Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NASZ PATRONAT. Międzynarodowa Wiosna Akordeonowa w Sanoku. Święto muzyki akordeonowej

OPRAC.:
Dorota Mękarska
Dorota Mękarska
Wileńska Orkiestra "Consona"
Wileńska Orkiestra "Consona" arch. Wileńska Orkiestra "Consona"
Państwowa Szkoła Muzyczna I i II st. im. Wandy Kossakowej i Sanockie Towarzystwo Muzyczne zapraszają na Międzynarodową Wiosnę Akordeonową, nad którym patronat honorowy objął Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego prof. Piotr Gliński. Wstęp na wszystkie koncerty jest bezpłatny.

17 maja, godz. 18 – koncert inauguracyjny

Dawid Siwiecki, Kacper Kosztyła i Filip Siwiecki – wybitni uczniowie PSM I i II st. w Sanoku i laureaci ponad 300 międzynarodowych i ogólnopolskich konkursów.

Wileńska Orkiestra Akordeonowa „Consona”

Orkiestra akordeonowa “Consona” założona w roku 1997 r. składa się z nauczycieli akordeonu szkół muzycznych Wilna. Kierownik artystyczny i główny dyrygent profesor Litewskiej Akademii Muzyki i Teatru Ričardas Sviackevičius, dyrygenci Rita Auksoriūtė, Vladimir Voskan. Największym osiągnięciem artystycznym jest drugie miejsce na Międzynarodowym konkursie we Włoszech „Citta di Castelfidardo“ w roku 2000. Już 25 lat intensywnie działająca „Consona“ występowała w Niemczach, w Polsce, na Węgrzech, w Finlandii, Austrii, Hiszpanii, Norwegii, Francji, Grecji, Rosji, Białorusi, Estonii, na Łotwie, we Włoszech i innych krajach. Z orkiestrą współpracują znani na Litwie znakomici instrumentaliści i wokaliści. W repertuarze „Consony“ są nie tylko perły muzyki klasycznej autorów z różnych krajów, ale również utwory litewskich kompozytorów oraz opracowania.

18 maja, godz. 18 – Koncert Kameralny

Duet Filip & Kacper – Filip Siwiecki i Kacper Kosztyła – laureat konkursów międzynarodowych i ogólnopolskich.

Angel Marino – akordeonista bułgarski, w repertuarze muzyka bułgarska i bałkańska.

Wykładowca akordeonu, bajanu i bandoneonu na Akademii Muzyki, Tańca i Sztuk Pięknych prof. Asena Diamandiewa w Płowdiwie w Bułgarii. Urodzony w 1975 roku w Asenowgradzie w Bułgarii, absolwent Szkoły Muzycznej II st. im Dobrina Petkova, później uzyskał tytuł magistra w specjalności akordeonu w AMDVA w Płowdiwie, gdzie studiował akordeon u swojego ojca, prof. Petera Marinova. Również tam ukończył klasę kompozycji u prof. Ivana Spassova i prof. Bożydara Abraszewa, jednych z najważniejszych bułgarskich kompozytorów XX wieku. W 1991 specjalizował się na Woroneżskim Instytucie Sztuki u prof. Aleksandra Afanasiewicza Tymoszenki, wykładowcy, kompozytora i jednego z najczęściej występujących „bajani stów” w Rosji. Angel Marinov jest laureatem międzynarodowych konkursów w Castellfidardo i Val Tindone, jak również laureatem pierwszego miejsca w narodowym konkursie w Chirpan w Bułgarii. Jako kompozytor posiada wiele publikacji, występował w Bułgarii, Europie i Azji.

Oprócz kompozycji akordeonowych, tworzy muzykę do filmów, musicali, spektakli teatralnych i dziecięcych piosenki. Jest autorem wszystkich piosenek w śpiewniku dla wszystkich klas wydanego przez Wydawnictwo Izkustwo, jak również licznych pomocy przedszkolnych wydanych przez Prosveta i Bulvest. Występował w ZSRR, krajach Unii Europejskiej i na Bałkanach. Od 1994 roku, wspólnie z ojcem Peterem Marinovem, Victorem Melnikiem i Eleną Melnik założyli Consonance Quartet i wydali płytę CD.

Angel Marinov zarządza wydawnictwem publikujących literaturę muzyczną i podręczniki do teorii muzyki. Ponadto prowadzi agencję muzyczną, zajmującą się show businessem. Jego studenci zdobyli wiele nagród na krajowych i międzynarodowych konkursach akordeonowych.

Trio akordeonowe „Ars Hamonica” z Katowic.

