Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz Patronat. Pogórze Strzyżowskie dla twardzieli. Podajemy przebieg tras maratonu Pogórze Ultra Trail

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
Maraton Pogórze Ultra Trail będzie biegł trzema różnymi odcinkami (13 km, 35 km, 60 km) przez tereny Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego z dużymi, prawie że górskimi przewyższeniami.
Maraton Pogórze Ultra Trail będzie biegł trzema różnymi odcinkami (13 km, 35 km, 60 km) przez tereny Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego z dużymi, prawie że górskimi przewyższeniami. PUT
Już 100 osób zapisało się do udziału w maratonie Pogórze Ultra Trail, jaki organizuje 30 lipca br. grupa pasjonatów zrzeszonych w strzyżowskim Stowarzyszeniu o tej samej nazwie.

Maraton będzie biegł trzema różnymi odcinkami (13 km, 35 km, 60 km) przez tereny Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego z dużymi, prawie że górskimi przewyższeniami. Jak dużymi? Wystarczy napisać, że przewyższenia na najdłuższym odcinku wynoszą łącznie aż 2000 m.

O idei Pogórza Ultra Trail mówi Wojciech Jemioła, jeden z ”ojców założycieli” PUT, a prywatnie grafik komputerowy i specjalista ds. marketingu: - Imprezę organizują biegacze dla biegaczy. Łączymy eksplorowanie przyrody i poznawanie atrakcji historyczno-kulturowych Pogórza Strzyżowskiego i Dynowskiego z bieganiem. Uprawiamy biegi górskie w stylu anglosaskim, czyli łączące podbieganie pod górę ze zbieganiem. Co weekend zapraszamy w Strzyżowie do treningów, podczas których ćwiczymy techniki biegania.

Dwoma innymi założycielami Stowarzyszenia Pogórze Ultra Trail są Łukasz Patryn, pasjonat biegów górskich i prezes Stowarzyszenia, oraz Radosław Ślaski, legenda polskich biegów górskich.

Zapisy: [email protected]

Opisy tras Pogórza Ultra Trail

  • PUT – Nowicjusz

Jest to rasowy bieg górski, który zadowoli zarówno początkujących zawodników, jak i tych pragnących się pościgać. Trasa składa się z 13 km szutrowych i leśnych dróg z odrobiną asfaltu na początku i na końcu – w sam raz na porządne rozpędzenie i efektowny finisz na mecie. Przewyższenia wynoszą ponad 300 m.

Trasa startuje przy Domu Kultury „Sokół” w Strzyżowie i następnie – przez ławę na Wisłoku obok zabytkowego Pałacu Dydyńskich – dociera do miejscowości Godowa.

Tam na zawodników czeka najtrudniejszy odcinek: 3,5-kilometrowy (!) podbieg, który kończy się obok Zagrody Edukacyjnej Szmer.
Znajdzie się tu także pierwszy, upragniony punkt żywieniowy.

Po tym trasa odbija w lewo i leśnymi duktami, po czarnym szlaku dociera na najwyższe na trasie Nowicjusza wzniesienie (452 m n.p.m.). Następnie, już na zbiegu do Żarnowej biegacze podziwiają niesamowitą panoramę Doliny Wisłoka. Ten 3-kilometrowy, asfaltowy odcinek dociera w końcu do nadrzecznej ścieżki prowadzącej prosto do największej atrakcji najkrótszego dystansu PUT – Tunelu Schronowego z czasów II wojny światowej. Mroczny, 438-metrowy korytarz schłodzi ciała biegaczy, dając chwilę wytchnienia przed ostrym, płaskim finiszem. Na mecie biegacze meldują się ponownie pod Domem Kultury „Sokół”.

  • PUT – Konkret

Dystans dla koneserów Pogórza Karpackiego. 35 km jazdy bez trzymanki. Profil trasy wygląda jak sinusoida. Non stop: góra-dół, by finalnie uzbierać blisko 1200 m przewyższenia. PUT Konkret to urozmaicona trasa z technicznymi fragmentami, co razem daje mnóstwo emocji i satysfakcji. A wszystko to na podłożu żywcem wyjętym z beskidzkich szlaków.

Startujemy w parku obok XVIII-wiecznego Pałacu Mycielskich w Wiśniowej. Mijamy stadion piłkarski i przekraczamy tory kolejowe. Następnie, niebieskim szlakiem, kierujemy się na kładkę na Wisłoku, gdzie zaczyna się prawdziwa „ściana płaczu” – podbieg (lub raczej podejście) do rezerwatu Herby. Niby tylko 1500 m, ale to daje porządny wycisk! Docieramy w końcu do skalistego szczytu Kamień, gdzie zabawa dopiero się rozpocznie. Przed nami 9-kilometrowy, techniczny segment z licznymi wychodniami skalnymi, zdradliwym kamienistym podłożem oraz wieloma podbiegami i zbiegami. Tak dostajemy się do najwyższego punktu na trasie: Czarnówki (492 m n.p.m.). Pierwszy punkt żywieniowy czeka na Was na 5 kilometrze trasy. W trakcie biegu szczytami, miniemy dawne tereny Zamieszańców, zabytkowe cerkwie w Rzepniku i Oparówce. Opuszczamy Herby i kierujemy się do Wysokiej Strzyżowskiej, gdzie na 13 kilometrze trasy dotrzemy do drugiego, bogato wyposażonego punktu żywieniowego.

