Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nawet 200 osób mogło zostać zamordowanych w obozie NKWD w Żabnie koło Radomyśla Wielkiego [ZDJĘCIA]

Norbert Ziętal
Norbert Ziętal
Wykopaliska archeologiczne na terenie dawnego obozu NKWD w Żabnie koło Radomyśla Wielkiego.
Wykopaliska archeologiczne na terenie dawnego obozu NKWD w Żabnie koło Radomyśla Wielkiego. Bogusław Kleszczyński/IPN
Badania archeologiczne na terenie obozu NKWD w Żabnie w gm. Radomyśl nad Sanem, prowadzone były od lipca do września. Udało się ustalić sporo rzeczy o obozie, który funkcjonował tutaj pod koniec 1944 roku.

- W trakcie prac odkryto 6 ziemianek, w których przetrzymywani byli więźniowie tego aresztu. Wkopane były w ziemię na około 1,5 metra głębokości a ich ściany szalowane były deskami. W narożniki wkopane były drewniane słupy stabilizujące całą konstrukcję — informuje Podkarpacki Wojewódzki Konserwator Zabytków.

Prace na zlecenie Pionu Poszukiwań i Identyfikacji Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie prowadzi Pracownia Archeologiczna Mirosława Mazurka.

Na dnie ziemianek odkryto przedmioty codziennego użytku. To fragmenty podeszw, menażki, guziki od polskich mundurów.

- Najliczniejszą grupę zabytków stanowią guziki potwierdzające relacje świadków, że w tym samym miejscu przetrzymywani byli okoliczni mieszkańcy, żołnierze polskiego podziemia, czerwonoarmiści aresztowani za przewinienia kryminalne i polityczne, a także Niemcy. Więźniowie przetrzymywani byli w fatalnych warunkach higienicznych, a w trakcie przesłuchań często stosowano tortury

- twierdzi konserwator.

Badacze szacują, że ok. 200 więźniów obozu w Żabnie mogło zostać zgładzonych i zakopanych w dołach nad brzegiem pobliskiej rzeki San.

Rzeszowski oddział IPN podaje, że na terenie byłego obozu ujawniono łuski i pociski broni palnej, w tym części amunicji sowieckiej systemu Tokariewa kalibru 7,62, która była używana m.in. podczas egzekucji więźniów NKWD w Lesie Turzańskim.

- Ciekawostkę stanowi ujawnienie depozytu w postaci skórzanego portfelika zawierającego trzy sztuki obrączek. Podczas badań odkryto także pozostałości zagrody chłopskiej, datowanej wstępnie na XVII-XVIII w. - twierdzą pracownicy IPN.

Obóz w Żabnie funkcjonował prawdopodobnie od października 1944 do pierwszej dekady stycznia 1945 roku. Stanowił punkt przyjęć dla aresztowanych na terenie przyfrontowym podlegający Obozowi nr 4, którego siedziba w tym czasie znajdowała się w Przemyślu, a następnie w Brzeźnicy koło Dębicy.

- Zatrzymani przez NKWD i Armię Czerwoną podlegali osadzeniu przez Wojenny Trybunał I Frontu Ukraińskiego już w czasie osadzenia ich w punkcie przyjęć. Podczas śledztw stosowano brutalne metody, aresztowanych bito i głodzono. Skazanych na śmierć mordowano w pobliskim lesie lub na terenie pastwisk nad Sanem. Skazani na pobyt w łagrach trafiali do obozu przesyłowego w Przemyślu lub do karnego batalionu Armii Czerwonej, formowanego w pobliskiej Lipie - twierdzi IPN.


ZOBACZ TEŻ: Nazistowska Enigma odnaleziona na dnie Morza Bałtyckiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24