Najnowocześniejszy sprzęt do rozbijania kamieni nerkowych Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu [ZDJĘCIA, WIDEO]

Norbert Ziętal
Pierwszy zabieg usuwania kamieni nerkowych metodą ESWL, z wykorzystaniem nowego sprzętu, w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu.
Pierwszy zabieg usuwania kamieni nerkowych metodą ESWL, z wykorzystaniem nowego sprzętu, w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu. Norbert Ziętal
W Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu ruszył zmodernizowany gabinet do zabiegów rozbijania kamieni nerkowych metodą ESWL. Zakup najnowocześniejszego urządzenia i remont sali kosztował szpital ponad milion trzysta tys. złotych.

W pierwszych zabiegach z wykorzystaniem nowoczesnej aparatury uczestniczył, w charakterze konsultanta, Thomas Mühlhan z Niemiec. To radiolog z ogromnym doświadczeniem, który w całej Europie Zachodniej szkoli lekarzy z wykonywania procedury małoinwazyjnego rozbijania kamieni nerkowych.

- Zakup tej aparatury i zbudowanie możliwości wykonywania u nas tego rodzaju zabiegów jest kolejnym dowodem, że nie kierujemy się tylko wynikiem ekonomicznym. Pomimo, że finanse są ważne, to są ważniejsze dla nas wartości niż pieniądze - mówi Piotr Ciompa, dyrektor Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

Zaznacza, że gdyby brać pod uwagę tylko wynik finansowy, to nie wiadomo, czy starania o urządzenie byłyby zasadne.

PRZECZYTAJ TEŻ: Kliniczny Szpital Wojewódzki nr 2 w Rzeszowie ma nowy sprzęt za 6,5 mln zł. W tym taki, który tworzy mapę mózgu

Zakup zestawu urologicznego przyczyni się do jednoczesnego zwiększenia ilości świadczeń urologicznych w przemyskim szpitalu oraz rozszerzy ich zakres o mało inwazyjne, nowoczesne metody diagnostyczne i zabiegowe. Rozbudowa gabinetu ESWL z jednoczesnym zakupem aparatury medycznej da możliwość wykonywania mało inwazyjnych zabiegów rozbijania kamieni nerkowych w obrębie pęcherza, moczowodu i nerki.

Podczas tego zabiegu, pacjent wygodnie leży

- Sprzęt ten jest bardzo drogi. Gdyby liczyć wycenę zabiegów, proponowaną przez Narodowy Fundusz Zdrowia, to faktycznie trudno na tej aparaturze wyjść finansowo na plus. Jednak ten sprzęt wpisuje się w naszą ogólną strategię kompleksowości obsługi. Chcemy dać pacjentowi pełny zakres możliwości leczenia. Aparatura ta uzupełnia instrumentaria do usuwania kamieni nerkowych, które już posiadamy - mówi dr Rafał Walczak, ordynator Oddziału Urologii Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

- Lokalizację kamienia nerkowego ustalamy na dwa sposoby. Z użyciem promieni rentgenowskich i fal ultradźwiękowych. Jest to precyzyjnie wskazanie. W trakcie zabiegu pacjent znajduje się w wygodnej pozycji leżącej - wyjaśnia Thomas Mühlhan.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Komentarze 3

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

a
atola

Mój mąż w ogólnie nie chciał słyszeć o profilaktyce kamicy, mimo że od dawna w USG widać był sporo piasku. Do czasu, aż musiał urodzić kamień. Teraz bardzo chętnie ograniczył sól i czerwone mięso, nareszcie pije dużo wody i nawet razem ze mną stosuje fitolizynę w paście. Mnie towarzyszy ona od lat, bo pomaga usuwać drobne złogi - działa moczopędnie, a rodzinnie mamy problemy z piaskiem i kamieniami. Wcześniej nie chciał nawet słychać, że ma coś ziołowego brać na nerki, a teraz sam się dopomina. 

k
katolik z Fary
W dniu 31.07.2018 o 03:05, mario44 napisał:

brawo dla tych panów. ja musiałem kiedyś jednego kamienia urodzić i wiem co to za ból. od tamtej pory powiedziałem, że już nigdy więcej i teraz profilaktycznie piję sobie Fitolizynę żeby regularnie płukać nerki.

Nie lepiej pić regularnie piwo? Piwo zapobiega powstawaniu kamieni. Sierpień miesiąc trzezwosci ale zdrowie ważniejsze.
m
mario44

brawo dla tych panów. ja musiałem kiedyś jednego kamienia urodzić i wiem co to za ból. od tamtej pory powiedziałem, że już nigdy więcej i teraz profilaktycznie piję sobie Fitolizynę żeby regularnie płukać nerki. 

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie