Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nalepa powinien mieć swój pomnik

Jaromir Kwiatkowski
Pomnik mógłby wyglądać tak jak na rysunku, który specjalnie dla Nowin naszkicował wczoraj rzeszowski rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan.
Pomnik mógłby wyglądać tak jak na rysunku, który specjalnie dla Nowin naszkicował wczoraj rzeszowski rzeźbiarz Krzysztof Brzuzan.
Ulica lub park im. Tadeusza Nalepy, pomnik artysty w pozycji siedzącej na ławce, order dla mistrza bluesa - to tylko niektóre pomysły czytelników.

W ten sposób proponują uczcić pamięć zmarłego muzyka.

Nasz propozycja godnego upamiętnienia zmarłego w niedzielę "ojca polskiego bluesa", który w Rzeszowie rozpoczynał karierę spotkała się z żywym odzewem. Odebraliśmy wczoraj wiele telefonów i maili z konkretnymi pomysłami, podziękowaniami za teksty pośmiertne o Nalepie, a nawet z pytaniami o termin pogrzebu.

Radni już myślą

Jak nas poinformował brat Tadeusza Nalepy, Czesław, pogrzeb "ojca polskiego bluesa" odbędzie się w poniedziałek o godz. 14 na Starych Powązkach w Warszawie.

"Zdecydowanie popieram pomysł nazwania jednej z ulic nazwiskiem Naszego Wielkiego Bluesmena! - napisała pani Dagmara z Rzeszowa.

- To wyjątkowa postać! Mam nadzieję, że będą o Nim pamiętać młodzi, którzy dziś dopiero zaczynają interesować się muzyką..."

Zdaniem Konrada Fijołka, przewodniczącego Rady Miasta, propozycja, by imieniem Nalepy nazwać jedną z rzeszowskich ulic jest godna poparcia. W gronie radnych pojawiły się już pierwsze propozycje.

Pan Łukasz z Rzeszowa proponuje, by imieniem Nalepy nazwać park przy ul. Jagiellońskiej. Byłoby to o tyle trudne, że Czytelnikowi chodzi zapewne o Ogród Miejski im. Solidarności, ale wierzymy, że - jeżeli zostanie wybrany wariant parku - jakieś inne miejsce się znajdzie.

Brzuzan narysował projekt

W tym parku, o którym pisał pan Łukasz, mogłaby stanąć rzeźba Nalepy siedzącego z gitarą na ławce. Bluesman sam mówił kilka lat temu w Nowinach, że grywał w tym parku. Gitara to był za jego młodości "bardzo >>parkowy<< instrument, można było szybko nauczyć się kilku chwytów i robić spore wrażenie na dziewczynach".

Czytelnicy proponowali też, by taki pomnik umieścić w okolicach poczty przy ul. Moniuszki (tam, w klubie "Łącznościowiec", debiutował Nalepa). Najlepiej by obok "spiżowego" muzyka można byłoby usiąść i zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie. Byłaby to spora atrakcja dla fanów bluesa z całej Polski.

Janusz Samborski, szef Rady Osiedla Śródmieście-Południe, wystosował pismo do wojewody o uhonorowanie Tadeusza Nalepy Krzyżem Oficerskim Orderu Odrodzenia Polski. Rzecznik wojewody Joanna Budzaj stwierdziła, że Ewa Draus ustosunkuje się do tego pisma, gdy trafi ono na jej biurko.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24