Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narodowy Spis Powszechny 2021 przez internet. Po co jest, jakie będą pytania i czy jest obowiązkowy? To musisz wiedzieć o spisie powszechnym

asz
Narodowy Spis Powszechny 2021 tuż-tuż! Każdy ma obowiązek wziąć w nim udział, dlatego już teraz sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim się spiszesz.
Narodowy Spis Powszechny 2021 tuż-tuż! Każdy ma obowiązek wziąć w nim udział, dlatego już teraz sprawdź, co musisz wiedzieć, zanim się spiszesz. istock.com
Narodowy Spis Powszechny 2021 coraz bliżej. Już za kilka tygodni każdy będzie mógł (a nawet musiał) wypełnić obowiązek spisania się. W tym roku spis powszechny przez internet będzie dominującą formą, zaś z pomocą rachmistrza – przez telefon lub osobiście – będzie można spisać się jedynie w wyjątkowych przypadkach. Czy Narodowy Spis Powszechny 2021 jest obowiązkowy i jaka kara może spotkać za odmowę wzięcia w nim udziału? Jakie pytania będzie zawierała ankieta w ramach spisu powszechnego? Wszystkiego dowiesz się w tym artykule.

Narodowy Spis Powszechny 2021: kiedy jest i jak się spisać?

To, co trzeba przede wszystkim wiedzieć o spisie powszechnym, to daty jego rozpoczęcia i zakończenia oraz to, w jaki sposób wziąć w nim udział. W 2021 roku spis powszechny zacznie się 1 kwietnia, a zakończy 30 września.

Początkowo spis powszechny miał trwać do 30 czerwca, jednak 2 lutego rząd przyjął projekt noweli ustawy o Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań 2021, zgodnie z którym spis powszechny został wydłużony do 30 września i do tego czasu musimy zdążyć się spisać. Jak to zrobić?

Jak czytamy na stronie spis.gov.pl, obowiązkową formą jest samospis internetowy. To bardzo proste i wygodne! Wystarczy na telefonie lub komputerze uruchomić interaktywną aplikację na stronie GUS i przejść przez ankietę, odpowiadając na kolejne pytania spisu powszechnego. Aplikacja ma na bieżąco sygnalizować, czy we właściwy sposób wypełniamy rubryki.

Narodowy Spis Powszechny 2021 ma polegać na weryfikacji, aktualizacji i uzupełnieniu danych.

Jak uzyskać do nich wgląd i dokonać samospisu? Konieczne będzie uwierzytelnienie w systemie teleinformatycznym za pomocą unikalnego hasła.

Narodowy Spis Powszechny 2021 przez telefon lub osobiście?

Czy można spisać się w inny sposób niż przez internet? Obecnie prowadzona jest rekrutacja rachmistrzów spisowych, którzy będą przeprowadzali wywiady telefoniczne lub osobiste w ramach spisu powszechnego, ale nie każdy będzie mógł spisać się w ich towarzystwie. Ta możliwość jest przewidziana tylko na wyjątkowe sytuacje.

W razie jakichkolwiek pytań dotyczących spisu powszechnego, będzie można zadać je bezpośrednio u źródła – 15 marca 2021 r. ruszy specjalna infolinia pod nr 22 279 99 99.

Obowiązkowy spis powszechny 2021. Kara za odmowę odpowiedzi na pytania?

Wiele osób zastanawia się, czy spis powszechny jest obowiązkowy i czy za odmowę odpowiedzi na pytania i tym samym udziału w spisie, możliwa jest kara. Tak właśnie jest – zgodnie z ustawą o statystyce publicznej spis powszechny jest obowiązkowy, a tym, którzy odmówią w nim udziału, grozi kara grzywny.

Taka będzie ankieta na spisie powszechnym. Jakie pytania zostaną nam zadane?

Na oficjalnej stronie Narodowego Spisu Powszechnego 2021 znajdują się także szczegółowe informacje dotyczącego tego, jak będzie wyglądała ankieta. Spis powszechny ma na celu uzyskać od na odpowiedzi na pytania dotyczące m.in.:

  • wieku, stanu cywilnego i adresu zamieszkania,
  • tego, gdzie obecnie pracujemy i na jakim stanowisku,
  • świadczeń, które pobieramy,
  • ewentualnych emigracji i daty powrotu do kraju,
  • narodowości i wyznania,
  • wielkości i stanu naszego mieszkania/domu.

Po co jest spis powszechny?

Po przeczytaniu listy pytań, które zawiera ankieta w spisie powszechnym, wielu osobom może pojawić się pytania, po co komu taka wiedza? Wyniki Narodowego Spisu Powszechnego 2021 dadzą bogate dane demograficzne, ekonomiczne i etniczno-kulturowe o Polakach, które posłużą m.in. do:

  • lepszego tworzenia budżetów samorządów,
  • lepszego przeznaczenia środków na ochronę zdrowia przez Ministerstwo Zdrowia,
  • właściwego obliczania kwoty dotacji Ministerstwa Finansów dla gmin.
od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24