Po odpoczynku ruszamy dalej podgórskimi łąkami na pasmo Brzeżanki i podziwiamy widoki z lewej, cudowną panoramę Herbów, które przed chwilą opuściliśmy. Nieco łagodniejszym podbiegiem na otwartym terenie docieramy do lasu i uspokajamy rozgrzany organizm na zbiegu. Po kolejnym punkcie żywieniowym w Godowej przekraczamy kładkę na Stobnicy i zaczynamy kolejny trudny odcinek, 3,5-kilometrowy podbieg do Zagrody Edukacyjnej Szmer, gdzie po raz ostatni będzie można uzupełnić płyny na trzecim punkcie odżywczym.

Odbijamy w lewo i czarnym szlakiem docieramy na znane już z Nowicjusza leśne wzniesienie (452 m n.p.m.). Podobnie jak na krótszym dystansie trasę wieńczy 3- kilometrowy zbieg do nadrzecznej ścieżki i 438-metrowy Tunel Schronowy z czasów II wojny światowej. Zostaje tylko kilometrowy, płaski finisz do mety przy Domu Kultury „Sokół”.

  • PUT – Pogórze Ultra Trail

60 km. 2000 m przewyższeń.
Koronny dystans PUT zawiera wszystko co najlepsze, najciekawsze i najbardziej niesamowite na naszym Pogórzu. Dwa Pogórza: Strzyżowskie i Dynowskie. Dwa tunele z czasów II wojny światowej: w Stępinie i Strzyżowie. Najwyższy szczyt Pogórza Strzyżowskiego Bardo. Ślady pogańskiego i chrześcijańskiego kultu na Górze Chełm. Wychodnie skalne na Herbach. Ślady Zamieszańców w Rzepniku i Oparówce.

Trasa zaczyna się na starcie z Gminnego Ośrodka Sportu i Rekreacji we Frysztaku. Następnie, zielonym szlakiem, kierujemy się w pasmo Klonowej Góry. 3-kilometrowy asfaltowy odcinek przechodzący w leśne drogi i ścieżki kieruje nas do Huty Gogołowskiej. Wspinamy się na Górę Kamienną, a następnie wspomniane Bardo, najwyższy szczyt Pogórza Strzyżowskiego (534 m n.p.m.). Mijamy okopy z czasów I wojny światowej, żółtym i niebieskim szlakiem kierujemy się na osnutą legendami górę Chełm, której tajemniczą energię można naprawdę poczuć. Na jej szczycie znajduje się odnowiona kapliczka będąca miejscem kultu maryjnego. Kamienistymi ścieżkami zbiegamy do Stępiny, gdzie znajduje się kwatera wojenna Hitlera. Liczne bunkry, schrony i majestatyczny, najdłuższy w Europie naziemny tunel kolejowy są niebywałą atrakcją tej miejscowości. Obok tunelu czeka Was pierwszy punkt żywieniowy. Po posiłku wracamy na niebieski szlak i widokową trasą biegniemy w kierunku Wiśniowej, mając przed sobą Herby a za plecami górę Chełm. Docieramy do parku obok pałacu Mycielskich w Wiśniowej, gdzie znajduje się drugi punkt odżywczy. Następnie mijamy stadion piłkarski, przekraczamy tory i niebieskim szlakiem kierujemy się na kładkę na Wisłok, gdzie czeka na nas znana PUT Konkret „ściana płaczu”: podbieg, a raczej podejście do rezerwatu Herby.

Po tym 1,5-kilometrowym wycisku nie ma co liczyć na odpoczynek: na skalistym szczycie Kamień zaczynamy 9-kilometrowy, techniczny segment z licznymi wychodniami skalnymi, zdradliwym kamienistym podłożem oraz wieloma podbiegami i zbiegami. Tak dostajemy się do najwyższego punktu na trasie: Czarnówki (492 m n.p.m.). Na 30 kilometrze trasy kolejny, trzeci punkt odżywczy. Następnie, biegnąc szczytami po lewej i prawej strony mijamy tereny Zamieszańców, których śladami są zabytkowe cerkwie w Rzepniku i Oparówce. Z Herbów skręcamy w lewo do Wysokiej Strzyżowskiej, gdzie na 38 km czeka was następny bogato wyposażony punkt żywieniowy. Po odpoczynku ruszamy dalej podgórskimi łąkami na pasmo Brzeżanki i podziwiamy widoki z lewej – cudowną panoramę Herbów, wspominając z rozrzewnieniem 1,5-kilometrowe podejście pod nie. W kolejce czeka już łagodniejszy, ale znajdujący się na otwartym terenie podbieg. Nieco ulgi przyniesie wbiegnięcie do lasu na szczycie, a następnie zbieg do Godowej, gdzie obok szkoły znajduje się czwarty, konkretnie wyposażony punkt odżywczy. Po przekroczeniu kładki na Stobnicy rozpoczynamy następny trudny odcinek: 3,5-kilometrowy podbieg do ostatniego punktu nawadniającego obok Zagrody Edukacyjnej Szmer. Następnie skręcamy w lewo i wraz z czarnym szlakiem biegniemy leśnymi duktami na leśne wzniesienie 452 m n.p.m. Zbiegając w dół do Żarnowej, jeśli starczy nam jeszcze sił, podziwiamy panoramę Doliny Wisłoka i po około 3 km asfaltowego zbiegu, nadrzeczną ścieżką na docieramy do ostatniej atrakcji naszej biegowej eskapady: Tunelu Schronowego z czasów II wojny światowej w Strzyżowie. 438 metrów jego mrocznej (i nieco zawilgoconej) konstrukcji przyniesie trochę ochłody przed kilometrowym asfaltowym finiszem. Na mecie meldujemy się obok Domu Kultury „Sokół”.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Powrót reprezentacji z Walii. Okęcie i kibice

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24