Narkotyki wśród uczniów to poważny problem

  Narkotyki wśród uczniów to poważny problem

  Rozmawiała Małgorzata Motor

  Nowiny

  Nowiny

  Narkotyki wśród uczniów to poważny problem

  ©Archiwum

  Rozmowa z Teresą Gwizdak, dyrektorem departamentu ochrony zdrowia w Urzędzie Marszałkowskim w Rzeszowie.
  Narkotyki wśród uczniów to poważny problem

  ©Archiwum

  - Opracowaliście raport o narkomanii w naszym województwie. Co z niego wynika?

  - Wynika z niego, że bardzo dużo młodzieży z drugich klas szkół ponadgimnazjalnych eksperymentowało z narkotykami. Marihuanę lub haszysz paliło 46 procent młodzieży, leki uspokajające bądź nasenne zażywało 31 procent uczniów, sterydy anaboliczne stosowało 17 procent dziewcząt i chłopców, amfetaminy używało 16 procent młodzieży.
  Wraz z wiekiem wzrastała liczba osób stosujących narkotyki. Pomimo, iż Polska należy do jednych z największych na świecie producentów amfetaminy, narkotyk ten w naszym województwie zajmuje dopiero czwarte miejsce.

  - Czy narkotyki wśród uczniów to problem narastający?

  - Trudno powiedzieć, bo nie ma podobnych raportów, do których można się odnieść. Na pewno jest to problem bardzo poważny. Mało tego, wielu młodych ludzi eksperymentowało też z najszybciej uzależniającymi środkami odurzającymi. Wśród chłopców do zażywania narkotyków wstrzykiwanych lub polskiej heroiny przyznało się od 7. do 10 procent, natomiast w przypadku dziewcząt od 1 do 5 procent. Crack i kokainę stosowało od 7 do 10 procent. chłopców oraz od 2 do 4 procent. dziewcząt. Chłopcy znacznie częściej niż dziewczęta mieli doświadczenia z tymi niebezpiecznymi narkotykami i dla większości z nich eksperymenty nie kończyły się na jednej próbie. Istnieje duże prawdopodobieństwo, że są po prostu od nich uzależnieni.

  - Jakie mogą być tego konsekwencje?

  - Z powodu zażywania narkotyków od 2 do 12 procent chłopców i od 1 do 5 procent dziewcząt doświadczyło wypadków drogowych lub uszkodzeń ciała, gorszych wyników w nauce lub pracy. Byli ofiarami rabunku lub kradzieży, pacjentami ratunkowego. Niepokojącym zjawiskiem jest to, że przykre sytuacje nie miały charakteru incydentalnego, lecz powtarzały się wiele razy.

  Czytaj treści premium w Nowinach24 Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (1)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (1) forum.nowiny24.pl

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  Najczęściej czytane

  Polecamy

  Wideo