Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Nie biegajmy na czczo

Ula Sobol
- Nie biegajmy na czczo - radzi Michał Gąsiorski, trener biegów długodystansowych, specjalista ze sklepu Biegomaniak w Rzeszowie.
- Nie biegajmy na czczo - radzi Michał Gąsiorski, trener biegów długodystansowych, specjalista ze sklepu Biegomaniak w Rzeszowie. Krystyna Baranowska
O diecie biegacza opowiada Michał Gąsiorski, trener biegów długodystansowych, specjalista ze sklepu Biegomaniak w Rzeszowie.

[obrazek1] Michał Gąsiorski, trener biegów długodystansowych, specjalista ze sklepu Biegomaniak w Rzeszowie (fot. Krystyna Baranowska)- Czy w parze z bieganiem musi "biec" odpowiednia dieta?

- Wszystko zależy od poziomu wytrenowania. Na treningu potrafimy spalić dużą ilość kalorii. Poprzez właściwe odżywianie możemy zmagazynować odpowiednią ilość substancji energetycznych dla naszych mięśni, które wykorzystamy przy kolejnym treningu. Ważne przede wszystkim jest świadome odżywianie.

- Jak powinna odżywiać się osoba, która biega?

- Przede wszystkim zdrowo. Powinniśmy wybierać produkty pochodzenia naturalnego i jak najmniej przetworzone. Pamiętajmy o witaminach i minerałach zawartych w pożywieniu. Biegacze przede wszystkim muszą zwracać uwagę na węglowodany. Po najcięższych treningach warto pamiętać również o białku. Wskutek treningu zawsze powstają jakieś mikrouzrazy, a białko pomaga odbudować strukturę mięśniową.

- Stosować suplementy i odżywki?

- Suplementy i odżywki zostawmy zawodowcom. Ich zapotrzebowanie energetyczne jest często tak wysokie, że nie są w stanie uzupełnić wszystkich witamin, mikroelementów i substancji energetycznych samą dietą. Biegaczowi-amatorowi wystarczy racjonalne i zdrowe odżywianie. Wyjątkiem mogą być płyny. W trakcie treningu i po jego zakończeniu zawsze możemy sięgnąć po napój izotoniczny.

Za 11 dni Półmaraton Rzeszowski

Za 11 dni Półmaraton Rzeszowski

Już 6 kwietnia nasi Czytenicy - Ewelina i Mirosław - wystartują w Półmaratonie Rzeszowskim. Do pierwszych tak poważnych w ich życiu zawodów przygotowują się w ramach naszej akcji "Biegaj zdrowo - przygotuj się z nami", pod okiem specjalistów ze sklepu Biegomaniak i Centrum Rehabilitacyjno-Medycznego REH-MEDIQ.

- Bieganie na czczo pozwala lepiej spalić tkankę tłuszczową?

- Wstając rano i biegając na czczo mamy większe szanse na to, że nasz organizm zacznie szybciej spalać tłuszcz. Wtedy mamy mniej zmagazynowanego glikogenu w organizmie, a tłuszcze są po węglowodanach kolejnym źródłem energetycznym. Jest jednak takie powiedzenie: "tłuszcze palą się w ogniu węglowodanów". Nie zapominajmy, że nasz organizm to "sprytna maszyna". Potrzebuje energii, aby zacząć spalać tłuszcze. Kierując się tą prawdą, nie idźmy na trening na czczo. Przyjmijmy chociaż niewielką porcję węglowodanów. Organizm będzie mógł wtedy łatwiej przejść na spalanie tłuszczy.

- Niektórzy biegają po to, aby schudnąć? Jaka powinna być ich dieta?

- Przede wszystkim nie wolno się głodzić. Takie osoby powinny również odżywiać się zdrowo i racjonalnie. Jeśli zaczniemy biegać to nasze zapotrzebowanie energetyczne wzrośnie. Nasz organizm musi mieć nie tylko energię do normalnego funkcjonowania, ale także na dodatkowy trening. Często osoby, które nie uprawiały wcześniej żadnego sportu i zaczynają biegać, zauważają, że po pierwszych szybkich efektach, ich waga przestaje spadać. Spowodowane jest to najczęściej przyrostem masy mięśniowej. Warto więc nie tylko się ważyć, ale również badać strukturę składu ciała. Zachęcam do skorzystania z porad ludzi wykfalifikowanych, czyli dietetyków i trenerów, którzy pomogą nam bezpiecznie zrzucić zbędne kilogramy.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Dołącz do nas na X!

Codziennie informujemy o ciekawostkach i aktualnych wydarzeniach.

Obserwuj nas na X!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na nowiny24.pl Nowiny 24