Najszybszy kurier rowerowy w Rzeszowie

  Najszybszy kurier rowerowy w Rzeszowie

  Agnieszka I. Skowron

  Nowiny

  Aktualizacja:

  Nowiny

  - Rowerem mogę na terenie miasta przesyłkę dostarczyć szybciej niż samochodem - mówi Grzegorz Mazur, kurier rowerowy - właściciel jednoosobowej firmy

  - Rowerem mogę na terenie miasta przesyłkę dostarczyć szybciej niż samochodem - mówi Grzegorz Mazur, kurier rowerowy - właściciel jednoosobowej firmy kurierskiej. ©Fot. Krzysztof Kapica

  Zawód kuriera rowerowego wymaga szybkości, umiejętnego przemieszczania się w korkach, zdecydowania i przede wszystkim punktualności. Kurier codziennie ma do przejechania od 50 do 100 km.
  - Rowerem mogę na terenie miasta przesyłkę dostarczyć szybciej niż samochodem - mówi Grzegorz Mazur, kurier rowerowy - właściciel jednoosobowej firmy

  - Rowerem mogę na terenie miasta przesyłkę dostarczyć szybciej niż samochodem - mówi Grzegorz Mazur, kurier rowerowy - właściciel jednoosobowej firmy kurierskiej. ©Fot. Krzysztof Kapica

  - Aby wykonywać zawód kuriera rowerowego, trzeba dobrze znać miasto, wszelkie skróty i boczne drogi. Nie zawsze jednak warto się nimi poruszać, szczególnie w zimie. Podstawową zasadą w mojej pracy jest to, że trzeba wybrać drogę najszybszą, a nie najkrótszą. Do tego dochodzi punktualność. Wielu klientów wymaga ode mnie, żeby przesyłka była dostarczona co do minuty - mówi Grzegorz Mazur, właściciel firmy SzybkiRower.pl

  Podstawą pracy jest niezawodny sprzęt. Kurierzy na ogół korzystają z rowerów szosowych bądź tzw. singli, które nie mają przerzutek.

  - Zimą, jeżdżę na rowerze górskim, który lepiej sobie radzi na zaśnieżonych drogach. Na wiosnę planuję przesiąść się na rower składany według mojego projektu. Będzie to nietypowa hybryda szosówki i singla, rower przeznaczony specjalnie do kurierowania - dodaje nasz rozmówca.

  Odpowiednio dobrany strój

  Zimą przede wszystkim należy dobrze zabezpieczyć dłonie i stopy. Służą do tego rękawice narciarskie i ochraniacze na buty. Nie należy zapominać o ciepłej czapce i kurtce wiatroodpornej. W lecie zaś wystarczą spodenki kolarskie, koszulka i buty kolarskie, które jak się okazuje, przypina się w trakcie jazdy do pedała roweru.

  Na plecach kuriera zobaczyć można specjalnie wykonany, duży, nieprzemakalny plecak, robiony specjalnie do tego zawodu. Każdy kurier powinien wozić w nim zapasową dętkę i pompkę. W zimie zaś obowiązkowo trzeba mieć ze sobą światła, żeby być widocznym na drodze.

  Zawód z pasją

  Pomysł na własną firmę zrodził się z pasji.

  - Nie dość, że jestem pasjonatem roweru, to jeszcze czerpię z tego korzyści finansowe. Od kilku lat biorę udział w wyścigach. Największe moje osiągnięcie to ukończenie Maratonu Rowerowego Dookoła Polski. Okrążyłem nasz kraj w 9 i pół dnia. Przejechałem wtedy 3130 km. Oprócz tego ukończyłem maraton 750 km w 24 godziny. Rocznie przejeżdżam kilkanaście tysięcy kilometrów - mówi Grzegorz Mazur.

  - Zawsze chciałem zarabiać robiąc to, co lubię. Moja firma działa od września minionego roku. Rozwożę przesyłki na terenie Rzeszowa. W miarę przybywania klientów planuję zatrudnić kolejnych kurierów, żeby usprawnić oferowane usługi. Nie zamieniłbym się z kimś, kto pracuje np. w biurze. Lubię ruch i nowe wyzwania. Praca kuriera pasuje do mojego stylu życia i w pewnym sensie daje mi wolność.

  Kolejnym wyzwaniem, którego się podejmę to wystartowanie w czerwcowych mistrzostwach świata kurierów rowerowych organizowanych w Warszawie.

  Dziennie ok. 10 zleceń

  - Najczęściej przewożę małe paczki i dokumenty. Zdarzały się oczywiście przesyłki nietypowe jak dostarczenie kwiatów, zapomnianych kluczy czy kupno strun do gitary. Średnio dziennie mam ok. 10 zleceń. Dzięki moim usługom klienci oszczędzają dużo czasu, gdyż w nagłej sprawie zamiast wychodzić z biura "dzwonią po rower", który w ruchu miejskim jest dużo szybszy od samochodu.

  Specjalista od transportu rowerowego pokwapił się o ocenę miejskich ścieżek rowerowych.

  - Na co dzień zauważam bardzo wielu rowerzystów, niestety miasto nie oferuje nam odpowiedniej infrastruktury rowerowej. Większość ścieżek zrobiona jest z kostki brukowej zamiast z asfaltu lub innej, równej nawierzchni. Nie są one połączone w żadną sieć, są źle zaprojektowane i wykonane.

  Za mało także stojaków na rowery, zwłaszcza w kształcie litery U, które uniemożliwiają łatwą kradzież sprzętu - podsumowuje właściciel firmy SzybkiRower.pl

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo