Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Narty > Szukamy śniegu

Bartosz Gubernat
Pogoda zaskoczyła wszystkich narciarzy. Nawet najstarsi górale nie pamiętają tak ciepłej zimy. W nocy temperatura jest dodatnia, co uniemożliwia pracę armatkom śnieżnym.

Czy są jednak miejsca, w których da się pojeździć na nartach? Serfując po Internecie, dzwoniąc do różnych stacji narciarskich w Polsce dostajemy tę samą odpowiedź. Warunki są, ale tylko w kilku miejscach. Śniegu brakuje wszędzie. Gdzie można pojechać, a których miejsc unikać? Radzi Paweł Surmacz, instruktor szkoły narciarskiej Chris.

Bieszczady - błoto zamiast śniegu

Od 1 listopada 2006 roku na Słowacji obowiązują nowe przepisy. Dlatego policja restrykcyjnie kontroluje w samochodach:

- hamulce,
- rurę wydechową,
- poziom wydzielania spalin,
- ważność badań technicznych,
- układ kierowniczy,
- ustawienie świateł i kierunkowskazów,
- koła samochodowe,
- stan opon,
- amortyzację,
- podwozie.

Stoki w Ustrzykach Dolnych, które o tej porze roku powinny być białe, przypominają swoim wyglądem wczesną wiosnę. Płaty śniegu i zielona trawa. Wprawdzie stok stacji Laworta jest zaśnieżony w górnym odcinku i tam można by było zjeżdżać, jednak chętnych jest zbyt mało - wyciąg nieczynny. W Puławach na stronie Internetowej obsługa podaje - "Wyciąg będzie czynny, jak tylko warunki atmosferyczne na to pozwolą"… Silne podmuchy wiatru "rozwiewają" nadzieję na białe stoki.

Na Kasprowym też marnie

Do obowiązkowego wyposażenia samochodu osobowego wjeżdżającego na Słowację należą:

- zapasowe bezpieczniki elektryczne, jeżeli są używane w instalacji elektrycznej danego samochodu,
- zapasowe żarówki, po jednej sztuce z każdego rodzaju,
- podnośnik samochodowy,
- klucz do demontażu kół,
- koło zapasowe;
- linka holownicza;
- trójkąt ostrzegawczy;
- kamizelka odblaskowa, która musi być umieszczona w kabinie pasażera, a nie w bagażniku,
- apteczka samochodowa (Skład: gaza hydrofilna, składana sterylna 7,5 x 7,5 cm - 10 sztuk, roztwór dezynfekcyjny Ajatin - jodyna 50 ml - 1 szt., ustnik do sztucznego oddychania - 1 szt., folia izotermiczna - 1 szt., chusta trójkątna - 2 szt., rękawice ochronne (gumowe) jednorazowe - 1 para, chusta foliowa 20 x 20 cm - 1 szt., plaster szeroki na 1,25 cm - 1 szt., bandaż sterylny -4 szt., kompresy hydrofilne, sterylne 10 x 15 cm - 1 szt., kompresy hydrofilne, sterylne 6 x 5 cm - 1 szt., opaska gumowa 70 cm - 1 szt., opaska elastyczna 6 x 4 cm - 1 szt., plaster opatrunkowy 8 x 4 cm - 10 szt., agrafki - 4 szt., nożyce - 1 szt., plastikowy pojemnik apteczki do transportu - 1 szt.)

W Kotle Gąsienicowym pokrywa śnieżna: od 10 cm do 34 cm. Warunki na trasie, w górnej partii dobre, w dolnej trudne. Trzeba uważać na wystające kamienie i oblodzenia, gdyż dolny odcinek nie jest przygotowany przez ratraki ze względu na zbyt małą pokrywę śnieżną. Kasprowy nie jest propozycją dla początkujących narciarzy, a zaawansowanym dużą trudność może sprawić pierwsza stroma ścianka Kotła Gąsienicowego. Należy pamiętać, że aby dostać się koleją linową na szczyt, musi być w miarę bezwietrznie. W innym wypadku wyciąg jest nieczynny.

Nartostrada do Kuźnic przez Halę Goryczkową jest zamknięta, więc pozostaje nam zjechać w dół kolejką.

W Zakopanem można jeszcze poszusować na nowo otwartym stoku Harenda oraz na Szymoszkowej. Stoki te nadają się dla początkujących, jak i zaawansowanych narciarzy.

Krynica - wyciągi nieczynne

W sezonie to drugie po Zakopanem ulubione miejsce narciarzy. Niestety, z powodu wietrznej i ciepłej pogody w tej chwili nie można poszusować tutaj na żadnym stoku. Na Jaworzynie w niektórych miejscach pokrywa śnieżna sięga 20 cm, ale nie działają wyciągi. Podobnie jest na Słotwinach i "Górze Parkowej".

Beskidy - 15 cm mokrego śniegu

Można jeszcze pojeździć na Hali Miziowej w masywie Pilska i przy schronisku na Skrzycznem w Szczyrku. Ratownicy grupy beskidzkiej GOPR informują, że warunki są trudne - leży 15 cm mokrego śniegu. Silny wiatr uniemożliwia wjazd górnym odcinkiem wyciągu krzesełkowego na Skrzyczne.

Słowacja - tu można pojeździć

W Krompachach czeka na nas 40 cm ubitego śniegu, warunki na stronie Internetowej określane są jako "bardzo dobre". Ten stok to miejsce, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Początkujący mogą skorzystać z wyciągu orczykowego, a zaawansowani narciarze wyjadą na samą górę dwuosobowym krzesełkiem.

Z Rzeszowa odległość dzieląca nas do tego stoku to 200 km. Na Chopoku różnie z warunkami - działają stacje Jasna i Otupne, gdzie jest 20-25 cm ubitego śniegu. Warunki są dość trudne, nawet dla zaawansowanych narciarzy. Jazda po śniegu z armatek jest zupełnie inna niż po naturalnym.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24