Największa ruchoma podkarpacka szopka stoi w kościele w Kielanówce koło Rzeszowa [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Wyjątkowy charakter będzie miała pasterka w kościele w Kielanówce k. Rzeszowa. Gdy na jej początku zabrzmi kolęda „Bóg się rodzi”, rozbłysną światełka w szopce stojącej w prezbiterium, a jedno z dzieci wniesie figurkę Jezusa do żłóbka.

Po dwóch latach pandemii do kościoła pw. św. Urszuli Ledóchowskiej w Kielanówce wraca w tym roku okazała ruchoma szopka. Główna jej część ze scenami biblijnymi oraz współczesnymi stoi w prezbiterium kościoła, druga, mniejsza, pokazująca życie na wsi, stoi obok prezbiterium. Jest to prawdopodobnie największa na Podkarpaciu, a może i w kraju, ruchoma szopka. Jej niezwykłość polega również na tym, że za małym żłóbkiem w szopce stanie ołtarz i przy nim ksiądz będzie odprawiał msze św.

„Nie ma żadnego zmyślonego elementu w moje szopce”

Inicjatorem budowy szopki i autorem większości obiektów jest parafianin Augustyn Inglot. Dwie pierwsze szopki wykonał on wiele lat temu dla swojego wnuka. Od roku 2000 buduje szopkę dla kościoła parafialnego.

Pomysły czerpie z obserwowania i fotografowania rzeczywistych obiektów. Na przykład makieta sanktuarium w Kalwarii Zebrzydowskiej powstała po rowerowej pielgrzymce pana Augustyna do tego miejsca. Pan Inglot był wtedy o wiele młodszy i często jeździł na rowerze do miejsc świętych, m.in. Częstochowy. Widok z lotu ptaka Kalwarii budowniczy znalazł już w internecie.

W szopce stoją jeszcze bazylika Św. Piotra w Watykanie z udzielającym błogosławieństwa papieżem Franciszkiem, sanktuarium w Licheniu, dom rzymski papieża, dwie świątynie na górze Tabor. W tym roku Augustyn Inglot zrekonstruował Świątynię Jerozolimską z czasów Heroda Wielkiego.

W jednej przestrzeni z budynkami sakralnymi stoją świeckie. Są kamienice rzeszowskiego rynku, most Mazowieckiego nad Wisłokiem, jest lotnisko w Jasionce z samolotami i samochodami wojskowymi, wiejskie domy wzorowane na chatach stojących w sanockim skansenie.

Na górze latają aniołki ze skrzydłami z gęsi (wcześniej miały pióra z gołębi), motolotnia, ćwierkają ptaki, muczą krowy, gdakają kaczki. Dzięki silniczkom samochodowym od wycieraczek poruszają się ręcznie wykonane kukiełki, zwierzęta, a nawet samochody policyjne. Silnik od starej pralki porusza ludzi wokół ogniska w rzeszowskim Rynku.

– Nie ma żadnego zmyślonego elementu w moje szopce, nawet wieńce w wozie dożynkowym są takie, jakie robiłem na parafialne dożynki – zapewnia Augustyn Inglot.

Wyraz głębokiej wiary

Pan Augustyn wszystkie obiekty najpierw dokładnie rozrysowuje w odpowiedniej skali, później rzeźbi je w drzewie lipowym. Na podstawie rysunków obiekty są składane w kościele z pojedynczych elementów.

Główny pomocnik pana Augustyna, Ryszard Mazur, wyłożył szopkę 120 arkuszami papieru pomalowanymi zielonym i brązowym sprayem. Papier imituje ziemię i zieleń.

Szopka w Kielanówce powstaje kilka tygodni. Pracuje nad nią kilkunastu mężczyzn, m.in.: elektrycy Bogdan Fura i Stanisław Błażej, oraz Stanisław Gieroń, Józef Świder, Ryszard Słysz, Janusz Szeliga.

Szopka w kościele w Kielanówce jest wyrazem głębokiej wiary pana Augustyna Inglota, który w tym roku skończył 88 lat.

– Widzi pan, tam stoi tabernakulum. To Pan Jezus daje mi siłę – mówi starszy pan ze stuprocentową pewnością w głosie.

Budowniczy, który 40 lat przepracował na WSK Rzeszów, dużo czasu poświęca też studiowaniu Biblii i modlitwie.

Pomysłodawca i budowniczy szopki bożonarodzeniowej w Kielanówce, Augustyn Inglot.

Największa ruchoma podkarpacka szopka stoi w kościele w Kiel...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie