Skomplikowane prace przy pochodzącym z końca XIX wieku neogotyckim ołtarzu trwały 2 lata. Wykonywał je zespół konserwatorów pod kierunkiem prof. Edwarda Kosakowskiego z Akademii Sztuk Pięknych w Krakowie.
Specjaliści odrestaurowali m. in. najwyższej klasy artystycznej scenę z dolnej części ołtarza. Przedstawia scenę złożenia Pana Jezusa do grobu. Dawne piękno przywrócono również okalającym środkową część ołtarza skrzydłom z płaskorzeźbami prezentującymi cztery sceny z życia Chrystusa. Renowacji poddano również drugą kondygnację ołtarza, w tym rzeźby - postacie świętych i biskupów oraz neogotyckie zwieńczenie obiektu.
Koszt całej konserwacji wyniósł ponad 200 tysięcy zł. Pieniądze pochodziły z podkarpackiego wojewódzkiego konserwatora zabytków oraz z kas miejskiej i parafialnej.
Odnowa ołtarza jest uwieńczeniem licznych prac konserwatorskich, jakie w ostatnich latach przeprowadzono we wnętrzu bazyliki. Świątynia należy do najznamienitszych zabytków rzymskokatolickiej architektury sakralnej nie tylko w Polsce, ale w całej Europie. Odrestaurowany ołtarz jest jedynym na Podkarpaciu i jednym z nielicznych w Polsce, który swym wyglądem nawiązuje do ołtarza Wita Stwosza w kościele Mariackim w Krakowie.