rzeszowie - to tylko niektóre inwestycje w tym roku na Podkarpaciu.

Wartość tych inwestycji sięga od kilku miliardów do kilkuset milionów złotych. W większości mają one potężne  wsparcie finansoewe z programów pomocowych Unii Europejskiej.

Za pół roku ma być gotowy Węzeł Dębica Pustynia
Podpisana została  umowa na dokończenie budowy odcinka autostrady A4 Tarnów – Dębica. Blisko 35 kilometrowa trasa połączy węzeł Krzyż z węzłem Dębica Pustynia. Wartość inwestycji wynosi prawie miliard złotych.
Przetarg wygrało konsorcjum firm Heilit Woerner Sp. z o.o. i Budimex S.A.
Wykonawca ma teraz 18 miesięcy na dokończenie budowy. Za pół roku ma być gotowy tzw. Kamień Milowy – czyli Węzeł Dębica Pustynia.
Kontrakt obejmuje również budowę kilkunastu wiaduktów, przejść dla pieszych i zwierząt, kilkudziesięciu dróg dojazdowych do autostrady i dwóch miejsc obsługi podróżnych – Jastrząbka i Jawornik.

Wcześniej autostradę A4 z Tarnowa do Dębicy budowało konsorcjum Hydrobudowy, Aprivii, PBG i SIAC Construction. Umowa została zerwana w lipcu 2012 roku.
Konsorcjum oskarżało GDDKiA, że nie wywiązywała się ze swoich obowiązków, zaniżała wynagrodzenie wykonawców i nieprawidłowo przygotowała dokumentację.
Natomiast według Generalnej Dyrekcji to konsorcjum nie wywiązywało się z zapisów kontraktowych i przestało realizować budowę autostrady.
Cały czas trwają też prace na kolejnych odcinkach A4 od Rzeszowa do granicy z Ukrainą.
Cala autostrada A4 ma być przejedna w 2014 roku.

Inne  ważne inwestycje drogowe
Jeszcze w tym roku mają zostać ogłoszone przetargi na budowę dwóch odcinków drogi ekspresowej S-19 na Podkarpaciu oraz obwodnicy Lublina. Czy tak się stanie? Oby. Bowiem nadal nie ma jasności, kiedy zostanie zbudowana droga ekspresowa  S-19 z Rzeszowa do Lublina. Premier zapowiedział w swoim  tzw. drugim expose, że zostanie ona zbudowana  w latach 2012 – 2015. Jednak w mediach ukazują się informacje, że odcinek ten trafił na listę rezerwową inwestycji planowanych na lata 2014 – 2020.
Mikołaj Karpiński,  rzecznik prasowy Ministerstwa Transportu zapewniał wręcz, że  szosa S-19 pozostaje jednym z priorytetów rządu. Dodał, że gotowy jest już nawet  projekt uchwały Rady Ministrów, że jeszcze w tym roku zostaną ogłoszone przetargi na budowę dwóch odcinków S-19 na Podkarpaciu oraz obwodnicy Lublina, która ma być częścią szosy ekspresowej.
Jeszcze w tym roku mogą ruszyć prace przy budowie obwodnicy Przemyśla, łączącej drogi krajową 28 i wojewódzką 885. Zakładany koszt inwestycji to 124 mln zł. W odleglejszej perspektywie, na razie to etap pomysłu, planowana jest budowa zachodniej obwodnicy Przemyśla. Jednak przy tej inwestycji konieczne byłoby współdziałania miasta i okolicznych gmin.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polacy posiadają coraz droższe smartfony

Wideo

Komentarze 3

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

c
czytel
a gdzie rozwinięcie o mości ena Wiśle ?
I
Inga
Bardzo dobrze, że województwo podkarpackie nieustannie się rozwija. Ma ogromny potencjał - zarówno inwesycyjny jak i firmowy, co zdecydowanie należy w końcu wykorzystać.
k
kto to pisze?
"Wartość tych inwestycji sięga od kilku miliardów do kilkuset milionów złotych" - co jest mniejsze miliard czy milion? ile setek milionów jest w miliardzie? operując mniejszą cyfrą wychodzi na to że, koszt bedzie się wachał od 1000zł w porywach do 1 zł. 
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie