MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NASZ PATRONAT: "Patriotycznie w podkarpackich dworach". Słowem i muzyką o Powstaniu Styczniowym

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
W dworku Hupki w Niwiskach  będzie miejscem jednego ze spotkań "Patriotycznie w podkarpackich dworach"
W dworku Hupki w Niwiskach będzie miejscem jednego ze spotkań "Patriotycznie w podkarpackich dworach" Wikipedia
Stowarzyszenie Polskich Muzyków Kameralistów  zaprasza na serię wydarzeń artystycznych w podkarpackich dworach. Projekt o nazwie "Patriotycznie w podkarpackich dworach" trwa do 17 czerwca. Wstęp bezpłatny.

"Patriotycznie w podkarpackich dworach" to niepowtarzalny projekt podkreślający nierozerwalny związek kultury (muzyki, literatury, malarstwa) z tematem Powstania Styczniowego. To właśnie kultura uświadamia najdobitniej na przestrzeni wieków znaczenie powstania dla polskiej tradycji, narodowego dziedzictwa, jest źródłem krzewienia postawy patriotycznej, zakorzenia dumę z historycznego dziedzictwa Polski oraz opisuje przywiązanie Polaków do idei wolności i niepodległości. Projekt ma na celu ukazanie sztuki jako materialnego świadectwa bohaterstwa narodu polskiego. Stanowi serię wydarzeń muzycznych połączonych z wykładami i recytacją, w które włączani są mieszkańcy województwa podkarpackiego. Projekt odbywa się w podkarpackich dworach, które były świadkami walki narodowej.

7 czerwca, godz. 17; dworek Błotnickich w Dzikowcu (Samorządowe Centrum Kultury); wykład “Powstanie styczniowe w literaturze” wygłosi prof. dr hab. Maciej Urbanowski. Recital wokalny: Łukasz Hajduczenia (baryton) i Julia Samojło (fortepian). Zostaną wykonane pieśni patriotyczne W. Żeleńskiego i M. Karłowicza.

13 czerwca , godz. 17; dworek Błotnickich w Dzikowcu (Samorządowe Centrum Kultury). Łukasz Stawarczyk będzie recytował fragmenty twórczości Bolesława Prusa “Omyłka”, “Lalka”, Stanisława Żeromskiego “Rozdziobią nas kruki, wrony…, “Wierna rzeka”. W części muzycznej wystąpią Wiktoria Zawistowska (mezzosopran), Dominika Grzybacz (fortepian). Wykonają oni pieśni patriotyczne S. Moniuszki, W. Żeleńskiego i I.J. Paderewskiego.

17 czerwca, godz. 17; dworek Hupki w Niwiskach (Szkoła Muzyczna I st. w Niwiskach). Marta Kłak-Ambrożkiewicz, kustosz Muzeum Matejki w Krakowie, wygłosi wykład “Powstanie styczniowe według Jana Matejki”. W części muzycznej wystąpią Sylwia Olszyńska (sopran) w duecie z Olgą Tsymbaluk (fortepian). Wykonają oni pieśni patriotyczne J. Wieniawskiego, Z. Noskowskiego, F. Chopina i S. Moniuszki.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Robert EL Gendy Q&A

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24