Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Niania z Polski

BEATA TERCZYŃSKA
Można zdobyć nowych przyjaciół i podszlifować angielski. Trzeba jednak lubić dzieci.
Można zdobyć nowych przyjaciół i podszlifować angielski. Trzeba jednak lubić dzieci. ARCHIWUM
Rozmowa z ANNĄ DURANOWSKĄ, ekspertem z firmy Cultural Care Au Pair: - Kto to jest Au Pair i co należy do jej obowiązków?

- Osoba, która wyjeżdża za granicę i pomaga w opiece nad dziećmi. W zamian za wyżywienie i kwaterę, uczy się języka. Au Pair to po francusku "na równych zasadach". Oznacza to, że młody człowiek, który trafia do rodziny, by opiekować się ich pociechami traktowany jest jak jeden z domowników. Do jego obowiązków należy przygotowanie śniadania maluchom, odprowadzenie do szkoły, zabawy w czasie wolnym, pomoc w lekcjach. Au Pair, którymi najczęściej zostają dziewczęta, zajmują się dziećmi 45 godz. tygodniowo.

- Można sprawdzić wiarygodność agencji wysyłającej Au Pair za granicę?

- Międzynarodowa organizacja - International Au Pair zrzesza wiarygodne firmy Au Pair z całego świata. Na jej stronie internetowej: www.iapa.org można sprawdzić, czy konkretna firma do niej należy.

- Jakie wymaganie trzeba spełnić, by wyjechać w charakterze zagranicznej niani?

- Trzeba być pełnoletnią, niezamężną, bezdzietną i niekaraną, znać język angielski na komunikatywnym poziomie. By wyjechać do USA należy posiadać również prawo jazdy. Au Pair można zostać do 26 r. życia. Niektóre państwa ustalają górną granicę na 30 lat.

- Osoba, która nie studiuje pedagogiki albo medycyny może wyjechać do takiej pracy?

Warto wiedzieć
Program Cultural Care Au Pair skierowany jest do młodych ludzi w wieku 18 - 26 lat. Jego cel to międzynarodowa wymiana kulturalna i edukacyjna. Młodzież z całego świata przez rok opiekuje się amerykańskimi dziećmi, uczy języka, poznaje kulturę i obyczaje. W biuze Cultural Care Au Pair (tel. 22, 825 00 92) można otrzymać formularz. Taki dokument wraz z broszurą informacyjną również jest dostępny na stronie internetowej www.culturalcare.com. Uczestników czeka rozmowa kwalifikacyjna, a później telefoniczna z amerykańską rodziną. Trzeba wnieść opłatę 850 zł oraz kaucję zwrotną 2200 zł. Kaucja zwracana jest osobom, które ukończą program w terminie i przedstawią świadectwo. W zamian otrzymują bilet lotniczy w obie strony, łącznie z przejazdami na terenie USA, ubezpieczenie medyczne, kieszonkowe, opłatę kursu na amerykańskiej uczelni oraz zakwaterowanie i wyżywienie.

- Żaden szczególny kierunek studiów nie jest wymagany. Jako Au Pair można pracować również po ukończeniu szkoły średniej. Ważna jest umiejętność zajmowania się dziećmi i doświadczenie w tym zakresie. Agencje Au Pair wymagają zazwyczaj referencji. Można się pochwalić np. prowadzeniem kółka zuchowego, praktykami w przedszkolu lub poprosić o wystawienie opinii sąsiadkę, której dziećmi opiekowaliśmy się przez jakiś czas.

- Czy można odmówić wykonywania jakiś prac domowych, które zleca goszcząca rodzina, np. gotowania?

- Już podczas pierwszego, zazwyczaj telefonicznego kontaktu z rodziną powinno się ustalić szczegóły dotyczące pobytu i zakresu obowiązków. Swoje wymagania można określić już na wstępie w formularzu zgłoszeniowym. Nie każda rodzina wymaga od dziewczyny umiejętności przygotowywania posiłków. Czasem Au Pair jada z dzieckiem lunch na mieście.

- O co jeszcze można zapytać podczas pierwszej rozmowy z rodziną?

- Można poprosić o zdjęcie domu i pokoju, w którym Au Pair zamieszka, dokładne opisanie obowiązków domowych. Na pewno warto dowiedzieć się, gdzie pracują rodzice, w jakim wieku są dzieci, co lubią robić w wolnym czasie. Im więcej pytań zadamy, tym większe prawdopodobieństwo, że rodzina, do której trafimy spełni oczekiwania.

- Czy Au Pair otrzymuje kieszonkowe?

- Tak. W USA jest to 140 dolarów tygodniowo. Ponadto ma zagwarantowany własny pokój, wyżywienie, ubezpieczenie, roczną wizę pobytową (w Stanach Zjednoczonych) i urlop. Program Cultural Care Au Pair zapewnia przelot do Stanów oraz opłaca zajęcia (kurs językowy bądź inne wybrane przez Au Pair) na pobliskiej uczelni lub collegu.

- Jak długo czeka się na rodzinę, która chce nas zaprosić?
- Zazwyczaj od 1 do 3 miesięcy.

- Można wybrać sobie rodzinę?
- W formularzu zgłoszeniowym należy wpisać wszystkie swoje wymagania, przykładowo: "dzieci powyżej 2 lat" lub "okolice Nowego Yorku". Agencja stara się je uwzględnić, ale okres oczekiwania może się przedłużyć.

- Co się dzieje, gdy dziewczyna nie może się porozumieć z rodziną?

- Dobre agencje mają swoich przedstawicieli, którzy opiekują się Au Pair. Do nich należy się zwracać w przypadku kłopotów. Jeżeli nie da się rozwiązać sytuacji w prosty sposób - agencja zazwyczaj szuka familii.

- Czy podczas pobytu za granicą, oprócz pracy, jest czas na zwiedzanie?
- Tak, w przypadku rocznego wyjazdu - dodatkowy (13) miesiąc przeznaczony jest na zwiedzanie kraju. Każdy, kto marzył o zobaczeniu Los Angeles czy Wielkiego Kanionu, może wtedy, za zaoszczędzone z kieszonkowego pieniądze, swoje marzenia zrealizować. W ciągu roku Au Pair mają zapewnione 2 tygodnie płatnego urlopu, który wykorzystują na krótsze wyjazdy ze znajomymi.

- Jakie są zalety pracy jako Au Pair?
- Wyjazd daje możliwość praktycznej nauki języka. Au Pair poznają kulturę kraju pobytu, niejako "od środka". Zawierają międzynarodowe przyjaźnie. Ważnym atutem jest też możliwość ukończenia renomowanych uczelni.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24