Dla Kaczmarek będzie to ostatni start w tym sezonie – dzień wcześniej pobiegnie w mityngu w Białymstoku, gdzie będzie rywalizować na dystansie 300 metrów. Z kolei w niedzielę w Olsztynie pobiegnie na nietypowym dystansie 150 metrów. – Bieganie na 400 metrów w tym sezonie zakończyłam w niedzielę na Śląskim, ale bardzo się cieszę, że mam okazję pożegnać się z kibicami w Olsztynie, gdzie często trenuję i świetnie znam ten stadion – mówi Natalia Kaczmarek, brązowa medalistka igrzysk olimpijskich w Paryżu w biegu na 400 metrów.
W sumie na stadionie w Kortowie pokaże się około stu dwudziestu zawodników z całego świata. Wśród nich będzie sporo reprezentantów Polski na igrzyska w Paryżu, m.in. Magdalena Stefanowicz, Martyna Kotwiła, Krystsina Cimanouska, Anastazja Kuś, Nikola Horowska, Karolina Łozowska, Karol Zalewski, Piotr Lisek, Robert Sobera, Michał Haratyk i Konrad Bukowiecki. Oprócz nich na olsztyńskim obiekcie rywalizować będzie wielu zawodników zagranicznych, m.in. ze Stanów Zjednoczonych, Australii, Kanady i Wielkiej Brytanii.
Ceremonię otwarcia IV Międzynarodowego Memoriału Zbigniewa Ludwichowskiego zaplanowano na godz. 12. Rywalizacja sportowców rozpocznie się o godz. 12.45, a jako pierwsi na stadion wyjdą tyczkarze. W programie zawodów są kolejno rzut oszczepem kobiet, biegi na 100 metrów kobiet i mężczyzn, bieg na 600 metrów mężczyzn, 300 metrów kobiet i mężczyzn, skok w dal kobiet, bieg na 1500 metrów mężczyzn, pchnięcie kulą mężczyzn oraz biegi na 200 metrów mężczyzn i kobiet, 800 metrów kobiet i 150 metrów kobiet. Ten ostatni, z udziałem Natalii Kaczmarek, zaplanowany jest na godz. 15.05.
Patron mityngu – Zbigniew Ludwichowski – był cenionym specjalistą od szkolenia biegaczy. Szkolił sprinterów i długodystansowców, a także był trenerem kadry narodowej Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Pod jego okiem formę szlifowała m.in. Wanda Panfil, jedyna polska mistrzyni świata w maratonie. W ostatniej dekadzie przyczynił się do zdobycia medali mistrzostw świata do lat 20 oraz Europy do lat 23 przez sprintera Karola Zalewskiego. Do jego wychowanków należą m.in. rekordzista Polski na 1500 m Piotr Rostkowski i Aleksandra Lisowska, mistrzyni Europy w maratonie. W sumie wychował ponad czterystu medalistów mistrzostw Polski, Europy i świata.
Lekkoatleci będą rywalizowali na zmodernizowanym kilka lat temu stadionie, który spełnia wymogi organizacji dużych wydarzeń, m.in. mistrzostw Polski. Generalnym wykonawcą zmodernizowanego stadionu była firma Greta Sport, a najwyższej klasy nawierzchnię sportową Tetrapur przygotował producent, firma BSG. Obie firmy, podobnie jak władze Warmii i Mazur, wsparły organizację memoriału. Greta i BSG przekazały do puli nagród sztabkę złota.
Organizację Memoriału Zbigniewa Lubichowskiego wsparły władze województwa warmińsko-mazurskiego. – Jest dla nas powodem do dumy fakt, że mamy w swoim regionie utytułowanych zawodników, którzy mogą być idolami dla młodzieży. A ci idole są bardzo potrzebni, żeby młodzi ludzie mieli na kim się wzorować – mówi marszałek województwa warmińsko-mazurskiego Marcin Kuchciński.
Memoriał rozpocznie się o godz. 12, ale już wcześniej organizatorzy mają dla kibiców sporo atrakcji. Na rodziny, które pojawią się na olsztyńskim stadionie, czekać będzie m.in. bogato wyposażona strefa aktywności.
Szeremeta odrzuciła pół miliona
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?
Plotki, sensacje i ciekawostki z życia gwiazd - czytaj dalej na ShowNews.pl
- Anna Dymna w telewizji olśniewa wyglądem. Czas stanął dla niej w miejscu [ZDJĘCIA]
- Łukasz Nowicki z młodziutką żoną na salonach. Wygląda jak jego córka!
- Weronika Rosati rozebrała się do rosołu. Chwilę później cała się ślizgała... Powabna?
- Buty, które miała na stopach Cichopek, wyprzedają się na pniu! Padliśmy na widok cen