Najpopularniejsze kierunki studiów w Rzeszowie. Na medycynie...

  Najpopularniejsze kierunki studiów w Rzeszowie. Na medycynie jest 1964 kandydatów

  Beata Terczyńska

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  Pracownia do symulacji operacji okulistycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim.

  Pracownia do symulacji operacji okulistycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim. ©Krzysztof Łokaj

  Kończy się rejestracja kandydatów na rzeszowskich uczelniach. Sprawdziliśmy popularne kierunki. Na Politechnice Rzeszowskiej to informatyka, na uniwersytecie - medycyna.
  Pracownia do symulacji operacji okulistycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim.

  Pracownia do symulacji operacji okulistycznych na Uniwersytecie Rzeszowskim. ©Krzysztof Łokaj

  Rejestracja kandydatów na Politechnikę Rzeszowską kończy się w poniedziałek, 10 lipca. Z kolei 7 lipca nabór zamyka wydział muzyki, a 10 lipca wydział pedagogiczny Uniwersytetu Rzeszowskiego.

  Na Politechnice Rzeszowskiej najwcześniej, bo 30 czerwca, zakończyła się rejestracja kandydatów na kierunek architektura. W poniedziałek i wtorek odbywały się egzaminy wstępne z predyspozycji architektonicznych i uzdolnień plastycznych. W czwartek kandydaci poznają ich wyniki, natomiast 12 lipca uczelnia ogłosi listy kandydatów zakwalifikowanych do przyjęcia na studia oraz kandydatów umieszczonych na listach rezerwowych.

  - Rejestracja kandydatów na pozostałe kierunki potrwa do 10 lipca, do godz. 15 - mówi Anna Worosz, rzecznik Politechniki Rzeszowskiej. - Aktualnie najbardziej oblegane kierunki to informatyka z 721 kandydatami, finanse i rachunkowość z 712 oraz logistyka z 704.

  Kolejne popularne wśród młodych ludzi kierunki na Politechnice Rzeszowskiej to:
  • lotnictwo i kosmonautyka - 480 kandydatów,
  • budownictwo - 469,
  • mechanika i budowa maszyn - 427,
  • zarządzanie - 446,
  • automatyka i robotyka - 307,
  • bezpieczeństwo wewnętrzne - 371,
  • zarządzanie i inżynieria produkcji - 239,
  • architektura - 217
  • i mechatronika - 202.


  Na PRz kandydaci mają do wyboru 7 wydziałów i 26 kierunków kształcenia. Na studiach stacjonarnych I st. politechnika przygotowała 2380 miejsc. Pisaliśmy, że w tym roku powstało Centrum Studenckie PRz przy ul. Akademickiej (dawna stołówka). Tu kandydaci mogą się zgłaszać do Międzywydziałowej Komisji Rekrutacyjnej.

  WIDEO: Na Uniwersytecie Rzeszowskim otwarto centrum symulacji okulistycznej


  Uniwersytet Rzeszowski prowadzi nabór na 53 kierunki studiów. Ostatnie dni rejestracji I tury są różne na poszczególnych wydziałach. 22 czerwca nabór zamknął wydział sztuki. W piątek kończy się na wydziale muzyki.

  - Jeśli czujesz, że to, co ci w duszy gra powinno ujrzeć światło dzienne, zdobądź solidne przygotowanie - zachęca do studiów na wydz. muzyki UR dr Maciej Ulita, rzecznik Uniwersytetu Rzeszowskiego. - Kadrę stanowią wysokiej klasy specjaliści, wywodzący się w dużej mierze z Akademii Muzycznych. Są to m.in. instrumentaliści, wokaliści, dyrygenci, kompozytorzy czy teoretycy muzyki, którzy poza działalnością dydaktyczną prowadzą bogatą działalność koncertową i naukową.

  Siedzibą wydziału jest budynek przy ul. Dąbrowskiego. Mieści się tu czytelnia muzyczna z fonoteką i sala koncertowa, a także siedziba teatru „Bo tak”.

  Na Wydziale Muzyki można wybrać jeden z trzech kierunków. Pierwszy to edukacja artystyczna w zakresie sztuki muzycznej (studia I i II st.) ze specjalnościami: muzyka chóralna, muzyka estradowa, rytmika w edukacji przedszkolnej i szkolnej. Drugi - instrumentalistyka (studia I st.) ze specjalnościami: gra na akordeonie, fortepianie, gitarze lub organach, a trzeci: jazz i muzyka rozrywkowa (studia I st.) ze specjalnościami: wykonawstwo wokalne i wykonawstwo instrumentalne.

  10 lipca rejestracja kandydatów ma finał na wydziale pedagogicznym, 11 lipca - na wydziałach: filologicznym i medycznym, 12 lipca - na wydz. prawa i administracji oraz ekonomii (1 st.), 13 lipca - na wydziałach matematyczno-przyrodniczym (1 st.), wychowania fizycznego i w Pozawydziałowym Instytucie Biotechnologii. 17 lipca kończy się rekrutacja na wydz. biologiczno - rolniczym, 18 lipca - socjologiczno-historycznym, a 25 lipca na kierunki ze wstępem wolnym: archeologia, muzeologia, filozofia, historia, kulturoznawstwo, turystyka historyczna i kulturowa, politologia, socjologia, praca socjalna.

  Sprawdziliśmy, które kierunki studiów stacjonarnych 1 st. i jednolitych magisterskich na Uniwersytecie Rzeszowskim na ten moment cieszą się największym wzięciem. Zdecydowany numer jeden to kierunek lekarski. O przyjęcie na medycynę stara się 1964 kandydatów, a miejsc na studiach stacjonarnych jest 90, na niestacjonarnych - 60. Wychodzi 13 osób na jedno miejsce.

  Kolejne mocno oblegane kierunki na Uniwersytecie Rzeszowskim to:
  • fizjoterapia (378 kandydatów),
  • filologia angielska (319),
  • pielęgniarstwo - 279,
  • dietetyka - 255,
  • ekonomia - 246,
  • prawo - 209.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze

  Na razie brak komentarzy, Twój może być pierwszy.

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo