MKTG SR - pasek na kartach artykułów

"Nie będzie dodatkowych benefitów ani podwyżek". Złe wieści z rynku pracy

Maciej Badowski
Maciej Badowski
Wideo
od 16 lat
Co druga firma w Polsce nie planuje podwyżek i nowych benefitów dla pracowników w ciągu najbliższych sześciu miesięcy. Jak wskazują eksperci, jest to efekt ochłodzenia gospodarki i niepewności ekonomicznej, która dotyczy zwłaszcza mikrofirm. 3 na 4 przedsiębiorców zatrudniających do 9 osób nie podwyższy pensji ani nie zaoferuje nowych benefitów. Jednocześnie pracownicy coraz mocniej odczuwają skutki inflacji i oczekują od pracodawców rekompensat.

– Wielowymiarowo widać drenaż kieszeni pracownika przez inflację oraz przez otoczenie gospodarcze, które jest dosyć trudne – tłumaczy w rozmowie ze Strefą Biznesu Krzysztof Inglot, Personnel Service.

Z badania Personnel Service wynika, że pracownicy oczekują teraz od swoich pracodawców głównie benefitów finansowych i wpływających na ograniczenie kosztów życia. Na pierwszym miejscu 65 proc. osób wskazuje stałą podwyżkę wynagrodzenia. Na drugim miejscu jest premia pieniężna, której chce co trzeci zatrudniony. Podium domyka dofinansowanie dojazdów do pracy, w tym dodatek na paliwo, wskazane przez 18 proc. osób.

– Po pierwsze pracownicy oczekują podwyżek, przede wszystkim pensji, która długookresowo miałaby zapewnić mu poczucie bezpieczeństwa. Jeżeli nie podwyżki, to premie. Na trzecim miejscu pracownicy wskazują na benefity żywieniowe – mówi ekspert i dodaje, że nigdy wcześniej tylu pracowników nie wskazywało na tę kategorię.

16 proc. wskazało na rozbudowany pakiet opieki medycznej jako najważniejszy benefit. Taki sam odsetek liczy na 4-dniowy tydzień pracy, a 12 proc. na darmowe wyżywienie. Dodatkowe dni wolne w roku przekonają 10 proc. osób, podobnie jak benefity z okazji rocznic pracy. To czego pracownicy raczej nie oczekują to nielimitowane dni urlopowe (7 proc.), wsparcie finansowe pasji (6 proc.) oraz karty sportowe (6 proc.).

– Czterodniowy tydzień pracy traktowany jest jako zapewnienie dotychczasowych przywilejów, bo właśnie w ten sposób jest to oceniane przez pracowników – mówi Inglot.

Co druga firma nie planuje podwyżek i benefitów dla pracowników

Z badania Personnel Service wynika, że połowa firm nie planuje podwyżek ani nowych benefitów dla pracowników. Taką opcję rozważa co piąty przedsiębiorca, a 12 proc. zdecydowanie zakłada, że wypłaci pieniądze lub rozszerzy pakiet benefitów. Największe szanse na dodatki mają zatrudnieni w największych firmach. Co piąty duży przedsiębiorca, zatrudniający ponad 250 osób, zdecydowanie planuje nowe świadczenia płacowe lub pozapłacowe. W przypadku firm do 9 pracowników ten odsetek spada do zaledwie 3 proc.

– Taki stan nie dziwi. Największe firmy czy korporacje są bardziej odporne na czynniki makroekonomiczne i świadome konieczności dbania o kadrę, nawet w tym trudnym momencie – wyjaśnia ekspert. – Mikrofirmy nie mają teraz narzędzi do rozszerzania swojej oferty. Przedsiębiorcy zatrudniający do 9 osób włączyli raczej tryb przetrwania, co oznacza, że kluczowe jest utrzymanie dotychczasowej kondycji firmy i ograniczanie wydatków, a nie ich zwiększanie – dodaje.

Wśród firm, które raczej lub zdecydowanie planują dodatki płacowe lub pozapłacowe dla pracowników, na pierwszym miejscu króluje premia. Chce ją wręczyć 24 proc. przedsiębiorców. Na stałą podwyżkę wynagrodzenia zdecyduje się co piąta firma, również co piąta wypłaci benefity z okazji rocznic pracy dla wybranych osób. Widać zatem, że w pierwszej trójce benefitów płacowych zdecydowanie większą rolę odgrywają jednorazowe wypłaty, niż stała podwyżka wynagrodzenia.

– Ostatnie wydarzenia i reakcja firm, które dostosowały swoją ofertę do zmieniającej się rzeczywistości pokazują, że pracownik nadal ma silną pozycję na rynku pracy. Deficyt kadrowy niejako wymusza na pracodawcach ciągłą walkę o zatrudnionych, ale też potencjalnych pracowników – tłumaczy ekspert.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: "Nie będzie dodatkowych benefitów ani podwyżek". Złe wieści z rynku pracy - Strefa Biznesu

Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24