Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nasza młodzież nie staje się brutalniejsza

Rozmawiała Anna Janik
K.Baranowska
Rozmowa z podkom. Adamem Szelągiem z komendy Miejskiej Policji w Rzeszowie.

Do końca sierpnia br. na terenie powiatu rzeszowskiego 183 nieletnich popełniło 179 czynów karalnych. W analogicznym okresie ub. roku było ich 212.

- Z danych policji wynika, że w polskich szkołach popełnia się coraz więcej przestępstw. Czy w naszym regionie wśród uczniów też rządzi prawo pieści?

- Zdecydowanie nie. Przestępczość wśród nieletnich od wielu lat utrzymuje się mniej więcej na tym samym poziomie i stanowi ok. 2 proc. ogólnej liczby przestępstw. Od lat w rzeszowskich szkołach nie było zorganizowanych grup przestępczych ani małoletnich dilerów. Zdarzają się przypadki posiadania niewielkiej ilości marihuany, ale są one ujawniane poza terenem szkoły. Skala nie jest wielka, w tym roku takie zarzuty postawiono 11 osobom.

- Nie ma problemu z wymuszeniami i zastraszeniami?

- Przypadków wymuszeń od stycznia do końca sierpnia br. w całym powiecie było zaledwie 7. Częstsze jest grożenie sobie za pomocą SMS-ów, ale to wynika z faktu, że młodzież nie zdaje sobie sprawy, że jest to przestępstwo. Wzrasta też świadomość rodziców, którzy takie przypadki zgłaszają. Najczęściej interweniujemy przy naruszeniu nietykalności cielesnej, czyli szarpaninach, znieważaniu się i kradzieżach. Bójki z uszkodzeniem ciała to pojedyncze przypadki. Na pewno nie zgodziłbym się z twierdzeniem, że nasza młodzież jest coraz bardziej agresywna.

- Z czego to wynika?

- Rzeszów jest jednym z bezpieczniejszych miast w Polsce, a to przekłada się także na sytuacje w szkole. Przy Komendzie Miejskiej od 2009 r. działa zespół ds. nieletnich, którego zadaniem jest właśnie zwalczanie przestępczości w środowiskach młodzieżowych. Umundurowani policjanci regularnie pojawiają się we wszystkich rzeszowskich gimnazjach, spotykają się z rodzicami na wywiadówkach i nauczycielami. Rozmawiają też z samymi uczniami, głównie z gimnazjum, ostatnich klas podstawówek i pierwszych szkół średnich. Uświadamiają im, że w momencie ukończenia 13 roku życia za swoje czyny zaczynają odpowiadać karnie. Tłumaczą, co to jest przestępstwo i jakie konsekwencje za to grożą. Jak pokazują statystyki, takie działania są bardzo skuteczne.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24