MKTG SR - pasek na kartach artykułów

„Nasza Chata” w Rymanowie-Zdroju świętuje 10-lecie. Daje pracę 21 niepełnosprawnym. Klienci kochają to miejsce [ZDJĘCIA]

Ewa Gorczyca
Ewa Gorczyca
Gotują obiady, pieką ciasta, obsługują gości. Po ich pierogi ustawiają się kolejki turystów i mieszkańców. I chyba nie było w Rymanowie-Zdroju kuracjusza, który nie zajrzałby do „Naszej Chaty” spróbować słynnego deseru „Malinowa beza”.

- Udało się. Po dziesięciu latach od rozpoczęcia projektu możemy powiedzieć, że odnieśliśmy sukces - mówi Salvatore Di Pasquale, kierownik Zakładu Aktywności Zawodowej, działającego w ramach rymanowskiego koła Polskiego Stowarzyszenia na rzecz Osób z Niepełnosprawnością Intelektualną.

Już wcześniej ZAZ, który ma siedzibę przy ul. PCK w Rymanowie-Zdroju, oferował miejsca noclegowe i prowadził kuchnię, ale tylko dla gości hotelowych.

- W pewnym momencie zaczęliśmy myśleć o rozszerzeniu działalności, bo coraz częściej turyści przebywający w Rymanowie-Zdroju, którzy słyszeli o naszych wyrobach, pytali, gdzie można spróbować naszych dań. Zależało nam też na tym, by więcej osób z niepełnosprawnością, podopiecznych PSONI, mogło podjąć pracę - wspomina Salvatore Di Pasquale.

„Nasza Chata” w Rymanowie-Zdroju świętuje 10-lecie. Daje pracę 21 niepełnosprawnym. Klienci kochają to miejsce [ZDJĘCIA]
Ewa Gorczyca

Początkowo zastanawiano się nad budką czy altaną gastronomiczną w parku zdrojowym.

- Był też pomysł kupna „blaszaka”, ustawienia go przy bramie ZAZ i prowadzenia tam sprzedaży naszej garmażerki - opowiada Salvatore Di Pasquale.

Ostatecznie inspiracja przyszła od zaprzyjaźnionego koła PSONI w Jarosławiu, które, korzystając ze środków Unii Europejskiej, otworzyło w mieście Lunch Bar, zatrudniający osoby z niepełnosprawnością.

- Pojechaliśmy tam, zobaczyliśmy i postanowiliśmy pójść w ich ślady. Pojawiła się możliwość wynajęcia od osoby prywatnej obiektu w centrum uzdrowiska, przy ul. Zdrojowej. Napisaliśmy projekt, dostaliśmy dofinansowanie z Programu Operacyjnego „Kapitał Ludzki’. I tak dziesięć lat temu powstała „Nasza Chata” - opowiada kierownik ZAZ.

„Nasza Chata” w Rymanowie-Zdroju świętuje 10-lecie. Daje pracę 21 niepełnosprawnym. Klienci kochają to miejsce [ZDJĘCIA]
Ewa Gorczyca

Unijna dotacja była przyznana na pierwsze półtora roku realizacji projektu. Pozwoliła na wyposażenie kuchni, urządzenie lokalu i zewnętrznego ogródka. Zatrudnienie znalazło wtedy 16 osób z orzeczeniem o niepełnosprawności w stopniu znacznym i umiarkowanym. Przeszli szkolenie gastronomiczne i obsługi klienta.

- Na początku było ryzyko. Działaliśmy przecież na wolnym rynku, w trudniej branży jaką jest gastronomia. Tym bardziej w uzdrowisku, gdzie jest spora konkurencja. Nie mieliśmy pewności, jaki będzie odzew klientów, jak odbiorą naszą załogę. Nie ogłaszaliśmy, że są to osoby niepełnosprawne - przyznaje Salvatore Di Pasquale.

Dziś załoga „Naszej Chaty” to 21 niepełnosprawnych (mieszkańców powiatów krośnieńskiego, sanockiego i brzozowskiego) i 7 instruktorów. Lokal obronił się dobrą kuchnią, cenami, miłą obsługą.

„Nasza Chata” w Rymanowie-Zdroju świętuje 10-lecie. Daje pracę 21 niepełnosprawnym. Klienci kochają to miejsce [ZDJĘCIA]
Ewa Gorczyca

- Część pracuje od początku, część przyszła do nas z warsztatów terapii zajęciowej PSONI. Mamy nawet w naszym gronie małżeństwo - mówi Jolanta Kmąk, instruktorka i zastępca kierownika ZAZ ds. Naszej Chaty, z którą związana jest od pierwszego dnia funkcjonowania.

Cieszy się, że klienci wychodzą zadowoleni, że wracają. Jak mówi, praca z niepełnosprawnymi osobami daje wiele satysfakcji, ale wymaga uważności. - Trzeba ich poznać, zobaczyć jakie mają bariery. Kto woli obsługiwać klienta, a kto woli zostać w zaciszu kuchni, lepiąc pierogi czy obierając marchewkę na surówkę. Dla nich ta praca jest terapią. Pozwala na wyjście z domu, wyrabia obowiązkowość. A fakt, że zarabiają na swoje potrzeby daje im poczucie niezależności, mimo niepełnosprawności - podkreśla.

Jubileusz 10-lecia był okazją do spotkania i podziękowania wszystkim, których wsparcie przyczyniło się do sukcesu „Naszej Chaty”. Świętowano go też razem z klientami, których ugoszczono specjalnie przygotowanymi smakołykami.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Placek z agrestem

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24