Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NASZ PATRONAT. Uroczystości w Hyżnem. Otwarcie skweru im. gen. Władysława Sikorskiego oraz odsłonięcie jego pomnika [ZDJĘCIA]

Piotr Samolewicz
Piotr Samolewicz
W niedzielę 9 października w Hyżnem (pow. rzeszowski) zostanie otwarty skwer im. gen. Wł. Sikorskiego oraz odsłonięty jego pomnik.

Uroczystości rozpoczną się o godz. 15 od mszy św. w sanktuarium maryjnym w Hyżnem, na godz. 16 jest zaplanowana część oficjalna, o godz. 17.30 koncert pieśni patriotycznych. Organizatorem uroczystości jest wójt gminy Hyżne Bartłomiej Kuchta.

NASZ PATRONAT.  Uroczystości w Hyżnem. Otwarcie skweru im. gen. Władysława Sikorskiego oraz odsłonięcie jego pomnika [ZDJĘCIA]

Skąd wziął się pomysł na takie upamiętnienie gen. Wł. Sikorskiego?

Jak można przeczytać na internetowej stronie GOK w Hyżnem, z tą wsią byli związani jego rodzice. Matka Emilia była córką dworskiej szafarki (gospodyni domu) Weroniki Albertowicz-Hawrowskiej. Miała 9 lat, gdy z matką w 1863 r. przybyła do dworu Jędrzejowiczów w Hyżnem.

Ojciec Tomasz, wywodzący się z rodziny tkaczy przeworskich, przybył do Hyżnego w roku 1872 i rozpoczął pracę jako organista w tutejszym kościele i nauczyciel miejscowej szkoły. W dworze Jędrzejowiczów poznał swoją przyszłą żonę. 19 maja 1874 roku młodzi wzięli ślub w hyżneńskim kościele i zamieszkali w tzw. organistówce. W Hyżnem przyszło na świat dwoje dzieci, syn Stanisław i córka Helena.

W związku z wprowadzoną przez władze austriackie reformą oświaty, Tomasz Sikorski podjął naukę w seminarium nauczycielskim w Rzeszowie i po jej ukończeniu w roku 1880 został skierowany do pracy w szkole w Gawłuszowicach koło Mielca. Po roku przeniesiono go do Tuszowa Narodowego, gdzie 20 maja 1881 roku urodził się Władysław Eugeniusz. Chrzest przyjął w kościele w Chorzelowie 7 lipca. Najmłodsze dziecko, córka Eugenia, urodziła się w Kotowej Woli.

W tym czasie Tomasz Sikorski zachorował i 4 sierpnia 1885 roku, w wieku 34 lat, zmarł w szpitalu we Lwowie. W tym samym roku młoda 29- letnia wdowa, Emilia Sikorska z czworgiem dzieci wróciła do Hyżnego i zamieszkała w małym domku podarowanym przez Władysława Jędrzejowicza. Na życie zarabiała szyciem na potrzeby dworu, pracowała też przy ekspediowaniu przesyłek na miejscowej poczcie.

W latach 1887- 1893 Władek chodził do tutejszej szkoły, w której przed laty uczył jego ojciec. Później Władysław Jędrzejowicz wysłał go, podobnie jak wcześniej jego brata Stanisława, do c.k. Gimnazjum w Rzeszowie (obecnie I LO). Rzeszów był pierwszą poważną stacją na drodze do wielkiej kariery młodego Sikorskiego, przyszłego premiera rządu RP na uchodźstwie i naczelnego wodza Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie.

NASZ PATRONAT.  Uroczystości w Hyżnem. Otwarcie skweru im. gen. Władysława Sikorskiego oraz odsłonięcie jego pomnika [ZDJĘCIA]
emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24