Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NDP 2011: Szynka firmowa z Podkarpacia w Brukseli

Redakcja
Fot. Archiwum
Fot. Archiwum
Zakład Przetwórstwa Mięsnego Szarek z Widnej Góry k. Jarosławia zgłosił do naszego konkursu produkt pn. Szynka firmowa.

Warto wiedzieć, że ta firma ma w ofercie wiele oryginalnych wyrobów, które prezentowała na targach i wystawach w regionie, w kraju, a nawet w Brukseli.

Smaczna i krucha Prezentowany dziś produkt, czyli szynka firmowa, jest wędliną wieprzową z tzw. mięśnia dolnego zrazowego, z otoczką tłuszczu. Szynka jest parzona i wędzona w tradycyjnych komorach wędzarniczych dymem z drewna bukowego.

- Dla smakoszy głównymi zaletami naszej szynki firmowej są jej kruchość i otoczka tłuszczu, bo właśnie tłuszcz jest nośnikiem smaku – wyjaśnia Andrzej Szarek, prezes i właściciel firmy.

O sukcesie rynkowym tej szynki świadczy fakt, że jej sprzedaż systematycznie rośnie. Np. przed świętami Bożego Narodzenia ZPM „Szarek” sprzedał ponad 2 tony szynki firmowej.

Skąd ten smak? - Nasze szynki i kiełbasy produkujemy z surowców naturalnych. Świnie i bydło kupujemy od okolicznych rolników. Wybieramy tylko tych dostawców, którzy stosują tradycyjne metody karmienia naturalnymi paszami - tłumaczy Andrzej Szarek.

Okazuje się, że takich hodowców jest sporo, bo Zakład Przetwórstwa Mięsnego z Widnej Góry z Widnej Góry k. Jarosławia dostarcza na rynek 5 ton dziennie. Świeże i wysokiej jakości mięsa firma może oferować codziennie, bo ma własną ubojnię.

- Trzodę, która trafia do naszej ubojni, skupujemy od gospodarzy posiadających hodowle w czystym ekologicznie woj. podkarpackim. Nasze wyroby charakteryzują się wysoką jakością i niepowtarzalnym smakiem, osiąganym za sprawą odpowiednich receptur i wykwalifikowanej kadry pracowników oraz dzięki wędzeniu dymem pochodzącego ze spalania drewna twardego – dodaje prezes.

– Jesteśmy dostawcą ponad 60 różnych wędlin i świeżego mięsa. W produkcji bazujemy na naszych sprawdzonych recepturach. Wśród uznanych przez klientów wyrobów są: szynka firmowa oraz swojska, kiełbasa wiejska oraz leśna, wędzonka krotoszyńska, szynka łopatkowa, szaszłyki, boczek pieczony z czosnkiem czy pieczone prosiaki i inne – wylicza Marzena Olszewska, specjalistka z działu technologii.

To już 20 lat na rynku – Produkcję rozpoczęliśmy dokładnie 15 grudnia 1991 roku, więc za 2 miesiące będziemy obchodzić 20-lecie istnienia firmy. Początkowo uczyliśmy się prowadzić zakład. Przeszliśmy z receptur branżowych na własne. Dziś zatrudniamy ponad 100 osób, a nasze produkty mają swoje miejsce na rynku – mówi Marian Szarek, współwłaściciel firmy.

ZPM ”Szarek” jest firmą rodzinną. W początkowym okresie działalności dokonywano w nim uboju 2-3 sztuk trzody dziennie, by ze względu na wzrastający popyt w ciągu kilku lat tę liczbę zwielokrotnić.

Wraz z rozszerzeniem rynku zbytu nastąpiła potrzeba rozbudowy i doskonalenia firmy. W latach 2000-2004 gruntowną zmodernizowano i rozbudowano zakład.

- W roku 2004 wdrożyliśmy system jakości HACCP, a w 2005 r. uzyskaliśmy uprawnienia do handlu na rynkach Unii Europejskiej. Pomimo potrzeby unowocześniania przedsiębiorstwa, dyktowanej przez prawa rynku i unijne wymogi, jedno u nas pozostaje niezmienne. Jest to tradycja, zgodnie, z którą produkujemy wyroby najwyższej jakości, oparte na dawnych recepturach – podkreśla Andrzej Szarek.

Produkty „Szarka” są sprzedawane w sklepie przyzakładowym oraz sklepach w Jarosławiu, Rzeszowie, Przemyślu, Przeworsku, Radymnie, Sieniawie, Pruchniku i innych miejscowości.

Nagrody i Bruksela Wyroby ZPM „Szarek” zdobywają liczne nagrody, m.in.: wędzonka krotoszyńska gotowana - tytuł Polski Producent Żywności 2011 r. od Stowarzyszenia im. E. Kwiatkowskiego, a szynka swojska oraz kiełbasa wiejska mają tytuł „Agro Polska”. Udziec wieprzowy pieczony z kością został wpisany na Listę Produktów Tradycyjnych Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi, prosię pieczone zdobyło wyróżnienie w konkursie „Nasze Dobre Podkarpackie – znak jakości Nowin 2006”

W marcu br. ZPM „Szarek” z powodzeniem reprezentował Podkarpacie na Degustacji win i wyrobów z Podkarpacia w Europarlamencie w Brukseli.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Co dalej z limitami płatności gotówką?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24