Otwarto dworzec PKP w Przemyślu. Jest jednym z najpiękniejsz...
Od wczoraj, od południa główny dworzec kolejowy w Przemyślu już działa. Pomimo tego pasażerowie nadal kłębili się przed tymczasową kasą biletową, umieszczoną w kontenerze, przed budynkiem.
- Wszystko takie nowe, piękne, strach wchodzić - komentowali pasażerowie.
Przemyślanie zwiedzający stacyjne budynki najbardziej martwili się o to, jak długo pomieszczenia dworcowe będą w tak idealnym stanie.
Powróciły drewniane żyrandole
Przemyśl Główny
Dworzec wybudowany w 1860 r., przebudowany w 1895 r. Obecnie korzysta z niego 1,2 mln pasażerów rocznie. Codziennie stacja obsługuje średnio 51 pociągów. Kosztujące 25 mln złotych prace remontowe przeprowadził Budimex SA, pod nadzorem Podkarpackiego Wojewódzkiego Konserwatora Zabytków.
Odrestaurowane budynki wyglądają okazale. Podróżnych wita główna sala, bardziej przypominająca pomieszczenie pałacu niż hall dworcowy. Pieczołowicie odnowione wnętrza, z zachowanymi obrazami mistrzów malarstwa Strońskiego, Wygrzywalskiego i Talagi.
Elegancka posadzka z terrakoty i sufit z odsłoniętym, jak dawniej, świetlikiem. Odnowiono wszystkie detale architektoniczne. Nad głowami podróżnych świecą drewniane żyrandole, jak przez dziesiątkami lat. W to wkomponowane kasy biletowe. Rozkład jazdy będzie wyświetlany na dużych monitorach. Projektantom udało się połączyć historię z nowoczesnością.
- Głównym celem było wiernie przywrócenie wyglądu budynku z czasów jego największej świetności i wprowadzenie rozwiązań, które uczynią go bardziej funkcjonalnym dla pasażerów - twierdzi Barbara Leszczyńska z zespołu prasowego PKP.
Poruszanie się po dworcu stało się łatwiejsze. W jaki sposób? Wystarczyło powrócić do pierwotnych rozwiązań sprzed ponad stu lat. Fachowcy mówią, że "przywrócono pierwotne ciągi komunikacyjnej".
Serce miasta
Podróżni zyskali nowoczesną poczekalnię. Jest łatwo dostępna dla niepełnosprawnych. Imponująco wyglądają sanitariaty. Są w nich również kabiny prysznicowe i pomieszczenia dla matki z dzieckiem. Znajdują się na niższym poziomie, zjeżdża się do nich windą. Można nią transportować również wózek inwalidzki.
- Dworzec kolejowy jest sercem każdego miasta. To miejsce pierwszego i ostatniego wrażenia o mieście dla podróżnych. Przemyski dworzec, gdzie prowadzi się również odprawę graniczną, jest elementem marketingu kraju - podkreśla Lucyna Roszyk, prezes spółki Dworzec Polski.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?