Zespół tworzą absolwenci katowickiej Akademii Muzycznej: Piotr Chołołowicz, Jakub Mietła i Łukasz Jaworski. Repertuar zespołu jest bardzo szeroki oraz różnorodny stylistycznie – ukazujący ogromne możliwości wyrazowe i brzmieniowe akordeonu, który doskonale odnajduje się w niemal każdym stylu muzycznym. Zespół wykonuje z powodzeniem utwory m.in. Antonio Vivaldiego czy Astora Piazzolli, ale również muzykę folkową o słowiańskim rodowodzie, którą muzycy zespołu sami opracowują. Jak sami przyznają – nie zależy im, aby zostać przyporządkowanym konkretnemu gatunkowi muzycznemu, lecz ważne jest, aby ich muzyka niosła czytelny i energetyczny przekaz oparty na nieregularnych rytmach, interesującej harmonii oraz wirtuozerii, oprawionych słowiańską melancholią i elementami muzyki improwizowanej. Uwidacznia się to w autorskich aranżacjach poszczególnych utworów, które w naturalny sposób trafiają do serc słuchaczy pozostawiając niezapomniane wrażenia muzyczne.

Wygrywając liczne krajowe oraz międzynarodowe konkursy ( m.in. w Reinach (Szwajcaria), Assenovgradzie (Bułgaria), Fürstenfeld (Austria), Częstochowie, Przemyślu) oraz uczestnicząc w wielu znaczących festiwalach, muzycy zespołu zdobyli uznanie krytyki oraz szerokiego kręgu publiczności, czego ukoronowaniem stały się koncerty tria z udziałem orkiestr symfonicznych (Orkiestra Filharmonii w Częstochowie, Płocka Orkiestra Kameralna, Toruńska Orkiestra Kameralna, Orkiestra Filharmonii Zabrzańskiej.

Film „Tuning” słoweńskiego reżysera Igora Sterka z autorską muzyką zespołu zdobył Grand Prix Międzynarodowego Festiwalu Filmowego w Mannheim w 2005 r. W roku 2008 muzycy dokonali nagrania ścieżki dźwiękowej do filmu p.t. „Kochaj i tańcz”. W swojej dotychczasowej działalności artystycznej trio koncertowało m.in. w Austrii, Bułgarii, Estonii, Niemczech, Portugalii, Rumunii, Szwajcarii oraz na Litwie, Łotwie, Węgrzech, we Włoszech i w Polsce.
Młodzieżowa Orkiestra Akordeonowa PSM I i II st. w Sanoku i Szkoły Muzycznej w Dydni pod dyrekcją Bartosza Głowackiego.

19 maja, godz. 18 – koncert galowy

Duet klarnet-akordeon „SEPTIMODUO”: Justyna Jakima – Dawid Siwiecki.

Bartosz Głowacki – akordeon, Elżbieta Przystasz – dyrygent

Bartosz Głowacki – akordeon, Elżbieta Przystasz – dyrygent, Podkarpacka Orkiestra Kameralna – w programie koncertu muzyka wybitnych polskich kompozytorów: Dariusz Przybylski, Józef Świder, Michał Spisak oraz Richarda Galliano i Astora Piazzolli.

Bartosz Głowacki, akordeonista młodego pokolenia, opisywany jako „wszechstronny, pełny charyzmy, cechujący się niezwykłą dbałością o jakość dźwięku” („The Guardian”). Jest absolwentem PSM I i II st. w Sanoku w klasie Grzegorza Bednarczyka oraz prof. oś. Andrzeja Smolika. W 2016 roku ukończył studia magisterskie z wyróżnieniem oraz „Regency Award” w The Royal Academy of Music w Londynie w klasie Owena Murraya. Jest laureatem ponad 40 konkursów i festiwali w Polsce, Wielkiej Brytanii, Stanach Zjednoczonych, Niemczech, we Włoszech, w Austrii, na Litwie, Słowacji; zdobywcą tytułu Młodego Muzyka Roku 2009 oraz reprezentantem Polski w konkursie Eurowizji.

Elżbieta Przystasz, dr hab. prof. UJK jest założycielką i dyrygentem Sanockiego Chóru Kameralnego oraz Podkarpackiej Orkiestry Kameralnej. Z powyższymi zespołami dokonała wielu światowych i polskich prawykonań dzieł kompozytorów polskich: „Oto Matka Twoja – Oratorium Kalwaryjskie”, Michał Jurkiewicz – Oratorium „Vigilamus, Jerzy Mądrawski – „Koncert na akordeon, orkiestrę smyczkową i kotły”, Andrzej Głowienka – Oratorium ku czci Św. Jana Pawła II – „Otwórzcie drzwi Chrystusowi”, Andrzej Mozgała – Oratorium – „Odnalezione szczęście”. Zrealizowała szereg nagrań płytowych utworów wokalnych i instrumentalnych. Koncerty orkiestry wielokrotnie były transmitowane na żywo przez TVP. Po festiwalu orkiestra dokona nagrania płyty CD z wykonywanym programem.

Podkarpacka Orkiestra Kameralna – muzyka wybitnych polskich kompozytorów.

plakat wiosny akordeonowej
od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24