Nie będzie łatwo dostać się do wymarzonej szkoły średniej. Przez kumulację roczników

Beata Terczyńska
Beata Terczyńska
Przed rokiem najwięcej chętnych miały licea ogólnokształcące, a dalej technika. W branżówkach zainteresowanie było marne. Jak będzie teraz? Okaże się już niebawem
Przed rokiem najwięcej chętnych miały licea ogólnokształcące, a dalej technika. W branżówkach zainteresowanie było marne. Jak będzie teraz? Okaże się już niebawem Mariusz Guzek
O miejsca w szkołach ponadpodstawowych będzie „walczyć” znacznie więcej młodzieży. Placówki nie stworzą jednak dużo więcej miejsc dla pierwszoklasistów, bo nie mają warunków.

15 maja startuje nabór do liceów, techników, szkół branżowych I st. oraz szkół artystycznych i sportowych. O przyjęcia będzie się ubiegał „trudny rocznik”, będący efektem kumulacji, do której doszło przez nałożenie się dwóch reform: obniżenia wieku szkolnego do 6 lat i likwidacji gimnazjów a stworzenia 8 klas podstawówek.

- Podobnie jak w ubiegłym roku, podczas rekrutacji pozostawimy kandydatom możliwość wyboru 6 szkół i zakreślenia w nich dowolnej liczby klas, gdzie chcieliby zostać przyjęci - mówi Zbigniew Bury, dyrektor wydziału edukacji w Urzędzie Miasta w Rzeszowie.

Dodaje, że przygotowując się do tego naboru przeprowadzili symulację, w której uwzględnili także uczniów spoza miasta a nawet województwa, bo i tacy zdarzają się kandydaci (40 procent - absolwenci rzeszowskich szkół, 60 - osoby spoza miasta).

- Jesteśmy w stanie przyjąć nieco ponad 5 tysięcy chętnych. Rozkłada się to w ten sposób: w liceach mamy ofertę dla prawie 2200 pierwszoklasistów, w technikach - dla prawie 2300, w szkołach branżowych - dla ponad 400 i ponad 100 mamy w szkolnictwie artystycznym.

W rzeszowskich szkołach średnich będzie nieco ponad 150 pierwszych klas. - Gdybyśmy to zestawili z ubiegłym rokiem, to liczba oddziałów w placówkach się zmniejszy, natomiast liczba uczniów się zwiększy.

W liceach niestety będzie troszkę mniej miejsc niż przed rokiem (o 4 oddziały). A już wtedy ciężko było się dostać do tych najpopularniejszych. Stworzyły się rekordowo wysokie progi punktowe. Dla przykładu, aby marzyć o przyjęciu do klasy biologiczno-medycznej w IX LO trzeba było mieć 183 pkt., do oddziału międzynarodowego - 182, dyplomatyczno-prawniczego - 177. Do klasy biol-chem-mat w II LO - 174, fiz-ang-mat-171, biol-chem-ang-170, do biol-chem w I LO - 171.

Choć średnia liczba uczniów w klasach to 34, dyrektorzy mają autonomię w działaniu i w zeszłym roku zwiększali limity.

Dyrektorzy mają też często „związane ręce”. Ze względów lokalowych i by uniknąć nauki do późnego wieczora nie mogą pomnożyć liczby pierwszych klas.

W tym roku nakłada się jeszcze jedna rzecz. Technika rozpoczynają piątą klasę. Ta młodzież zostaje w szkole. A wcześniej technika były 4-letnie.

Tadeusz Bajda, dyrektor Zespołu Szkół nr 1 w Rzeszowie (VI LO i Technikum Budowlane) mówi, że w minionym roku (też ze skumulowanym rocznikiem) zamiast 8 klas liceum i 2 technikum zrobili 10 plus 3, czyli o 3 klasy więcej.

- W tym roku musimy wrócić do wersji 8 plus dwa, bo inaczej się nie pomieścimy. Nie ma szans. Zwłaszcza, że prawdopodobnie jeszcze nie uda się 1 września oddać hali sportowej z 4 salami lekcyjnymi.

Z szacunków na kolejny rok wynika, że w Rzeszowie do „zagospodarowania” w pierwszych klasach będzie tylko 2200 dzieci (dwa razy mniej, niż teraz!). - Ale tu też trzeba będzie główkować, bo nie można doprowadzić do tego, że tylko renomowane licea zrobią nabór. Będziemy dość ostro regulować możliwościami naboru - zapowiada dyr. Bury.

Publikacja list kandydatów zakwalifikowanych i niezakwalifikowanych zaplanowana jest 17 lipca. Od tego momentu do 21 lipca młodzież będzie miała czas na potwierdzenie woli podjęcia nauki w danej placówce poprzez dostarczenie oryginałów świadectwa i zaświadczenia o wynikach egzaminu ósmoklasisty, a także zaświadczenia lekarskiego o braku przeciwwskazań do podjęcia praktycznej nauki zawodu. Ogłoszenie list przyjętych - 24 lipca.

Narodowe Czytanie w Płocku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24
Dodaj ogłoszenie