Nicki Pedersen mistrzem świata!

bum
Nicki Pedersen, nowy żużlowy mistrz świata, lubi słuchać muzyki Queen i piosenek Jenifer Lopez, najczęściej je kurczaki, ogląda filmy z Brucem Willisem i Sandrą Bullock, nie przepada za tańcami. W Krsko wygrał piąty turniej GP.
Po raz pierwszy w historii zawodnik reprezentujący barwy rzeszowskiej drużyny został najlepszym żużlowcem na świecie.

- To jest fantastyczne! Spełniło się moje największe marzenie. Udowodniłem sobie i tym, którzy mnie krytykowali, że jestem najlepszy! - promieniuje od soboty ze szczęścia Duńczyk Nicki Pedersen, nowy mistrz świata!

Obcokrajowiec rzeszowskiej Marmy po raz drugi w karierze wywalczył mistrzowski tytuł. Wcześniej wygrał światowy czempionat w 2003 roku pozostawiając w pokonanym polu Jasona Crumpa.

W sobotę "Power" w świetnym stylu wygrał na stadionie Matije Głupca w Krsko Grand Prix Słowenii, dziesiątą eliminację IMŚ i na jedne zawody przed zakończeniem cyklu zapewnił sobie tytuł mistrzowski. Drugie miejsce w Krsko zajął drugi z obcokrajowców marmy - Brytyjczyk Scott Nicholls, a trzeci był reprezentujący Polskę Rune Holta. Na czwartej pozycji finiszował Crump.

Podobnie, jak w Rzeszowie

- Pracowałem ciężko, aby udowodnić, że mój tytuł z 2003 roku nie był przypadkowy. Teraz mam z tego ogromną satysfakcję. Chłopcy z mojego teamu zasługują na brawa, bez nich nie byłoby tego sukcesu - dodaje Nicki, który w Krsko jeździł pieknie.

Tylko raz musiał oglądać plecy rywala. Pokonał go w wyścigu wieczora Australijczyk Leigh Adams. To był siódmy bieg, a "Kangur" ograł Duńczyka podobnie, jak to zrobił podczas meczu Marma - Unia Leszno, czyli na dystansie. Adams zapewnił już sobie srebrny medal.

Walczą o brąz

Tomasz Gollob przed dwoma tygodniami w dużym stylu wygrał zawody Grand Prix w Bydgoszczy i wiele sobie obiecywał po starcie w Krsku, bo wciąż celuje w brązowy medal. Zawodnik Unii Tarnów nie był na słoweńskim torze już tak szybki, ale dotarł do półfinału, w którym wyprzedził tylko Wiesława Jagusia. Przegrał z Crumpem, który w klasyfikacji generalnej nieznacznie powiększył przewagę nad Polakiem. Crump i Gollob mają wciąż największe szanse na brązowy medal. Crump ma osiem punktów przewagi nad Polakiem.

Waleczny "Rysiek"

Widowiskowo i skutecznie jeździł Holta, który po rundzie zasadniczej tracił tylko dwa punkty do N. Pedersena. W półfinale przyciśnięty do bandy przez Bjaerne Pedersena, omal spadł z motocykla. Utrzymał równowagę i mimo dużej straty rzucił się w pogoń za Duńczykiem i na ostatnich metrach wyprzedził go o grubość opony.

W nagrodę ma realne szanse, aby pozostać w czołowej ósemce mistrzostw świata, co daje prawo startu w przyszłorocznym cyklu GP. Do zajmującego ósme miejsce Nichollsa Holta traci tylko dwa punkty.

Najsłabiej z Polaków zaprezentował się Jarosław Hampel, który nie ma już raczej szans na miejsce w pierwszej ósemce mistrzostw świata.

Dla kogo 100 tysięcy?

Ostatnia eliminacja mistrzostw świata odbędzie się 13 października w Gelsenkirchen. Będzie to setny turniej GP i z tej okazji jego zwycięzca otrzyma specjalną premię w wysokości 100 tys. dolarów.

WYNIKI GP SŁOWENII:

I półfinał; N. Pedersen, Nicholls, T. Gollob, Jaguś
II półfinał: Crump, Holta, B. Pedersen, Adams
Finał: N. Pedersen, Nicholls, Holta, Crump

Końcowa klasyfikacja:
1. N. Pedersen (Dania) 23 (3,2,3,3,3,3,6)
2. Nicholls (W. Brytania) 16 (2,1,2,3,2,2,4)