Zmiany, które zdecydował się wprowadzić podkarpacki NFZ dotyczą przede wszystkim tych miejsc, które uchodzą za pierwszą linię leczenia pacjentów z COVID-19. Ze szpitalem jednoimiennym w Łańcucie na czele. Sposób finansowania procedur medycznych, który obowiązywał do tej pory zmieniono właśnie ze względu na trwającą epidemię. Przede wszystkim NFZ wprowadził to, o co prosiła od dawna większość szpitali, czyli zwiększył wycenę punktu rozliczeniowego w ryczałcie o 5 proc. W przypadku podkarpackiego NFZ daje to łącznie 54 mln zł rocznie więcej, a pieniądze te trafią bezpośrednio do szpitali.
Zmieniono także sposób płatności rat kontraktowych, które od teraz są niezależne od poziomu realizacji świadczeń.
Wspieramy Lokalny Biznes!
- Oznacza to, że bez względu na poziom realizacji kontraktu, NFZ wypłaca co miesiąc jedną dwunastą rocznej wartości umowy. Dzięki temu placówka ma pewność odpowiednich i przewidywalnych środków finansowych na swoim koncie bankowym - tłumaczy Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ. - Co ważne, zmiana ta dotyczy wszystkich świadczeniodawców: szpitali, poradni specjalistycznych, fizjoterapii i innych - podkreśla.
Kwoty te będą przelewane na rachunki bankowe do końca sierpnia br. z możliwością realizacji świadczeń do końca bieżącego roku. Taki sposób finansowania następuje na wniosek dyrektora szpitala czy poradni i przesyłany jest do NFZ w formie elektronicznej. W walce z koronawirusem pomóc mają też szybsze i częstsze wypłaty pieniędzy, z których finansowane są świadczenia nie objęte dotychczasową umową z NFZ. W przypadku walki z koronawirusem to o tyle ważne, że z osobnej puli środków finansowany jest np. transport sanitarny.
- Takie wypłaty będą realizowane nawet po 2 dniach od przesłania rachunku i nie tylko po zakończeniu okresu sprawozdawczego, czyli miesiąca, ale także w okresie krótszym niż okres sprawozdawczy, czyli już po 7 dniach - podkreśla Rafał Śliż. Jedną z pierwszych wypłat otrzymał szpital w Łańcucie z kwotą ponad 3,3 mln złotych. Kolejne są niezwłocznie realizowane - dodaje.
Wreszcie upowszechniono teleporady, których udzielono w naszym województwie już ponad 43 tysięcy. Szczególnie dużo jest ich w podstawowej opiece zdrowotnej i nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej oraz w poradniach specjalistycznych i psychiatrii.
ZOBACZ TEŻ: Gdzie na Podkarpaciu szukać pomocy medycznej w nagłych przypadkach?
W Pile rozmawiano o przyszłości szpitali
Dołącz do nas na Facebooku!
Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!
Dołącz do nas na X!
Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.
Kontakt z redakcją
Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?