Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Neurologia Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu doceniona za leczenie udarów

OPRAC.:
Łukasz Solski
Łukasz Solski
Wojewódzki Szpital w Przemyślu
Dużymi brawami nagrodzono prezentację lekarzy z Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym w Wojewódzkim Szpitalu w Przemyślu podczas szkolenia Angels Day w Krakowie, poświęconemu nowoczesnemu leczeniu udarów mózgu. Z dużym uznaniem przyjęto wprowadzone w placówce rozwiązania dotyczące przyjęcia pacjentów z podejrzeniem udaru.

W leczeniu udaru mózgu czas jest na wagę złota.

- Każda minuta to dwa miliony uratowanych komórek nerwowych. Jest o co walczyć - mówi lek. Ewa Serkis, kierownik Oddziału Neurologicznego z Pododdziałem Udarowym w Przemyślu.

W Przemyślu droga pacjenta z udarem mózgu od drzwi szpitalnych do momentu podania leku trwa 8 minut. Tak szybka ścieżka jest możliwa dzięki niestandardowym procedurom: prenotyfikacji i prerejestracji.

Prenotyfikacja polega na tym, że zespół ratownictwa medycznego już z miejsca zdarzenia kontaktuje się z lekarzem dyżurnym oddziału neurologii w celu konsultacji i omówienia dalszego postępowania. Co ważne, kontakt odbywa się na telefon komórkowy lekarza, więc jest on dostępny non-stop.

- W wielu szpitalach rolę telefonu dyżurnego pełni telefon stacjonarny. W takiej sytuacji lekarz nie zawsze jest natychmiast dostępny. U nas może odebrać w każdej chwili, nawet będąc na konsultacji poza oddziałem - zauważa Serkis.

Z kolei dzięki prerejestracji już załoga karetki dokonuje rejestracji pacjenta. Dzięki temu lekarz SOR ma możliwość zlecenia badania tomografii komputerowej (TK) zanim jeszcze pacjent dotrze do szpitala.

- Takie rozwiązania sprawiają, że to lekarz czeka na pacjenta, a nie odwrotnie. Chory prosto od drzwi wieziony jest do pracowni TK. To badanie jest kluczowe dla dalszego postępowania. O ile bowiem symptomy zewnętrzne pozwalają stwierdzić udar, o tyle tomografia daje odpowiedź, czy mamy do czynienia z udarem niedokrwiennym, czy krwotocznym. Jeśli jest to udar niedokrwienny, a od pierwszych objawów minęło mniej niż 4,5 godziny, wówczas podaje się leki trombolityczne udrażniające zatkane naczynie krwionośne - wyjaśnia Paweł Bugira, rzecznik prasowy Wojewódzkiego Szpitala w Przemyślu.

W tej sytuacji pacjent ma większe szanse na powrót do sprawności, a im mniej czasu minęło od wystąpienia pierwszych objawów, tym lepsze są rokowania.

We wrześniu 2019 r. przemyski szpital wyróżniony został międzynarodową nagrodą Angels Initiative – Platinum Status przyznawaną przez Europejskie Towarzystwo Udarowe. Nagroda ESO ANGELS powstała, aby wyrazić uznanie i uhonorować zespoły oraz osoby zaangażowane w doskonalenie opieki nad pacjentami z udarem mózgu, a także, aby ustanowić kulturę ciągłego monitorowania jakości.

od 16 lat

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24