Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza gospodarka rośnie lepiej od oczekiwań

Józef Lonczak [email protected] 17 867-22-57
Do wyższego wzrostu PKB przyczynił się wzrost konsumpcji wewnętrznej.
Do wyższego wzrostu PKB przyczynił się wzrost konsumpcji wewnętrznej.
W II kwartale 2010 r. PKB wyrównany sezonowo (w cenach stałych przy roku odniesienia 2000) wzrósł realnie o 1,1proc. w porównaniu z poprzednim kwartałem i był wyższy niż przed rokiem o 3,8 proc. – poinformował GUS.

Natomiast PKB niewyrównany sezonowo (w cenach stałych średniorocznych roku poprzedniego) wzrósł realnie o 3,5 proc. w porównaniu z analogicznym okresem roku poprzedniego.

Czym tłumaczyć tak dobre wyniki?

- PKB polskiej gospodarki wzrosł w drugim kwartale o 3,5 proc. r/r, powyżej konsensusu prognoz 3,2 proc. oraz nieco lepiej od naszych szacunków, które oceniliśmy 3,3 proc. Przyspieszenie wzrostu w porównaniu z pierwszym kwartałem br., który wyniósł 3,0 proc. wynikało z wyraźnej poprawy popytu krajowego – wyjaśnia Radosław Cholewiński, główny ekonomista Noble Banku.


To popyt krajowy

Tak samo uważają analitycy GUS. - W II kwartale 2010 r. głównym czynnikiem wzrostu PKB był popyt krajowy, którego wpływ na tempo wzrostu gospodarczego wyniósło 3,8 pkt. proc. Wpływ spożycia ogółem wyniósł 2,2 pkt. proc., a akumulacji 1,6 pkt. proc. przy ujemnym wpływie popytu inwestycyjnego -0,3 pkt. proc. i dodatnim wpływie zmiany zapasów 1,9 pkt. proc. – czytamy w komunikacie GUS.

Gorzej z eksportem

GUS odnotował ujemny wynik eksportu netto, który spadł o -0,3 pkt. proc.

- Po stronie popytu zagranicznego dostrzegamy wyraźne pogorszenie eksportu netto, który po raz pierwszy od 2008 r. wniósł ujemny wkład do wzrostu PKB -0,3 pkt. proc. Jednocześnie odnotowano bardzo wysokie dynamiki obrotów w handlu zagranicznym – dynamika importu wyniosła 18,2 proc r/r) i przekroczyła dynamikę eksportu 17 proc. r/r). Zjawisko to jest typowe dla okresu wchodzenia polskiej gospodarki w fazę późnego ożywienia i spodziewamy się dalszego narastania różnicy w dynamikach eksportu i importu w kolejnych kwartałach – tłumaczy, główny ekonomista Noble Banku.

Więcej optymizmu

- Niewielu analityków spodziewało się tak dobrych wyników – owszem, zakładano powszechnie szybszy wzrost PKB, ale nie aż tak. Ważne, że motorem wzrostu jest popyt wewnętrzny, bo to dowodzi, że konsumenci oraz przedsiębiorcy są optymistami i chętniej wydają pieniądze. Do przedsiębiorstw docierają wreszcie szerszym strumieniem środki z funduszy UE, co przekłada się na tak istotny wzrost inwestycji. Wyraźnie przyspieszyła gospodarka niemiecka, co – wobec bardzo słabego złotego, stwarza dobre perspektywy dla eksporterów – komentuje Artur Chmaj wykładowca Wyższej Szkoły Zarządzania w Rzeszowie.

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24