Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nauki ścisłe tylko dla odważnych?

Andrzej Piątek
Technika czasem wymaga jednocześnie myślenia ścisłego i abstrakcyjnego.
Technika czasem wymaga jednocześnie myślenia ścisłego i abstrakcyjnego. Krystyna Baranowska
Blisko 44 proc. Polaków w wieku 15-19 lat, którzy najczęściej muszą zdecydować o wyborze kierunku edukacji uważa, że nauki ścisłe są dla nich mało interesujące.

Tak, jakby po nich nie mieli szans na interesującą i dobrze płatną pracę. Chociaż absolwenci studiów technicznych zarabiają 50 proc. więcej od humanistów.

80 proc. myśli abstrakcyjnie

Brak zainteresowania młodych ludzi naukami ścisłymi tłumaczy się słusznie kiepskim stanem szkolnictwa. W szkołach matematyki nauczają często osoby, które pracując wbrew sobie nie potrafią nauczyć dość trudnych przedmiotów jak matematyka i fizyka.

Chociaż z badań wynika jednak, że ponad 80 proc. młodych ludzi jest w stanie myśleć abstrakcyjnie. A to oznacza, że potrafią się nauczyć matematyki.
Mimo to 72 proc. maturzystów nie chce studiować na kierunkach ścisłych, bo uważa, że brakuje im ku temu zdolności i wiedzy.

Nie kusi fakt, że większość absolwentów politechnik bez problemów dostaje pracę już na trzecim i czwartym roku studiów. Często od razu dostają etaty i obietnicę, że pensje ich będą rosły. Młody informatyk może liczyć na 4,5 tys. zł. O 1,3 tys. zł więcej niż ma młody lekarz.

Praca pod koniec studiów

Wbrew temu również i w tym roku największym powodzeniem wśród zdających na wyższe studia cieszyła się psychologia. Oblegane też były prawo i filologie obce. Na kierunkach ścisłych na jedno miejsce przypadała mniej niż jedna osoba.
Na uniwersytetach o jedno miejsce ubiegało się czterech kandydatów. Na uczelniach technicznych dwóch.

Aby te relacje się odwróciły, nie wystarczy wprowadzić maturę z matematyki. Trzeba przekształcić cały system edukacji w Polsce.

- Młodzież trzeba uczyć twórczego podejścia do rozumienia świata odkrywanego w różnych dziedzinach i przestrzeniach, a nie tylko udowadniać jej, że nauka to głównie wkuwanie - zauważa dr Henryk Pietrzak, psycholog z Uniwersytetu Rzeszowskiego.

Co drugi młody Polak chciałby po studiach dostać dobrze płatną pracę. Lecz większość z nich nie wie, co zrobić, by taki cel osiągnąć. Co piąty jest przekonany, że uczelnie techniczne i ścisłe kierunki studiów uniwersyteckich produkują bezrobotnych - tak wynika z najnowszego sondażu nt. stosunku naszej młodzieży do wyboru kierunku studiów.

Absolwenci kierunków technicznych zarabiają dziś o 50 proc. więcej niż ich koledzy, którzy ukończyli studia humanistyczne. Jak wynika z danych, absolwentom kierunków ścisłych wystarczy być jedynie dobrymi, by odnieść sukces.

Czy stypendium zachęci

Mimo to młodzież chętniej wybiera uniwersytety niż politechniki. Na uniwersytetach liczba kandydatów na jedno miejsce waha się od 21 do 26. Wolne miejsca pozostały w tym roku jedynie na kierunkach ścisłych, mimo że od ubiegłego roku każdy, kto zdecydował się na studiowanie na inżynierii biomedycznej i środowiska, energetyce, elektrotechnice, mechanice i budowie maszyn, automatyce i robotyce, matematyce i biotechnologii dostał od rządu miesięczne stypendium.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24