Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

NDP 2011: Zostań dobrym inżynierem

Józef Lonczak
Nowe centrum dydaktyczno-konferencyjno i biblioteczno-administracyjne Politechniki Rzeszowskiej. Fot. Krzysztof Łokaj
Nowe centrum dydaktyczno-konferencyjno i biblioteczno-administracyjne Politechniki Rzeszowskiej. Fot. Krzysztof Łokaj
Wydział Elektrotechniki i Informatyki Politechniki Rzeszowskiej zgłosił do konkursu NDP usługę, a właściwie przygodę intelektualną pn. Zostań dobrym inżynierem.

Aktualnie na Wydziale Elektrotechniki i Informatyki (WEiI) PRz studiuje prawie 3000 studentów. Wydział zgodnie z założeniami bolońskiej strategii kształcenia, prowadzi studia na 3 poziomach: inżynierskim, magisterskim oraz doktoranckim, w formie zajęć stacjonarnych i niestacjonarnych.


10 tys. absolwentów
Dużym zainteresowaniem cieszą się też studia podyplomowe w zakresie: urządzeń energoelektronicznych, bezpieczeństwa systemów informatycznych, informatyki w przedsiębiorstwie oraz technologii internetowych.

 

- Do dzisiaj wypromowaliśmy prawie 10 000 absolwentów. Studentów studiów stacjonarnych kształcimy na pięciu nieodpłatnych kierunkach: automatyce i robotyce, elektrotechnice, elektronice i telekomunikacji, energetyce oraz informatyce, w ramach których studenci mogą wybrać jedną z dwunastu specjalności – wyjaśnia dr inż. Jakub Wojturski, prodziekan ds. kształcenia Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz.

Warto dodać, że część zajęć dydaktycznych odbywa się również w j. angielskim, a wszystkie budynki wydziału przystosowano do potrzeb studentów niepełnosprawnych.

Studiuj na kierunku zamawianym W roku akademickim 2011/12 trzy spośród pięciu kierunków studiów zostały uruchomione jako kierunki zamawiane przez Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego, tj. automatyka i robotyka, energetyka, informatyka.

W ramach kierunków zamawianych, studenci otrzymują dodatkowe możliwości poszerzania wiedzy i umiejętności, m.in. poprzez wykłady prowadzone przez wybitnych krajowych i zagranicznych naukowców i specjalistów z przemysłu. Organizowane są wyjazdy studyjne do zakładów przemysłowych, firm i przedsiębiorstw produkcyjnych Euroregionu Karpackiego, dodatkowe zajęcia z terminologii specjalistycznej dla danego kierunku w języku angielskim oraz kursy na kwalifikacje i uprawnienia zawodowe. Najlepsi studenci otrzymują również stypendia w kwocie 900 zł miesięcznie.

 

Program Erasmus Oprócz kierunków zamawianych studenci mogą rozszerzać swoją wiedzę uczestnicząc w międzynarodowym programie wymiany studentów Erasmus. Politechnika Rzeszowska podpisała umowy z 42 europejskimi uczelniami.

Jednym z najważniejszych atutów wyróżniających Wydział Elektrotechniki i Informatyki PRz są uprawnienia do nadawania stopni naukowych: doktora oraz doktora habilitowanego w dyscyplinie elektrotechnika.

 

- Uzyskanie wykształcenia na najwyższym europejskim poziomie gwarantuje wykwalifikowana kadra ponad stu pracowników naukowo-dydaktycznych, bogate zaplecze i nowocześnie wyposażone laboratoria badawcze oraz 45-letnia tradycja wydziału, który utworzono w 1965 r. Prace naukowe prowadzone na naszym wydziale obejmują rozwój teorii w wybranych dziedzinach wiedzy oraz badania z zakresu nauk stosowanych. Dzięki rozwijaniu wybranych specjalności naukowych oraz prowadzeniu długofalowych badań opracowano rozwiązania techniczne i technologiczne, które są wdrażane w wybranych branżach i przedsiębiorstwach w kraju i za granicą – tłumaczy dr Wojturski.

Kariery inżyniera Kadra akademicka Wydziału, oprócz kształcenia studentów, uczestniczy też w programie współpracy ze szkołami „Kariera inżyniera”. Programem tym, integrującym szkoły ponadgimnazjalne z politechniką, objęto kilkanaście szkół z regionu. W ramach „Kariery inżyniera” nauczyciele akademiccy wydziału, prowadzą wykłady i zajęcia laboratoryjne. W wybranych szkołach utworzono też „klasy politechniczne”, objęte patronatem naukowym i dydaktycznym Wydziału Elektrotechniki i Informatyki PRz.

- Na wydziale funkcjonuje 9 kół naukowych, w których prawie 250 studentów rozwija swoje pasje i zainteresowania naukowe. Nasi studenci kształcą się również w zakresie technologii komputerów mainframe w największym w kraju wymiarze i zakresie, zdobywając liczne certyfikaty i czołowe miejsca na listach rankingowych IBM – dodaje dr Wojturski.

- W ramach współpracy Politechniki Rzeszowskiej z uczelniami miast partnerskich Rzeszowa nasi studenci odbywają staże naukowe i praktyki zawodowe nie tylko w renomowanych firmach Podkarpacia, ale także na uczelniach zagranicznych, m.in. na Politechnice Lwowskiej i Uniwersytecie Technicznym w Koszycach.

 

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24