MKTG SR - pasek na kartach artykułów

NFZ zmienia wyceny świadczeń, by pomóc placówkom w walce z koronawirusem

Anna Janik
Anna Janik
Karolina Misztal
Wzrost wyceny, szybsze i częstsze wypłaty, nie tylko po zakończeniu okresu rozliczeniowego, upowszechnienie teleporad- NFZ wprowadza zmiany dotyczące finansowania placówek ochrony zdrowia. Po to, by łatwiej było im walczyć z koronawirusem.

Zmiany, które zdecydował się wprowadzić podkarpacki NFZ dotyczą przede wszystkim tych miejsc, które uchodzą za pierwszą linię leczenia pacjentów z COVID-19. Ze szpitalem jednoimiennym w Łańcucie na czele. Sposób finansowania procedur medycznych, który obowiązywał do tej pory zmieniono właśnie ze względu na trwającą epidemię. Przede wszystkim NFZ wprowadził to, o co prosiła od dawna większość szpitali, czyli zwiększył wycenę punktu rozliczeniowego w ryczałcie o 5 proc. W przypadku podkarpackiego NFZ daje to łącznie 54 mln zł rocznie więcej, a pieniądze te trafią bezpośrednio do szpitali.

Zmieniono także sposób płatności rat kontraktowych, które od teraz są niezależne od poziomu realizacji świadczeń.

- Oznacza to, że bez względu na poziom realizacji kontraktu, NFZ wypłaca co miesiąc jedną dwunastą rocznej wartości umowy. Dzięki temu placówka ma pewność odpowiednich i przewidywalnych środków finansowych na swoim koncie bankowym - tłumaczy Rafał Śliż, rzecznik podkarpackiego NFZ. - Co ważne, zmiana ta dotyczy wszystkich świadczeniodawców: szpitali, poradni specjalistycznych, fizjoterapii i innych - podkreśla.

Kwoty te będą przelewane na rachunki bankowe do końca sierpnia br. z możliwością realizacji świadczeń do końca bieżącego roku. Taki sposób finansowania następuje na wniosek dyrektora szpitala czy poradni i przesyłany jest do NFZ w formie elektronicznej. W walce z koronawirusem pomóc mają też szybsze i częstsze wypłaty pieniędzy, z których finansowane są świadczenia nie objęte dotychczasową umową z NFZ. W przypadku walki z koronawirusem to o tyle ważne, że z osobnej puli środków finansowany jest np. transport sanitarny.

- Takie wypłaty będą realizowane nawet po 2 dniach od przesłania rachunku i nie tylko po zakończeniu okresu sprawozdawczego, czyli miesiąca, ale także w okresie krótszym niż okres sprawozdawczy, czyli już po 7 dniach - podkreśla Rafał Śliż. Jedną z pierwszych wypłat otrzymał szpital w Łańcucie z kwotą ponad 3,3 mln złotych. Kolejne są niezwłocznie realizowane - dodaje.

Wreszcie upowszechniono teleporady, których udzielono w naszym województwie już ponad 43 tysięcy. Szczególnie dużo jest ich w podstawowej opiece zdrowotnej i nocnej i świątecznej opiece zdrowotnej oraz w poradniach specjalistycznych i psychiatrii.


ZOBACZ TEŻ: Gdzie na Podkarpaciu szukać pomocy medycznej w nagłych przypadkach?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak kupić dobry miód? 7 kroków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24