Kiedyś był to nie lada problem. Dziś już nie, bo podłogę można równie łatwo i szbko naprawić. Jeśli zniszczenia nie są kolosalne np. po imprezie stulecia, powodzi, czy pożarze to nie musimy nawet do tego angażować fachowców i podłogę możemy sami naprawić.
Co szkodzi podłodze
Najczęściej uszkodzenia podłogi to efekt szalonych zabaw dzieci, "radosnej twórczości psa" oraz nieostrożnego przesuwania mebli. Do uszkodzęń przyczynia się także sama natura, gdyż drewno pod wpływem zmiennych warunków (wilgotność i temperatura) "pracuje", czyli kurczy się i rozkurcza.
To prowadzi do powstania szczelin między deskami. Niezależnie od przyczyn brzydkie ubytki w podłodze psują wygląd pomieszczenia.
Okazuje się, że niektóre uszkodzenia podłogi możemy przynajmniej częściowo zniwelować. Na rynku są dostępne są szpachle, kity i inne produkty, które ułatwią naprawię drewnianych elementów podłogi.
Sami szpachlujemy
Jan Głuszak, doradca techniczny w firmie BJS Rzeszów:
- Obecnie pozbycie się drobnych uszkodzeń podłogi nie musi oznaczać już kapitalnego remontu w domu. W sklepach dostępne są produkty, które w łatwy sposób pomogą nam naprawić drewnianą podłogę. Jednak jeśli nie jesteśmy pewni efektu lepiej zlecić naprawę parkieciarzom.
Do uzupełniania uszkodzeń w drewnie służy szpachlówka do drewna Tytan, Saudal, czy innej firmy. Na czystą i suchą podłogę nanosimy gotową do użycia szpachlówkę. Jeżeli uszkodzenie jest głębokie, lepiej nałożyć kilka cieńszych wastw warstw.
Dzięki zawartości mączki drzewnej, po utwardzeniu (od 2 do 24 godz.) szpachlówka ma wygląd przypominający drewno. Szpachlówki dostępne są co najmniej w kilku kolorach, ale można ją także malować lub bejcować na oczekiwany kolor. Utwardzoną szpachlówkę można polerować papierem ściernym.
Kit do szczelin
Szczeliny najczęściej powstają w podłodze z desek bądź paneli drewnianych, także pomiędzy podłogą a listwą przyścienną. Można je zniwelować, by zapobiec zbieraniu się kurzu, piasku i przedostawaniu się pod podłogę rozlanej wody.
Do likwidacji szczelin najlepiej używać kitów do parkietu. Są to uszczelniająco- klejące masy, służące do wypełniania pęknięć, rys i szczelin w drewnie oraz do łączenia różnych elementów drewnianych.
Na tak przygotowane i odtłuszczone podłoże wyciskamy przy pomocy pistoletu kit, a następnie wygładzamy jego powierzchnię palcem. Na obróbkę mamy 15 minut, po czym kit zaczyna się utwardzać.
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na Twitterze!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?