Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NDP 2010: Program Mallorca umożliwia praktyki zagraniczne

Józef Lonczak
Europejska Szkoła Nowych Technologii i Turystyki w Dębicy zgłosiła do naszego konkursu produkt, a raczej usługę edukacyjną: Program Mallorca.

- Jesteśmy największą szkołą policealną w tej części Polski. Nasze 15-letnie doświadczenie przekłada się na wysoką jakość kształcenia, czego potwierdzeniem jest ponad 2200 absolwentów, którzy z powodzeniem znajdują pracę w Polsce i krajach Unii Europejskiej – mówi dyrektor szkoły, Antoni Kamiński.

Edukacja wynikająca z potrzeb

Założyciel ESNTiT, a także prezydent fundacji Educare et Servire, aktualnie prowadzącej szkołę, Antoni Kamiński podkreśla, że ofertę edukacyjną zbudowano na podstawie jego licznych doświadczeń, które nabył najpierw jako przedsiębiorca w kraju i za granicą, następnie w samorządzie gospodarczym - jako przewodniczący Rady Towarzystwa Gospodarczego Ziemi Dębickiej. Był m.in. wiceprezesem Izby Przemysłowo–Handlowej w Tarnowie, ale też z doświadczeń z pracy w samorządzie terytorialnym – burmistrz Dębicy na początku lat 90.

Program Mallorca

Wypracowany w ESNTiT model kształcenia zakłada praktyczną naukę umiejętności zawodowych, które – udokumentowane i wsparte wiedzą teoretyczną – stanowią o wartości absolwentów na rynku pracy.

Przykładem takiego działania jest Program Mallorca, unikatowy program praktyk zagranicznych, realizowany od 2006 r. we współpracy z firmą EDEN HOTELS oraz Wyższą Szkołą Turystyki na Balearach. Składa się z trzech etapów:

1. Kurs przygotowawczy w Polsce (listopad – luty), obejmujący szkolenie językowe i kulturowe.

2. Kurs Hotel-Szkoła, czyli szkolenie zawodowe realizowane na Majorce (marzec – kwiecień). - Moduł ten stanowi o wyjątkowości naszego programu. – mówi Paweł Kudroń, współtwórca i dyrektor Programu, wiceprezes fundacji – w skali europejskiej trudno bowiem znaleźć podobny tok nauczania, gdzie w realnym hotelu, specjalnie otwartym poza sezonem wyłącznie dla uczestników mogą oni szkolić się pod okiem trenerów, realizując autorski program szkoły wyższej. W pierwszej fazie Uczestnicy utrzymują w działaniu hotel na zasadzie usług świadczonych wzajemnie – szkoląc się w sposób praktyczny. W drugiej fazie Hotel-Szkoła otwiera się dla „prawdziwych” klientów, których obsługę zapewniają już wstępnie przygotowani Uczestnicy. Warto podkreślić istotne aspekty Hotelu-Szkoły: nauczanie poprzez samodzielne prowadzenie hotelu i wykonywanie wszystkich niezbędnych czynności, jako najlepszy sposób nabycia umiejętności praktycznych. Koszt szkolenia bliski 20 tys. zł od osoby jest pokrywany przez stronę hiszpańską. A także fakt, że kurs posiada rangę oficjalną, przyznaną przez samorząd Balearów – dodaje Paweł Kudroń. Hotel-Szkołę rokrocznie kończy ok. 90 osób, otrzymując oficjalny certyfikat ukończenia przygotowania zawodowego w zawodach: recepcjonista, kelner, barman, pokojówka bądź kucharz.

 

Wakacyjna praktyka

Ostatni, trzeci moduł Programu to praktyka zawodowa na wakacjach – gdzie najlepsi Uczestnicy mogą kontynuować praktykę, a jednocześnie za pracę otrzymywać identyczną jak hiszpańscy współpracownicy gratyfikację w wysokości ok. 1250 euro miesięcznie, przebywając tam od 2-6 miesięcy. Organizatorzy Programu zapewniają w dojazd, zamieszkanie, wyżywienie, ubezpieczenie oraz pełną opiekę w każdej sytuacji.

„Program Mallorca to działanie długofalowe, przy jednoczesnym nacisku na nabycie konkretnych i realnych umiejętności obsługi klienta. Nam, jako fundacji dbającej o rozwój regionu, zależy na transferze tych umiejętności i środków na teren Podkarpacia – podkreśla Antoni Kamiński.

Dlatego też corocznie Uczestnicy mają obowiązek przygotowania indywidualnego planu działania, jako wizji zagospodarowania pozyskanej wiedzy, umiejętności i pieniędzy, zaś po zakończeniu programu wszyscy wracają do kraju i mogą liczyć na wsparcie w budowaniu ich dalszych karier zawodowych.

Szkoła patrząca w przyszłość

ESNTiT - prowadzona przez fundację EDUCARE ET SERVIRE – od zawsze stara się kontrolować trendy rynku pracy, tak, aby edukacja była dla Słuchaczy szansą ich osobistego rozwoju. Dostrzegane możliwości rozwoju Podkarpacia przez turystykę sprawiają, że Departament Turystyczny oferuje następujące kierunki kształcenia: hotelarstwo, agroturystykę, kelner, kucharz. Planuje się też nawiązanie współpracy z Uniwersytetem Stanowym Nowy Jork (USA) i szkołą kucharzy w Lyonie (Francja), oraz - we współpracy z Miastem Dębica - uruchomienie od unikatowej na skalę kraju szkoły sztuki kulinarnej.

Dostrzegane możliwości rozwoju w innych dziedzinach sprawiają, że w bieżącym roku uruchomiono także kierunki: administracja, fryzjerstwo, opiekun w domu pomocy społecznej i informatyka.

Kontakt:

Europejska Szkoła Nowych Tchnologii i Turystyki, 39-200 Dębica, ul. Rynek 21, tel. 4 676-08-02 www.esntit.pl, www.educare.pl

 

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24