Nasz Patronat. Pokazy naukowe, ciekawe warsztaty i interaktywne eksponaty na Pikniku Nauki "Eksploracje" w Rzeszowie

Urszula Sobol
Urszula Sobol
Udostępnij:
21 maja o godz. 11 w okolicach fontanny multimedialnej i rzeszowskiego zamku odbędzie się Piknik Nauki "Eksploracje". Na uczestników czekają naukowe pokazy, warsztaty poznawcze czy interaktywne eksponaty na terenie miasta, a także w murach Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Politechniki Rzeszowskiej. Zapraszamy!

Tegoroczna edycja zapowiada się bardzo ciekawie

Zaplanowanych jest ponad sześćdziesiąt stoisk, a swój udział zgłosiło prawie siedemdziesiąt ekip - popularyzatorów nauki z całej Polski. Kilka z nich będzie uczestniczyć w pikniku po raz pierwszy. Wśród nich zespół z warszawskiego Narodowego Muzeum Techniki. Po raz pierwszy na pikniku pojawią się też stoiska Instytutu Sztuk Pięknych Uniwersytetu Rzeszowskiego oraz Koła Naukowego Inżynierii Środowiska z Politechniki Rzeszowskiej.

Nie zabraknie także weteranów, jak choćby Muzeum Uniwersytetu Jagiellońskiego oraz Stowarzyszenia Klanza, którzy biorą udział w rzeszowskim pikniku od pierwszej jego edycji.

„Sobota pełna wrażeń” główna część wydarzenia

Piknik Nauki "Eksploracje" rozpocznie się 21 maja tradycyjnie o godz. 11:00. Na wszystkich stoiskach piknikowych oraz na scenie głównej odbywać się będą pokazy naukowe, mikro-prelekcje, intrygujące warsztaty poznawcze oraz udostępniane będą interaktywne ekspozycje, urządzenia, instalacje i przyrządy naukowe służące do naukowego poznawania świata i naszej cywilizacji. Będzie fizyka, chemia, biologia, technologia i ekologia, ochrona środowiska, rakiety i samoloty, teleskopy i lunety, matematyczne zagadki oraz artefakty z przeszłości.

Tegoroczna edycja jest wyjątkowa także ze względu na obchody Roku Ignacego Łukasiewicza. W specjalnej „Strefie: Łukasiewicz” znajdziemy m.in. stoiska Podkarpackiego Centrum Nauki „Łukasiewicz”, Muzeum Przemysłu Naftowego i Gazowniczego im. Ignacego Łukasiewicza z Bóbrki, Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza oraz Zespołu Szkół Naftowo-Gazowniczych im. Ignacego Łukasiewicza z Krosna.

Będzie się działo!

Jak każe tradycja, Piknik Nauki "Eksploracje" to nie tylko sobotnie miasteczko naukowe w plenerze, ale także liczne atrakcje w innych częściach miasta w pozostałe dni.

Politechnika Rzeszowska im. Ignacego Łukasiewicza zorganizuje tematyczny „Lotniczy Piątek”. Ta cześć pikniku odbędzie się 20 maja w godz. 16-19 na Wydziale Budowy Maszyn i Lotnictwa. Odwiedzający dowiedzą się m.in. jak wygląda szkolenie przyszłych pilotów, czy jak działa tunel aerodynamiczny. Uczestnicy Pikniku zwiedzą laboratoria, gdzie z bliska będą mogli zobaczyć najnowocześniejszy sprzęt badawczy, którymi dysponuje Politechnika Rzeszowska oraz poznać tajniki szkolenia na symulatorach lotu.

Uniwersytet Rzeszowski zaprosi nas do swojego Zakładu Nauk o Człowieku Instytutu Nauk Medycznych na „Medyczną Niedzielę”, która odbędzie się 22 maja w godz. 11:00-15:00. Odwiedzający tę część pikniku będą mogli poznać swój organizm w skali mikro i makro poprzez uczestnictwo w warsztatach, wykładach i pokazach prowadzonych przez pracowników naukowych oraz studentów kierunków medycznych uniwersytetu.

Nowością tegorocznej edycji Pikniku Nauki "Eksploracje" będzie uroczyste otwarcie w postaci specjalnego wydarzenia pod symboliczną nazwą „Preludium”, zaplanowane we wtorek 17 maja o godz. 10 w sali widowiskowej Wojewódzkiego Domu Kultury w Rzeszowie. Podczas wydarzenia nastąpi uroczysta inauguracja tegorocznego pikniku z udziałem organizatorów, partnerów wydarzenia oraz zaproszonych gości. Po uroczystym otwarciu w programie zaplanowane jest spotkanie w formie debaty z panem Marcinem Popkiewiczem, fizykiem, popularyzatorem nauki i autorem publikacji o ochronie klimatu. Debata, która jest elementem projektu „Oko na Klimat” realizowanego przez Stowarzyszenie EKOSKOP we współpracy z gminą Miasto Rzeszów transmitowana będzie w Internecie.

Bogaty program tegorocznego Pikniku Nauki "Eksploracje" to efekt współpracy organizatorów wydarzenia: Politechniki Rzeszowskiej im. Ignacego Łukasiewicza, Uniwersytetu Rzeszowskiego, Stowarzyszenia EKOSKOP i pełniącego rolę lidera projektu Stowarzyszenia ExploRes oraz partnerów organizacyjnych, którymi są Wojewódzki Dom Kultury w Rzeszowie, Rzeszowska Agencja Rozwoju Regionalnego S.A. oraz I Liceum Ogólnokształcące w Rzeszowie.

Patronat honorowy nad wydarzeniem sprawują: Minister Edukacji i Nauki, Wojewoda Rzeszowski, Marszałek Województwa Podkarpackiego, Prezydent Miasta Rzeszowa, Starosta Rzeszowski, Podkarpacki Kurator Oświaty oraz Prezes Stowarzyszenia „Społeczeństwo i Nauka SPiN”.

Partnerami wydarzenia są „Rzeszów – Stolica Innowacji” oraz „Podkarpackie – Przestrzeń Otwarta”

Impreza jest organizowana od 2010 roku z inicjatywy Stowarzyszenia ExploRes, by pokazać wszystkim odwiedzającym jak intrygująca może być nauka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Rząd przyjął kolejne rozwiązania dla uchodźców z Ukrainy

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie