Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasz sukces zawdzięczamy przedsiębiorcom mówiła minister Emilewicz

Andrzej Plęs
Minister Emilewicz:  sukces gospodarczy jest przede wszystkim zasługą przedsiębiorców
Minister Emilewicz: sukces gospodarczy jest przede wszystkim zasługą przedsiębiorców Mariusz Guzek
Co Konstytucji Biznesu udało się zmienić w naszej rzeczywistości gospodarczej, a co jeszcze wymaga pilnych zmian - to tylko część zagadnień, omawianych podczas rzeszowskiej edycji konferencji „Prawo do przedsiębiorczości 2”.

- W cyklu spotkań w 20. miastach nie mogliśmy pominąć Rzeszowa, bo to jedna ze stolic polskiej innowacyjności i rozwoju gospodarczego - komplementem dla lokalnych przedsiębiorców powitał zgromadzonych na sali konferencyjnej Hotelu Rzeszów Mikołaj Różycki, wiceprezes PARP.

Minister przedsiębiorczości i technologii Jadwiga Emilewicz podkreślała, że proprzedsiębiorcze rozwiązania wprowadzone w tej kadencji - takie jak Konstytucja Biznesu, Pakiet MŚP czy ustawa dotycząca sukcesji firm - powstały w znacznej mierze dzięki sugestiom zmian w prawie gospodarczym, jakie zgłaszali sami biznesmeni. Przyznała, że lokalna administracja publiczna nie zawsze jest gotowa na tak rewolucyjne zmiany w relacjach państwo - biznes, jednak przedsiębiorca - zapewniła - nie jest już bezbronny w konfrontacji z administracją publiczną. Powołała się na decyzję Sądu Najwyższego, przed którym jeden z przedsiębiorców wygrał spór z urzędem.

- Zachęcam państwa do tego, żeby nie bać się korzystać z zasad ogólnych Konstytucji w swoim kontakcie z administracją - mówiła minister. - Kulturę organizacyjną zmienia się znacznie trudniej niż prawo - dodała.

Przyznała też, że administracja na szczeblu lokalnym jest nieco spętana w procesie decyzyjnym, obawiając się podjęcia ryzykownych decyzji, wymagających interpretacji prawa. Za przykład podała Prawo zamówień publicznych. Dlatego też w MPiT pracuje się na tym, by także władzy lokalnej dać większe możliwości w podejmowaniu decyzji. - Nowoczesna administracja, to inteligentna administracja - oświadczyła Jadwiga Emilewicz.

Przedstawiała też szereg rozwiązań prawnych, dzięki którym przedsiębiorczość w Polsce pozbawiono wielu barier: od „Małego ZUS-u”, przez uproszczone kontrole Krajowej Administracji Skarbowej, po działalność nierejestrową.

- I przygotowujemy nowe rozwiązania, między innymi „prawo do żółtej karki” - zapowiedziała. - By początkujący przedsiębiorca, w pierwszym roku działalności, mógł skorzystać z prawa do błędu raz, dwa, trzy razy do roku. By go nie karać, a upomnieć i dać szansę na korektę błędu.

Zastrzegła, że polska administracja nie jest wszechmocna, bo 70 proc. prawa regulującego nasz obrót gospodarczy, powstaje w Komisji Europejskiej i Parlamencie Europejskim. - To koszt, jaki ponosimy, mając rekompensatę i korzyści ze wspólnego rynku - tłumaczyła.

Obecni na konferencji eksperci Banku Gospodarstwa Krajowego wyjaśniali, jak efektywnie wykorzystywać rządowe i unijne programy wsparcia finansowego oraz informowali, co nowego oferują one w 2019 r. BGK - polski bank rozwoju - kompleksowo wspiera przedsiębiorców z woj. podkarpackiego. BGK we współpracy z bankami komercyjnymi i spółdzielczymi tworzy ekosystem instytucji finansowych dla rozwoju przedsiębiorstw - i tych małych, i tych największych. Do zaoferowania ma między innymi gwarancje de minimis, jeden z najpopularniejszych programów w skali całego kraju. Z badania przeprowadzonego przez BGK wynika, że aż 54 proc. przedsiębiorstw miałoby ograniczony dostęp do finansowania, gdyby nie skorzystało z tego instrumentu.

Nieufność zgromadzonych przedsiębiorców wobec Pracowniczych Planów Kapitałowych próbował rozwiewać Mikołaj Trąbiński, ekspert Polskiego Funduszu Rozwoju. Na „twardych” wyliczeniach udowadniał, że to program korzystny - i dla przedsiębiorcy, i dla pracownika, i dla systemu emerytalnego.

- Po roku, dwóch, dziesięciu możemy z części z tych środków skorzystać w sytuacjach losowych, dokonując bezzwrotnej wypłaty części z nich - przekonywał jedną z korzyści systemu.

Prelegenci nie uniknęli pytań od zgromadzonych na sali przedsiębiorców. A ci mieli zastrzeżenia do relacji urząd-biznes, pytali o sensowność Jednolitego Pliku Kontrolnego i zwracali uwagę na zbyt skomplikowane, a do tego niepotrzebne ich zdaniem - procedury w ubieganiu się o unijne dotacje. Min. Emilewicz w odpowiedzi wskazała: Zdaję sobie sprawę z tego, że to, co już zrobiliśmy, to jeszcze nie wszystko, na co państwo oczekujecie.

- Polski sukces gospodarczy jest przede wszystkim zasługą przedsiębiorców, w znacznie mniejszym stopniu administracji - podkreśliła na koniec.

Więcej informacji można znaleźć na: biznes.gov.pl oraz na stronie konferencji: prawodoprzedsiebiorczosci.parp.gov.pl

emisja bez ograniczeń wiekowychnarkotyki
Wideo

Strefa Biznesu: Czterodniowy tydzień pracy w tej kadencji Sejmu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Nasz sukces zawdzięczamy przedsiębiorcom mówiła minister Emilewicz - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24