Nawsie nie chce do Kołaczyc

Grzegorz Michalski
Udostępnij:
Mieszkańcy Nawsia Kołaczyckiego zdecydowanie opowiedzieli się przeciwko połączeniu z Kołaczycami. Czy ich decyzje podtrzymają radni?

Zdaje się, że plany grupy mieszkańców Nawsia Kołaczyckiego, by połączyć wieś z miastem, muszą zostać odłożone do lamusa. Rozmowy dotyczące zmian w strukturze terytorialnej Nawsia Kołaczyckiego zaczęły się wiosną. To wtedy grupa mieszkańców zaproponowała, by sąsiadującemu z Kołaczycami Nawsiu nadać nazwy ulic. Potem pomysł został rozszerzony o włączenie całej miejscowości do Kołaczyc. W minioną niedzielę odbyły się konsultacje społeczne na terenie całej gminy. W większości miejscowości mieszkańcy nie byli zainteresowani udziałem w nich. Nie dotyczyło to jednak Nawsia Kołaczyckiego. Społeczność miejscowości, którą planowano włączyć do Kołaczyc tłumnie pojawiła się na spotkaniu. Obecnych było ponad 300 osób! I chociaż spotkanie rozpocząć miało się o godz. 16, to kolejki do wejścia na salę i składanie podpisów na liście obecności opóźniły je o ponad 20 minut.

Konsultacje rozpoczął sołtys i jednocześnie przewodniczący Społecznego Komitetu Mieszkańców Nawsia Kołaczyckiego Jan Rączka. Wspomniał, jak wyglądały wcześniejsze spotkania. Wymieniał szanse, jakie stoją przed wsią po włączeniu do miasta. - Będą większe możliwości rozwoju przedsiębiorczości - tłumaczył. Próbował odczytywać historię Nawsia, jednak okrzyki niezadowolenia i gwizdy pośród publiczności doprowadziły do przerwania jego przemówienia. - Chcecie już głosować? - zapytał J.Rączka. Większość zgodnie odpowiedziała, że tak. Przed rozpoczęciem głosowania burmistrz Małgorzata Salacha w kilku słowach odniosła się do proponowanych zmian. - Wszystkie wyniki przekażę na ręce Rady Miejskiej w Kołaczycach i to rada się nad nimi pochyli. Radni będą decydowali, czy przychylają się do wniosku, czy też nie. Jeśli wniosek będzie pozytywny, muszę złożyć dokumenty na ręce wojewody, potem wysyłane zostaną do rady ministrów i w konsekwencji to właśnie w stolicy będą decydować czy Nawsie zostanie przyłączone do Kołaczyc - wyjasniła Salacha. Burmistrz Kołaczyc, z wykształcenia historyk, tłumaczyła, że to kiedyś Nawsie Kołaczyckie było większym centrum niż Kołaczyce, podkreślała, że te miejscowości wiele łączy, m.in. kościół, szkoła, cmentarz. Po czym dodała, że współczuje radnym z Nawsia Kołaczyckiego.

- Będą musieli głosować na sesji, która będzie poświęcona problematyce dołączenia Nawsia Kołaczyckiego do Kołaczyc - mówiła burmistrz. Postanowiliśmy zatem zapytać radnych z Nawsia Kołaczyckiego, jak zamierzają głosować na sesji dotyczącej przyłączenia. - Muszę się jeszcze nad tym zastanowić - stwierdził radny Stanisław Uryniak. Z radnym Piotrem Dziędziołem nie udało nam się skontaktować. Natomiast radny Nawsia i wiceprzewodniczący rady miejskiej Kazimierz Iwanicki, jak tylko dowiedział się kto dzwoni, rozmowę odrzucił i mimo prób nie odebrał.

Zdaniem sołtysa Nawsia Kołaczyckiego Jana Rączki:
Sołtys w słowach pełnych emocji po głosowaniu stwierdził:

Mieszkańcy postawili kropkę na „i”. Nie chcą przyłączenia sołectwa do Kołaczyc. Uważam, że jeżeli droga Jasło-Pilzno będzie przebiegać przez Nawsie Kołaczyckie to straty poniosą właściciele działek. Jeżeli grunty byłyby w obrębie miasta wówczas zyskałyby na wartości. Poprawiłaby się infrastruktura drogowa oraz pojawiłyby się nowe miejsca pracy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na Twitterze!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na Twiterze!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie