Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Najlepiej pić wodę powoli i małymi łykami. W czasie upałów najlepiej sięgać po wodę wysokozmineralizowaną lub średniozmineralizowaną

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Krzysztof Kapica
Rozmowa z Justyną Cichocką, dietetykiem z Centrum Dietetycznego Naturhouse z Rzeszowa.

Dlaczego powinniśmy pić wodę?

Podczas upałów bardzo ważne jest zachowanie równowagi w odżywianiu i piciu. Woda, oprócz gaszenia pragnienia w upalne dni, spełnia również inne ważne funkcje, m.in. reguluje temperaturę, kiedy jest nam zbyt gorąco. Bierze udział w transporcie składników odżywczych. Polepsza wygląd, nawodnienie skóry oraz przyspiesza proces trawienia. Jej niedobór w organizmie objawia się odwodnieniem, czyli wzmożonym pragnieniem, rozdrażnieniem, bezsennością, utratą apetytu, a nawet zatruciem organizmu. Brak wody w połączeniu z długotrwałym przebywaniem na słońcu może prowadzić do hipertermii, czyli przegrzania organizmu, którego objawy są bardzo groźne dla naszego organizmu.

A jaką wodę wybrać?

W czasie upałów najlepiej sięgać po wodę wysokozmineralizowaną lub średniozmineralizowaną. Zawiera ona wysokie stężenie składników mineralnych m.in. magnezu (co najmniej 50-100 mg w litrze) i wapnia (150 mg/l) - najlepiej w proporcji 1:2. Należy pamiętać, że najlepiej pić wodę powoli i małymi łykami. Dzięki temu organizm lepiej przyswoi wypite płyny. Dzieciom najlepiej podawać wodę niegazowaną.

Ile powinniśmy pić wody?

Kobiety powinny wypijać dziennie około dwóch litrów wody natomiast mężczyźni około 2.5 litra. Oczywiście normy te będą się zmieniać w zależności od wielu czynników m.in.: wieku, płci, okresu ciąży i laktacji, temperatury otoczenia i aktywności fizycznej. Każdy z nas potrzebuje innej ilości płynów. Światowa Organizacja Zdrowia zaleca, by dzienne spożycie wody kształtowało się na poziomie 30 ml na każdy kilogram masy ciała.

Jakich płynów unikać?

Najbardziej niebezpieczny latem jest alkohol, ponieważ działa on na nasz organizm odwadniająco. Niestety, zimne piwo czy inne drinki w upalny dzień,to nie jest najlepszy pomysł, aby ugasić pragnienie. Zły wpływ na równowagę elektrolitową mają napoje moczopędne, używki typu: kawa i herbata, które dodatkowo przyczyniają się do wypłukania magnezu, potasu i żelaza w naszym organizmie.

ZOBACZ TEŻ: Kobieta operator walca. Agnieszka buduje obwodnicę Strzyżowa

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak postępować, aby chronić się przed bólami pleców

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24