Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie będzie uwłaszczenia

EWA GORCZYCA
Muzeum Historyczne chce zerwać z dotychczasowym wizerunkiem, ale na rozwój działalności placówki potrzeba dodatkowych środków finansowych.
Muzeum Historyczne chce zerwać z dotychczasowym wizerunkiem, ale na rozwój działalności placówki potrzeba dodatkowych środków finansowych. AUTORKA
DUKLA. Wojewoda podkarpacki wznowił postępowanie uwłaszczeniowe w stosunku do Muzeum Historycznego - Pałacu w Dukli, ale - po zażaleniu złożonym przez rodzinę Tarnowskich - zostało ono przerwane.

Nieuregulowana sytuacja własnościowa blokuje możliwość uzyskania pozabudżetowych środków finansowych dla tej placówki. Pieniądze, które może dać powiat, nie wystarczają, a na zakończenie sporu o nieruchomość trzeba będzie poczekać wiele miesięcy..

Tarnowscy chcą zwrotu majątku

Rodzina Tarnowskich podjęła starania o odzyskanie swoich dawnych nieruchomości w Dukli kilka lat temu. Na początku br. minister rolnictwa zadecydował, iż dokonane w 1944 roku upaństwowienie majątku Tarnowskich (Pałac stoi na dziesięciohektarowej działce w zabytkowym parku) w Dukli odbyło się zgodnie z prawem. Tym samym - jako organ odwoławczy - utrzymał w mocy wcześniejszą decyzję wojewody podkarpackiego odnośnie zespołu pałacowo-parkowego, zajmowanego obecnie przez Muzeum Historyczne. Pełnomocnik dawnych właścicieli złożył jednak w tej sprawie odwołanie do NSA. Dopiero ten wyrok może ostatecznie zakończyć problemy związane z własnością pałacu. Jednak dotychczasowa praktyka dowodzi, że sprawa może się przeciągać latami.

Wstrzymana inwestycja

Tymczasem muzeum, nie będąc właścicielem nieruchomości, nie może starać się o środki na rozwój. Powiat przekazuje tylko minimum niezbędne na utrzymanie. Wstrzymana została rozbudowa skrzydła, w którym miał mieć siedzibę Ośrodek Edukacji Europejskiej (mieszczący m.in. centrum konferencyjne z hotelem), tworzony w oparciu o bliskie sąsiedztwo ze Słowacją. Inwestycja, zaawansowana w 75 proc. kosztowała już 1 mln 300 tys. zł, na dokończenie brakuje niespełna 500 tys. zł. Muzeum mogłoby je pozyskać np. ze środków Unii Europejskiej, ale pod warunkiem uregulowania spraw własności.

Muzeum zmienia wizerunek

- Przez lata muzeum kojarzono tylko z II wojną światową, z ekspozycją militariów, teraz placówka chce zmienić swój wizerunek, poprzez szerszą prezentację tradycji miasta i regionu i poszerzenie ekspozycji historycznej. Jednak na rozwój działalności potrzeba więcej środków finansowych, a powiat niewiele może przeznaczyć - mówi Bogdan Adamski, dyrektor Wydziału Kultury w starostwie powiatowym.
Wojewoda, opierając się na decyzji ministra rolnictwa, podjął zawieszone postępowanie o uwłaszczenie, tak aby muzeum mogło stać się właścicielem zajmowanej siedziby. Do Urzędu Mieszkalnictwa trafiło jednak zażalenie pełnomocnika St. Tarnowskiego, że nie został on poinformowany o decyzji wojewody i dopuszczony do udziału w postępowaniu. Prezes UMiRM uznał te racje i uchylił postanowienie wojewody. Zdaniem Tarnowskich, procedura uwłaszczeniowa powinna być wstrzymana do czasu rozstrzygnięcia sprawy przez NSA.
Muzeum w Dukli jest jedną z dwóch placówek w powiecie krośnieńskim (obok dworku Marii Konopnickiej w Żarnowcu) pozostających na utrzymaniu starosty. - W sytuacji, gdy muzeum nie jest właścicielem swojej siedziby i może ją stracić na rzecz dawnych właścicieli, radni wahają się podejmując decyzje o przyznaniu dodatkowych środków finansowych - mówi Bogdan Adamski.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24